Вы здесь

Запорізька обласна громадська організація «Товариство української культури «Чумацький шлях»

Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Запорізьку обласну громадську організацію «Товариство української культури «Чумацький шлях», 10-річчя заснування якої відзначається у 2018 році.

Він містить у собі коротку довідку про історію створення і діяльності товариства.

Матеріал розміщений у зворотньо-хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів - тих, кому цікава діяльність національно-культурних товариств Запоріжжя.

 Бібліотечним працівникам список допоможе ознайомити читачів з діяльністю саме запорізького товариства української культури.

За своєю повнотою видання не є вичерпним.

Добір літератури завершено 1 вересня 2018 року.

 

Запорізька обласна громадська організація

«Товариство української культури «Чумацький шлях»

 

Неодноразова участь (починаючи з 2000 року) народного ансамблю пісні та музики «Чумацький шлях» (керівник Євген Жаворонков) у Всеукраїнському фестивалі мистецтв національних культур «Ми - українські», призвела до створення у 2008 році Товариства української культури. Основними членами товариства стали учасники ансамблю та їх родини.

Спільним рішенням колективу головою товариства обрано Дудку Тетяну Яківну, яка займає активну життєву позицію, представляє та захищає національні і законні інтереси членів товариства у державних та громадських органах. Її багатий досвід роботи у сфері культури допомагає орієнтуватись у вирішенні культурологічних питань.

 Товариство української культури «Чумацький шлях» створене з метою задоволення та захисту своїх законних прав, творчих, національно-культурних, духовних, патріотичних та інших спільних інтересів. Наразі Товариство налічує 150 чоловік.

У своїй діяльності «Чумацький шлях» ставить такі завдання:

  • відродження та розвиток української культурної спадщини, звичаїв, обрядів Запорізького краю;

  • збереження народних традицій;

  • пропаганда сучасного українського мистецтва;

  • сприяння всебічному розвитку та ефективному функціонуванню української мови;

  • виховання у молодого покоління пошани до свого народу, мови, почуття національної гідності, духовності та патріотизму, любові до животворних джерел народного мистецтва;

  • виховання почуття толерантності та поваги до людей похилого віку (ветеранів війни, праці, інвалідів тощо);

  • сприяння зміцненню міжнаціональної злагоди та порозуміння.

Товариство заявило про себе як громадська організація, взявши участь у всеукраїнських культурно-мистецьких заходах: фестиваль мистецтв національних культур «Ми – українські» (м. Приморськ, 2000-2012 рр.), виставкова акція «Барвиста Україна» (м. Київ, 2000-2011 рр.), фестиваль фольклорних колективів України «Сорочинський ярмарок» ( Гран Прі, 2010 р.); міжнародних: фестиваль «Фольклорна зустріч» (Франція, 2003 р.), фестиваль духовного співу «Христос воскресє» (м. Запоріжжя, 2008-2010 рр.) та багатьох обласних культурно-просвітницьких заходах.

За участь у культурно-мистецьких заходах народний ансамбль пісні та музики «Чумацький шлях» неодноразово нагороджувався почесними грамотами та подяками обласного та державного рівнів.

Хореографічний колектив товариства також бере активну участь у фестивалях-конкурсах та удосконалює свою майстерність.

Проведення та участь в інформаційно-просвітницьких заходах до Міжнародного дня рідної мови, Дня слов’янської писемності, Дня української писемності та мови, Шевченківських днів сприяють вихованню у членів товариства національних, духовних і культурних цінностей, які несуть у суспільство добро, честь, гідність, любов до рідного краю.

З метою підвищення рівня мовної культури, піднесення її престижу у товаристві проводяться літературні читання творів українських письменників із залученням вчителів української мови та літератури. Також проводиться робота по відродженню народних звичаїв, традицій, обрядів Запорізького краю, які вивчаються і реалізовуються та мають успіх не тільки серед дорослих, а й  дітей та молоді. Налагоджено співпрацю зі школами, де проводяться тематичні заходи, популярізація української культури через музику, пісню, слово (ЗОШ № 22, 92, 109, школа – інтернат № 7). Для дорослих і дітей 15 квітня у книгарні «Є» відбулася інтерактивна лекція «Етно-інструменти — культурологічний зв'язок століть» Євгена Жаворонкова та Тетяни Дудки, на якому не тільки розповіли про історію розвитку народних музичних інструментів, але й продемонстрували, як звучать українські пісні у їх супроводі.

Товариство української культури «Чумацький шлях» взаємодіє з іншими громадськими організаціями, спільно проводить новорічні, різдвяні свята, народні національні свята та виступає перед іноземними делегаціями.

