Вы здесь

Запорізьке міське німецьке об'єднання “Відродження”

До 30-річчя заснування

Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Запорізьке міське німецьке об'єднання “Відродження” (“Відергебурт”), 30-річчя заснування якого відзначається у 2019 році.                                                                                             

Він містить у собі історичну довідку про створення і діяльність об'єднання.

Матеріал розміщено у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів - тих, хто цікавиться культурою, традицією, звичаями німецького товариства в Запоріжжі, а також в цілому діяльністю і співпрацею національно-культурних товариств в Україні.

 Бібліотечним працівникам список допоможе ознайомити читачів про діяльність німецького об'єднання “Відродження”.

За своєю повнотою цей бібліографічний список не є вичерпним.

Добір літератури завершено 14 лютого 2019 р.

Запорізьке міське німецьке товариство “Відродження” (“Відергебурт”) було засновано у 1989 році – в часи руйнування радянської системи й побудови нової держави – України.

Історія виникнення німецького товариства у Запоріжжі дуже цікава. З метою організації товариства у червні 1989 року Роберт Шмідт у власному будинку, в селі Розумівка, організував першу зустріч німців. Це стало початком товариства.

Першочерговим завданням став пошук німців, які мешкають у Запоріжжі та районі. Тимчасовим керівником товариства було обрано Р. Шмідта.

Друга зустріч відбулася у Запоріжжі в липні 1989 року у квартирі найактивнішої учасниці товариства Ірини Цибур. 29 липня 1989 року відбулася установча конференція, на якій було офіційно оголошено про створення Запорізького міського відділення товариства німців «Відродження». На зборах були присутні близько 40 осіб.

5 серпня 1989 року на позачерговому засіданні президії товариства було обрано голову товариства. Ним став кандидат фізикоматематичник наук, доцент ЗДУ Валерій Валентинович Кайзер (у 1992 році емігрував до Німеччини).

Устав та програма товариства були прийняті на засіданні 2 вересня 1989 року. Це дозволило 5 жовтня 1989 року офіційно зареєструвати Запорізьке міське товариство німців, яке стало першим офіційно зареєстрованим національно-культурним товариством у Запоріжжі.

У 1990 році міськвиконком надав товариству “Відергебурт” квартиру по вулиці Гагаріна, де і нині знаходиться його офіс. В данний час очолює товариство Вікторія Шевченко.

Головна мета діяльності товариства: збереження німецької культури та сприяння взаємному порозумінню етнічних меншин в Запорізькому регіоні, участь у заходах міста, що проводяться національними меншинами, надання допомоги літнім людям. розвиток та підтримка здібностей творчих особистостей, сприяння розвитку партнерських відносин з містом-побратимом Магдебург (Німеччина). 

Основні напрямки роботи:

 -школа Третього Віку;

- вокальна студія;

- фестивалі німецької культури;

 -культурно-мистецькі проекти: «Німецький дім», «Школа після школи»;

 -розмовний клуб;

 -обміни та Сімейні проекти;

 -проекти  толерантності;

 -благодійні проекти.

Молодіжний центр німецької культури «Заммельзуріум» було засновано у 2009 році як ініціативу молоді німецького походження та кола її друзів за сприяння Катерини Коломієць (викладач німецької мови Запорізького національного університету; нині – координатор освітніх програм Центру) та Сергія Павелка (екс-голови Запорізького міського товариства німців «Відродження»).

Державну реєстрацію Центр отримав 1 лютого 2010 року.

Засновниками та першими «кермачами» МЦНК «Заммельзуріум» є Катерина Єсікова (директор), Марія Шапочка (1-ий віце-директор) та Олена Гаценко (2-ий віце-директор).             На сьогоднішній день керівний склад змінився: Марія Василега (директор), Наталія Давиденко (заступник директора).

За досить давніми, але поки що єдиними офіційними даними 2004 року, на території Запорізької області проживає 2209 етнічних німців, що складає 3,3% населення області.                    За переліком, на 1 січня 2019 року ГО « ЗМОН «Відродження» нараховує 120 учасників.

Центр «Заммельзуріум» нараховує 54 учасники, за переліком на 1 січня 2012 року, плюс діти з німецьких родин, які відвідують Школу вихідного дня (24 школярі).

Основні напрямки роботи товариства: освітні семінари для молоді, робота школи вихідного дня для дітей, мовні курси та мовні табори для дітей та молоді, організація та проведення фестивалів німецької культури, здійснення культурно-мистецьких, спортивних, благодійних проектів, молодіжні обміни, діяльність танцювальної та вокальної студій, проведення проектів з толерантності.