  «Чумацький шлях» співпрацює з майстрами народного ужиткового мистецтва усіх національностей, має своїх майстрів народної творчості, що позитивно впливає на моральний стан культурного середовища в Запоріжжі та області.

Широко відмітили у Товаристві 200-річчя від дня народження співця українського народу, вічного генія, громадського діяча та патріота свого народу Тараса Григоровича Шевченка. У ПК «Орбіта» 14 березня 2014 р. відбувся Шевченківський вечір «Ми єдина родина». У заході брали участь люди усіх вірувань і конфесій, представники громадських організацій та національно-культурних товариств, люди, які пам’ятають, знають і люблять творчість Т. Г. Шевченка. Поезія Шевченка лунала усіма мовами світу. У 2018 році в центрі національних культур ЗОУНБ  відбулася презентація книги «Кобзар» мовами національностей, які мешкають на території Запорізької області, виданої за ініціативи Запорізької асоціації національних меншин. Серед учасників були й Тетяна Дудка та Євген Жаворонков як представники Товариства української культури.

При товаристві «Чумацький шлях» у 2014 році створено етно-фольк- дует «Жайворонки», який очолила Тетяна Дудка. Дует - постійний учасник найяскравіших творчих та просвітницьких заходів Запоріжжя, України та за її межами. Він побував на міжнародному фестивалі «З мальованої скрині» у Польщі, м. Кентшин (2014), «Джура - 2014», регіональному фестивалі «Вітер з Покрови» (м. Нікополь, 2015), «Нас не подолати» (м. Запоріжжя), фестивалі співдружності «Гаудеамус», «Інтер фольк» (2013), «Патріотична весна - 2017» та ін. Неодноразово виступав і виступає перед захисниками Вітчизни у гарячих точках АТО та госпіталях.

Товариство української культури «Чумацький шлях» вже 10 років поспіль плідно співпрацює з Всеукраїнською громадською організацією «Всеукраїнська федерація «Спас», є активним учасником та партнером у проведенні просвітницьких, культурно-мистецьких та спортивних заходів (2011-2018 рр.), серед яких: міжнародний фестиваль національних воїнських та традиційних культур «Запорозький Спас» імені Анатолія Єрмака, міжнародні змагання «Лава на лаву», всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці», фестиваль «Козацька Масляна біля Запорозького Дуба», «Свято Великодня біля Дуба», свята «Козацьке Різдво», І-й Різдвяний фестиваль дитячих вертепів та багато інших. У 2017 році народний ансамбль виборов перше місце обласного вокального конкурсу серед ансамблів області. Народні майстри товариства завжди під час заходів організовують виставки декоративно-прикладного мистецтва.

Керівник народного ансамблю пісні та музики «Чумацький шлях» Євген Жаворонков – музикант , який володіє грою на багатьох етнічних та народних інструментах, вчитель, педагог – навчає учнів володінню гри на сопілках та флейтах. Музичний інструментарій - це яскрава сторінка історії народу, вияв його душевного багатства, свідчення високої духовної і матеріальної культури. Євген Жаворонков зібрав колекцію народних музичних інструментів, яка налічує понад 32 екземпляри, та розробив систему звуковидобування. Ця унікальна колекція - єдина в Запорізькому краї. Вона створювалась і продовжує створюватись з метою збереження та популяризації унікальних пам'яток музичної культури України.

Коли на Україну прийшла біда, Євген Жаворонков з перших днів АТО приєднався до захисників та волонтерів, які допомагають і захищають в лиху годину рідну землю. Він брав участь у заходах в у Слов'янську: операції «Дозор», «Перехоплення»; на блокпостах, де виконував українську музику, підтримуючи бойовий дух воїнів; на Чонгарі здійснював волонтерську гуманітарну допомогу. Виступав з концертами в госпіталях. Має неодноразові подяки за свою діяльність.

Товариство «Чумацький шлях» плідно співпрацює з центром національних культур ЗОУНБ, бере участь у багатонаціональних заходах, на яких презентує українську культуру.

У квітні 2017 року в Центрі національних культур ЗОУНБ відбувся поетично-музичний захід «У спадок від батька», де товариство української культури «Чумацький шлях» презентувало нову зірку - талановиту поетесу, співачку, берегиню свого роду Аллу Наконечну-Лободу. Розповіді з життя батька Алли, її бабусі, яка спілкувалася з Нестором Махно, пісні у виконанні народного ансамблю пісні та музики «Чумацький шлях», талановиті вірші Миколи Лободи (батька) та не менш талановиті вірші Алли Лободи-Наконечної - усе це гармонійно поєдналося і перетворилося у чудову атмосферу зустрічі.

У листопаді 2017 року члени товариства та читачі бібліотеки зібралися на етнографічну зустріч «Обереги роду», яка була присвячена українським оберегам і українським сімейним цінностям. В Центрі національних культур була представлена виставка вишиванок, рушників, українських народних інструментів, про які Тетяна Дудка, Євген Жайворонков, Світлана Малюкова докладно розповіли, а за ініціативи Алли Наконечної-Лободи присутні створили оберіг для Центру.

В подальшому Товариство української культури «Чумацький шлях» планує проведення тематичних літературних вечорів, концертних програм, присвячених ювілеям українських письменників та композиторів; вирішення питання щодо створення кімнати народної творчості, куди б входили етнографічні, музичні, фольклорні матеріали, доробки народних умільців членів товариства, а також використання можливостей щодо розширення кола учасників товариства української культури «Чумацький шлях».

 

Бібліографічний список

 

1. Представники десятків національностей Запорізької області зібрались за круглим столом «Національні традиції – родинна кров поколінь» [Електронний ресурс] : [у т. ч. учасники Т-ва укр. культури «Чумацький шлях». Етно-фольк дует «Жайворонки» виступив з муз. привітанням] //Запорізька обласна рада : [офіц. сайт]. - Режим доступу:http://zor.gov.ua/content/predstavnyky-desyatkiv-nacionalnostey-zaporizkoyi-oblasti-zibralys-za-kruglym-stolom

2. «День хіджабу» у Запоріжжі пройшов із дефіле мусульманської моди [Електронний ресурс] : [представники Т-ва укр. культури «Чумацький шлях» взяли участь у заході і продемонстрували спосіб пов'язування намітки в Центрі національних культур ЗОУНБ] // Правда ZP. - 2018. – 8 лют. - Режим доступу: http://zp-pravda.info/2018/02/08/den-hidzhabu-u-zaporizhzhi-projshov-iz-defile-musulmanskoi-modi/

3. Запорожские казаки показали настоящее Рождество [Электронный ресурс] : [этно-фольк дуэт «Жайворонки» принял участие в фестивале вертепов и колядников «Козацька коляда»] // Индустриалка. - 2017. - 9 янв. - Режим доступу: http://iz.com.ua/zaporoje/v-zaporozhe-proshel-unikalnyiy-festival-vertepov-i-kolyadnikov.html

4. Лозовтюк О. У запорізькій бібліотеці грали на окаринах, співали та читали поезію [Електронний ресурс] / Олександра Лозовтюк // UNIVERSE. Молодіжне інтернет-радіо. - 2017. - 20 листоп. - Режим доступу: http://universe.zp.ua/?p=15539

5. Обереги роду [Електронний ресурс] : [Т-во укр. культури «Чумацький шлях» провело літ.-муз. зустріч 18 листоп. 2017 р. в Центрі національних культур ЗОУНБ] // КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтв» ЗОР : [сайт]. - Режим доступу: http://www.zomc.org.ua/natsionalno-kulturni/podiji/item/2093-oberehy-rodu

6. Багатонаціональні свята єднають Запорізький край [Електронний ресурс] // Запорізька обласна державна адміністрація : [офіц. сайт]. - Режим доступу:http://www.zoda.gov.ua/news/37736/bagatonatsionalni-svyata-jednajut-zaporizkiy-kray.html

7. Приморськ відзначив День міста багатонаціональним святом [Електронний ресурс] : [етно-фольк дует «Жайворонки» виступив на святі]// Нова січ. - 2017. - 19 вересня. - Режим доступу: http://www.novasich.top/?p=1478

8. Прес-конференція з нагоди презентації соціально-культурної акції «Свято українського балету» [Електронний ресурс] : [голова Т-ва укр. культури «Чумацький шлях» Тетяна Дудка взяла участь у прес-конференції] // КЗ «Запорізька обласна філармонія» : [офіц. сайт]. - Режим доступу: http://www.filarmonic.zp.ua/news/item/2126-preskonferentsiia-z-nahody-dnia-natsionalnoi-kultury-ta-provedennia-sviata-ukrainskoho-baletu

9. У Запоріжжі Масляну відзначили за щедрим багатонаціональним символічним столом [Електронний ресурс] : [серед інших у Фестивалі національної кухні 27 лют. 2017 р. брали участь представники Т-ва укр. культури «Чумацький шлях»] // Запорізька обласна державна адміністрація: [офіц. сайт]. - Режим доступу: http://www.zoda.gov.ua/news/35270/v-zaporizhzhi-maslyanu-vidznachili-za-shedrim--bagatonatsionalnim-simvolichnim--stolom.html