Основні події Центру «Заммельзуріум» в останні роки:

- тренінг «Основи фандрейзингу для NGO»;

- воркшоп для молоді „Bewerbungskultur in Deutschland“;

- зйомки та реліз 2-х методичних фільмів для Hueber Verlag;

- святкування Католицької Пасхи;

- 2-а Дитяча тематична мовна площадка  “Volk”;

- мовні курси;

- дитяча тематична мовна площадка  „Rund um die Uhr“;

- церемонія пам’яті до Дня депортації;

- практична конференція з історії німців Південного Сходу;

- проведення телемосту Магдебург-Запоріжжя;

- симультативне моделювання для німецької спільноти «Kuk hin –Kuk her”;

- 3-я Дитяча тематична мовна площадка“Ritter und Burgen”;

- День св. Мартіна. Хода ліхтариків;

- 4-а Дитяча тематична мовна площадка “St. Martin”;

- різдвяна пекарня „Weihnachtsstollen“;

- 5-а Дитяча тематична мовна площадка “Weihnachten”;

- тренінг «Міжкультурна комунікація»;

- різдвяні казки німецькою мовою;

Представники товариств “Відродження” та «Заммельзуріум» тісно співпрацюють з Центром національних культур ЗОУНБ, беруть участь у відзначенні Міжнародного дня рідної мови , Дня пам'яті та примирення.

28 серпня щорічно проводиться церемонія покладання траурного вінка на німецькому кладовищі в знак пам'яті про те горе, яке спіткало кожну німецьку родину. Це трагічна дата для всіх німців-переселенців. Саме в цей день в 1941 році етнічні німці України були депортовані на Урал, в Північний Казахстан і Сибір.

28 серпня 2018 р. відбулась зустріч представників ЗО “Відродження” з відвідувачами Запорізької обласної наукової бібліотеки в рамках Дня пам'яті і з нагоди депортації німців в Україні.

 За останні два роки відбулись літературні зустрічи, присвячені видатним німецьким письменникам: “ До140-річчя від дня народження Германа Гессе”, “До 215-річчя  від дня народження Вільгельма Гауфа”, “ Мій Гейне. До 220-річчя від дня народження”, “Генріх Белль-німецький прозаїк і новеліст. До 100 річчя від дня народження”, “ 120 років від дня народження Еріх Марія Ремарк”. Також пройшли різноманітні майстер-класи від майстринь Запорізького німецького об’єднання “Відродження”: “Тендітна фіалка” з вишивки стрічками, майстер-класи з декупажу великодніх крашанок від Надії Фукс, майстер-класи з декупажу від Поліни Твердової , майстер-клас з виготовлення карнавальних масок для Фашинга - традиційного карнавала в Німеччині.

5 квітня 2017 р. в Запорізькій обласній науковій бібліотеці була відкрита міжнародна виставка Німецького Федерального фонду “Пам'ять, відповідальність, майбутнє”: “Немов ковток свіжого повітря”. Також відвідувачі бібліотеки за останні два роки змогли переглянути такі художні виставки як: “Літні мотиви у творчості членів Запорізького міського об’єднання німців “Відродження”, “Таланти німецької спільноти Запоріжжя” та “В очікуванні весни”.

В центрі національних культур ЗОУНБ спільно з представниками об’єднання “Відродження” та “Заммельзуріум” відзначалися: німецьке “Свято фіалки”, німецькі та польські різдвяні традиції, відбувся перегляд фільму про менонітів Запоріжжя та круглий стіл (в межах відзначення 500-річчя Реформації), а також проходили майстер-класи з вивчення народного німецького танцю.

Представники товариств “Відродження” та “Заммельзуріум” беруть активну участь у міжнаціональних заходах, міжнародних фестивалях, виставках, всеукраїнських, обласних конкурсах, концертах.

 

Бібліографічний список:

1. Гривцова О. Не буває легким відродження : [про т-во «Відергебурт», що означає «Відродження»] // Запоріз. Правда. - 1994 .- 6 квіт.

2. Народи Північного Приазов'я (етнічний склад та особливості побутової культури) : [у т. ч. заселення території Запоріз. обл. німцями]. – Запоріжжя : Просвіта, 1997. - 175 с.

3. Песню дружбы запевает молодежь... : [о празднике-фестивале нем. культуры, организованном совместно Запорож. о-вом немцев «Возрождение» и о-вом дружбы «Запорожье-Оберхаузен»] // Теленеделя. - 1998.- № 41 (окт.). - С. 2.