10. Мови різні, мови прекрасні, і всі - наші [Електронний ресурс] : [представники Т-ва укр. культури «Чумацький шлях» брали участь у Дні рідної мови, що відбувся в Центрі національних культур ЗОУНБ 21 лют. 2017 р.] // Запоріз. правда. - 2017. - 24 лют. - Режим доступу: http://www.zp-pravda.info/kultura/3649-movi-rizni-movi-prekrasni-i-vsi-nashi.html

11. У Запоріжжі відсвяткували Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс]: [Т-во укр. культури «Чумацький шлях» взяло участь в заході] // Запорожский клуб новостей. - 2017. - 22 лют. - Режим доступу: http://newsclub.zp.ua/ru/newszp/u-zaporizhzhi-vidsvjatkuvali-mizhnarodnij-den-ridnoi-movi/

12. У Запоріжжі підбиває підсумки і обласний новорічно-різдвяний фестиваль [Електронний ресурс] // Міністерство культури України : [офіц. сайт]. - Режим доступу: http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245187591

13. Новорічно-різдвяний фестиваль завершив ходу [Електронний ресурс] // Великобілозерська районна державна адміністрація : [офіц. сайт].- Режим доступу: http://vbeloz.gov.ua/news/13-24-01-19-01-2017/

14. Жаворонков Є. Стати козаком можна абсолютно безкоштовно [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Євгеном Жаворонковим про навчання в школі традиційних бойових мистецтв «Спас», у т. ч. грі на муз. інструментах / провів К. Кузьмович] // Запорізька січ. - 2016. - 1 квіт.- Режим доступу: http://sich.zp.ua/stati-kozakom-mozhna-absolyutno-bezkosh/

15. 14 січня - свято Старого Нового року на площі Фестивальній [Електронний ресурс] : [серед інших у святі, яке відбулося 14 січ. 2016 р., взяли участь представники Т-ва укр. культури «Чумацький шлях»] // КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтв» ЗОР : [офіц. сайт]. - Режим доступу: http://www.zomc.org.ua/novini/item/1514-14-sichnia-sviato-staroho-novoho-roku-na-ploshchi-festyvalnii

16. Благодійна акція з підтримки українського війська «Патріотичні серця» [Електронний ресурс] : [етно-фольк дует «Жайворонки» взяв участь в акції 5 жовт. 2014 р.] // Всеукраїнська федерація «Спас» : [сайт]. - Режим доступу: http://spas.zp.ua/news/благодійна-акція-з-підтримки-українс/

17. Олейник С. На редких украинских этнических инструментах играет запорожский этно-фолк-дуэт «Жаворонки» — супруги Татьяна Дудка и Евгений Жаворонков [Електронний ресурс] // Индустриальное Запорожье. - 2015. - 13 авг. -  Режим доступа: http://iz.com.ua/zaporoje/77600-gazetazaporozhskiy-duet-zhavoronki-igraet-na-kuvichke-dvodencivke-sopilke-panfleyte-i-drugih-etnicheskih-instrumentah.html

18. Мігус С. Ярмарок по-козацькому для Майдану [Електронний ресурс] : [у ХХVІІІ Реґіональному українському фольклорному ярмарку «З мальованої скрині» (Кентшинь, 9-11 травня 2014 р.) серед інших взяли участь представники Т-ва] / С. Мігус, А. Сидор // Наше слово. – 2014. - 25 трав. (№ 21). - Режим доступу: http://www.nasze-slowo.pl/

19. Національно-культурні товариства – за щорічний фестиваль «Ми – українські» [Електронний ресурс] : [про перемогу в  конкурсі Всеукр. фестивалю «Ми – українські!» у вокальн. жанрі (малі форми) ансамблю «Чумацький шлях» Т-ва укр. культури] // Запорізька обласна державна адміністрація : [офіц. сайт]. -  Режим доступу: http://www.zoda.gov.ua/news/16775/natsionalno-kulturni-tovaristva--za-shorichniy-festival-mi--ukrajinski.html

20. Описовий звіт Першого всеукраїнського фестивалю народного мистецтва «Запорозький Спас» [Електронний ресурс] : [Тетяна Дудка — головний режисер і ведуча свята] // Всеукраїнська федерація “Спас” : [сайт]. - Режим доступу: http://spas.zp.ua/архів-новин/описовий-звіт-першого-всеукраїнсько/

21. Ми — українські / [авт. ідеї І. Панькіна ; упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. - [Запоріжжя: Просвіта, 2012]. - 116 с. : фото. - Із змісту: Запорізька обласна громадська організація «Товариство української культури «Чумацький шлях». - С. 20-21.

22. Чумацький шлях: історія [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.pisni.org.ua/persons/3187.html

Підготувала: О. Назаренко