4. Німецькі товариства готуються до з'їзду : [4 листоп. в БК «Орбіта» відбудуться загал. збори німців, які проживають у Запоріз. обл.] // Запоріз. правда. - 2000. - 2 листоп. - С. 2.

5. Пеннер М. «Відергебурт» - означає «відродження» : [ Дні німецької культури в області] // Запоріз. правда. - 2001. - 14 квіт. - С. 7.

6. Запорізьке обласне товариство німецької культури «Відродження» // Національно-культурні товариства Запорізької області. - Запоріжжя, 2001. - С. 12.

7. Національно-культурні товариства Запорізької області. – Запоріжжя: ВПК «Запоріжжя», 2001. - 22 с.

8. Сушко Г. Немецкое возрождение в Запорожском регионе / Г. Сушко : [О-во немцев «Відергебурт», осн. в 1989 г.] // Міжнаціональний конгрес «Злагода». - 2002. - № 1 (9). - С. 13.

9. Немцы Приазовья. История и судьбы / ред. В. А. Завалишин. – Симферополь : Доля, 2004. - 280 с. - Примеч.: Предисл. на рус. и нем. яз.

10. Погрібняк А. А. Аналіз розвитку співробітництва України та Запорізького регіону з Німеччиною // Наука і вища освіта. - Запоріжжя, 2006. - Ч. 1. - С. 225.

11. Ми-українські / [авт. ідеї І. Панькіна ; упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. - [Запоріжжя : Просвіта, 2012].- 116 с. : фото. - Із змісту : Запорізьке міське товариство німців «Відродження» («Відергебурт»). - С. 25

12. Запорожье и немецкий город-побратим будут внедрять совместные проекты [Электронный ресурс] : [13-17 дек. 2012 г. в Запорожье проходил Междунар. форум по обмену опытом между Украиной и Германией, орг. молодеж. центр нем. культуры «Заммельзуриум» и общ. орг. «Немецкая молодежь в Европе»] // Коментарии.ua Запорожья. - 2012. – 17 дек. - Режим доступа: https://zp.comments.ua/news/2012/12/17/170737.html

13. Даниленко А. В. 15 жовтня - 25 років (1989) Запорізькому обласному товариству німецької культури «Відродження» // Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2014 р. : календар і короткі довідки з бібліогр. Списками / КЗ «Обласна універсальна бібліотека ім. О. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. - Запоріжжя : Тандем, 2013. - С. 151-152.

14. Беккер А. «Відродження» українських німців - 25 років досвіду [Електроний ресурс] / Алекс Беккер // Форум націй. - 2014. - №7/146 (листопад). - Режим доступу: http://www.forumn.kiev.ua/newspaper/archive/140/%C2%ABvidrodzhennya%C2%BB-ukrainskykh-nimtsiv%E2%80%93-25-rokiv-dosvidu.html

15. Васильчук В. М. Громадське і духовне життя німецької спільноти в Україні (кінець ХХ - початок ХХІ ст.) [Електронний ресурс] / В. М. Васильчук. - Режим доступу: http://istznu.org/dc/file.php?host_id=1&path=/page/issues/20/20/vasylchuk.pdf

16. Детская языковая площадка [Электронный ресурс] : [22-30 июня 2015 г. МЦНК «Заммельзуриум» проводит сезон активных дет. каникул в язык. лагере «Deutsch mit Musik», на базе-профилактории «Днепроспецсталь» на о. Хортица] // Новости Видергебурт. - 2015. - 30 июля. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/detskaya-zvukovaya-ploshhadka.htm

17. Арт-мастерская «Veilchen» [Электронный ресурс] : [14 августа 2015 г. арт-мастерская приняла участие в городке нар. мастеров в рамках фест. «Спас». Руководитель мастерской Полина Твердова представила вниманию свои работы техники декупаж] // Новости Видергебурт. - 2015. - 16 авг. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/art-masterskaya-veilchen.html

18. Школа третьего возраста «Золотая осень» [Электронный ресурс] : [при ЗГОН «Возрождение» работает школа третьего возраста «Золотая осень», где проходят занятия нем. языка «Zum Sprachtest», Арт-мастерская «Veilchen»] // Новости Видергебурт. - 2015. - сент. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/shkola-tretego-vozrasta-zolotaya-osen.html

19. Магдебург-2015 [Электронный ресурс] : [19-25 сент. 2015 г. запорож. делегация приняла участие в поездке в город Магдебург с целью культур. обмена между представителями городов-побратимов Магдебурга и Запорожья] // Новости Видергебурт. - 2015. - 1 окт. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/magdeburg-2015.html

20. Языковой лагерь 2016 [Электронный ресурс] : [в августе 2016 года был организован дет. язык. лагерь в Приморске Запорож. обл. Работали язык. площадки, мастер-классы и оздоров. мероприятия] // Новости Видергебурт. - 2016. - 19 авг. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/yazykovoj-lager-2016.html

21. Дни немецкой культуры в Запорожье [Электронный ресурс] : [менеджер проектов общ. орг. «Запорожское городское объединение немцев «Возрождение» Екатерина Коломиец сообщила, что с 2008 г. налажено сотрудничество и действуют проекты между городами-побратимами Магдебургом и Запорожьем] // Новости Видергебурт. - 2016. - 20 сент. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/dni-nemeckoj-kultury-v-zaporozhe.html

22. Сегодня немецкое общество покажет запорожцам неординарную выставку [Электронный ресурс] : [20 сент. 2016 г. на первом этаже Запорож. горсовета состоится торжеств. открытие фотовыставки «Наше місто-побратим Магдебург» в рамках проведения Дней немецкой культуры в Запорожье. Организаторы: нем. о-во Запорожья «Возрождение» и «Молодежный центр немецкой культуры «Заммельзуриум»] // Gazeta.zp.ua : [сайт] . - Режим доступа: http://gazeta.zp.ua/news/segodnja-nemetskoe-obschestvo-pokazhet-zaporozhtsam-neordinarnuju-fotovystav

23. В Запорожье открылась фотовыставка «Наш город - побратим Магдебург» [Электронный ресурс] // Misto. zp. ua. - 2016. - 20 сент. - Режим доступа: https://misto.zp.ua/novosti/v-zaporoje-otkrylas-fotovystavka-nash-gorod-pobratim-magdeburg_716.html

24. Переверзева Е. Студентам презентовали работу Запорожского отделения Центра немецкого права [Электронный ресурс] : [на юрид. фак. Запорож. нац. ун-та состоялась презентация Запорож. отд. Центра нем. Права ] / Е. Переверзева // Запорожский национальный университет : [офиц. сайт]. - 2016. – 21 сент. - Режим доступа: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=38190&lang=rus&news_code=studentam-prezentuvali-robotu-zaporizkogo-viddilennya-tsentru-nimetskogo-prava

25. Семинар по истории немцев [Электронный ресурс] : [Запорож. гор. об-ние «Возрождение» совместно с партнерами: Владимиров. УВК «Успех», при содействии Совета немцев Украины, при фин. поддержке Федерал. м-ва внутр. дел Германии и Благотворит. Фонда «Общество Развития», провели семинар  к 75-летию депортации немцев] // Новости Видергебурт. - 2016. - 23 сент. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/seminar-po-istorii-nemcev.html

26. 135-й день рождения Штефана Цвейга [Электронный ресурс] : [в центре нац. культур ЗОУНБ Эстер Енгелькинг - член Запорож. о-ва немцев «Возрождение», познакомила присутствующих с жизнью и творчеством известного австр. писателя Стефана Цвейга] // Новости Видергебурт.- 2016. - 28 ноября. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/135-j-den-rozhdeniya-shtefana-cvejga.html#more-257

27. Мастер-класс Полины Твердовой [Электронный ресурс] : [руководитель арт-мастерской Запорож. о-ва немцев «Возрождение» провела мастер-класс «Праздничный подарок» в центре нац. культур ЗОУНБ] // Новости Видергебурт. - 2016. - 7 дек. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/master-klass-poliny-tverdovoj.html#more-261

28. Нагородження переможців конкурсу «Мій теплий і світлий німецький дім – 2016» [Електроний ресурс] // GIZ. - 2017. - 25 янв. - Режим доступу: http: // eeau.org.ua/news/nagorodzhennya-peremozhtsiv-konkursu-mij-teplyj-i-svitlyj-nimetskyj-dim-2016/

29. Науменко И. В годы войны наследник немецких баронов фон Отто был остарбайтером, а затем мог остаться на западе [Электронный ресурс] / И. Науменко. – Режим доступа: http://fakty.ua/104915-v-gody-vojny-naslednik-nemeckih-baronov-fon-otto-byl-ostarbajterom-azatem-mog-ostatsya-na-zapade

30. Выставка немецких художников Украины, посвященная 500-летию Реформации [Электронный ресурс]: [Запорожское городское объединение немцев «Возрождение» способствует формированию толерантных отношений среди представителей различных этнокультур региона путем их привлечения в совместную творческую деятельность] // Новости Видергебурт. - 2017. - 17 марта. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/vystavka-nemeckix-xudozhnikov-ukrainy-posvyashhennaya-500-letiyu-reformacii.html

31. Немецкий след в истории Запорожья [Электронный ресурс] : [зам. пред. ОО «Запорож. гор. об-ние немцев «Возрождение» Екатерина Коломиец рассказывает о деятельности соврем. представителей нем. общины] // ZP Правда. - 2017. - 14 авг. - Режим доступа: http://www.mv.org.ua/news/157152/nemeckii_sled_v_istorii_zaporozhja.html

32. Толерантность и взаимопонимание [Электронный ресурс] : [1 янв. 2018 г. состоялась встреча представителей запорож. отд. междунар. фонда «Толерантность и взаимопонимание» и Запорож. гор. о-ва немцев «Возрождение». Мария Трофимовна Сосновская рассказала о своем путешествии в Австрию] // Новости Видергебурт. - 2018. - 11 янв. - Режим доступа: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/tolerantnost-i-vzaimoponimanie.html

33. Німецьке товариство «Відродження» нагадало - весна вже скоро [Електронний ресурс] : [у центрі нац. культур ЗОУНБ відкрилась виставка «В очікуванні весни» Запоріз. міськ. т-ва німців «Відродження»] // ZP Правда. - 2018. - 8 лют. - Режим доступу: http://zp-pravda.info/2018/02/08/nimecke-tovaristvo-vidrodzhennja-nagadalo-vesna-vzhe-skoro/

34. Молоді лідери національно-культурних товариств готуються до співпраці з Європейським союзом [Електронний ресурс] : [у Запоріз. обл. краєзн. музеї пройшла зустріч молод. лідерів нац.-культ. товариств. У заході, зокрема, взяли участь представники громад. орг. нім. молоді «Заммельзуріум»] // Універсальна газета. - 2018. - 25 серпня. - Режим доступу: http://www.ungazeta.info/?p=8419

35. Носенко Л. Цікавинки літнього відпочинку [Електронний ресурс] : [про роботу мовн. майданчика «Deutsch verbindet» Володимирів. НВК «Успіх» зі своїми партнерами: ГО «Запоріз. міське об-ня німців «Відродження» та Молод. центром нім. культури «Заммельзуріум»] // Вестник Информационно-образовательного центра BIZ в Украине. - 2018. - сент. (№ 35). - С. 14-15. - Режим доступу: http://dniprondise.dp.ua/fl/Info-BIZ%20%E2%84%9635.pdf

36. Твердова П. Языковый компонент в проектной деятельности ЦВ [Электронный ресурс] : [о пользе изучения нем. языка летом] / П.Твердова // Вестник Информационно-образовательного центра BIZ в Украине. - 2018. - сент. (№ 35). - С. 17-18. - Режим доступа: http://dniprondise.dp.ua/fl/Info-BIZ%20%E2%84%9635.pdf

37. Назаренко О. Популяризація німецької мови і культури німецькою спільнотою при співпраці з Центром національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки [Електронний ресурс] / О. Назаренко // Вестник Информационно-образовательного центра BIZ в Украине. - 2018. - сент. (№ 35). -  С. 27 - 28. - Режим доступу: http://dniprondise.dp.ua/fl/Info-BIZ%20%E2%84%9635.pdf

38. Баталкина В. Museum und Sprache [Електронний ресурс] : [про фестиваль творчества «Волшебные краски» в рамках проекта «Музей и школа», который проводился в Запорож. музее-галерее приклад. керамики и живопис. творчества в год Немецкого языка в Украине] / В. Баталкина // Вестник Информационно-образовательного центра BIZ в Украине. - 2018. - сент. (№ 35). - С. 30. - Режим доступу: http://dniprondise.dp.ua/fl/Info-BIZ %20%E2%84%9635.pd

39. Альшева А. Представники юридичного факультету привітали з днем народження Запорізьке міське товариство німців [Електронний ресурс] / Анна Альшева. - Режим доступу: http://zdr.knu.ua/ua/holovne/2016-04-14-13-06-54/zaporizhzhia/666-predstavnyky-iurydychnoho-fakultetu-pryvitaly-z-dnem-narodzhennia-zaporizke-miske-tovarystvo-nimtsi

40. Рік німецької мови. Звіт [Електронний ресурс] : [нім. спільнота м. Запоріжжя разом з учнями Володимирів. НВУ «Успіх» Широків. ОТГ відкривали дні нім. культури ] // Новости Видергебурт. - 2018. - 2 ноября. - Режим доступу: http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/rik-nimecko%D1%97-movi-zvit.html