Вы здесь

Громадська організація Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ»

Від укладачів

Пропонований бібліографічний список присвячено Громадській організації Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ», 15-річчя заснування якого відзначається у 2017 році. 
Він містить у собі коротку історичну довідку про товариство, статті з періодичної преси та електронні ресурси. Матеріал розміщено у зворотньо-хронологічному порядку.
Видання розраховане на широких загал читачів — усіх, хто цікавиться традиціями, культурою, життям білорусів у Запоріжжі, а також в цілому діяльністю і співпрацею національно-культурних товариств в Україні.
Бібліотечним працівникам список допоможе в інформуванні читачів про діяльність і культуру білорусів, що мешкають на теренах Запорізької області.
Бібліографічний список за своєю повнотою не є вичерпним.
Добір літератури закінчено 1 червня 2017 року.


Громадська організація 
Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ»


Громадська організація Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ»  була заснована 27 червня 2002 року. Першим головою товариства став Волчок Іван Петрович, а з 2003 року незмінним керівником стала Родіонова Марія Фомінічна. 
Головною метою товариства є збереження і популяризація мови, історії, культури і традицій білоруського народу. Білоруський фольклор є одним з найбагатших серед фольклорної спадщини слов'янських народів і саме пісня допомагає зберігати і вивчати рідну мову молоді, що народилася за межами Батьківщини. Тому ще у 2003 році при товаристві було створено ансамбль народної і сучасної білоруської пісні «Білі роси». Цікаво, що назва ансамблю була дана після першого виступу у національних костюмах білого, червоного, зелених кольорів. З того часу колектив брав участь у багатьох фестивалях: «Інтерфольк», «Ми українські», «Покрова на Хортиці», «Таврійська родина», у святах: до 200-річчя села Гусарка Куйбишевського району, «Гусарська бульба», різноманітних міських й обласних заходах. Ансамбль має чисельні нагороди й почесні дипломи. Два комплекти національних костюмів для виступів подарував колективу Центр національної творчості міста Мінськ. Незмінним художнім керівником ансамблю є Марія Фомінічна Родіонова. 
На першому в Запоріжжі фестивалі національної кухні, що відбувся у лютому 2017 року,  товариство представило страви білоруської національної кухні, якими гостинно частувало відвідувачів свята. Виступ ансамблю «Білі роси» також прикрасив культурну програму фестивалю.
Запорізьке культурне товариство «Мінськ» підтримує дружні зв'язки з білоруськими товариствами Запорізької області, Дніпра, Чернігова, Рівного і іншими. Налагоджена співпраця з посольством Білорусі в Україні.  Так, у 2016 році, 22 червня,  приймали першого секретаря Посольства Республіки Білорусь в Україні Панкратенко А. В. На зустрічі йшла мова про діяльність товариства,  обговорювалися  питання сприяння з боку Республіки Білорусь.
Незабутніми стали виступи голови товариства Марії Родіонової у міжнаціональних заходах, присвячених Міжнародному дню рідної мови, Дню пам'яті та примирення у центрі національних культур в Запорізькі обласній універсальній науковій бібліотеці у 2016-2017 роках. 

Література про діяльність 
Громадської організації Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ»

Мови різні, мови прекрасні, і всі - наші [Електронний ресурс] // Запоріз. правда. - 2017. - 24 лют. - Режим доступу: http://www.zp-pravda.info/kultura/3649-movi-rizni-movi-prekrasni-i-vsi-nashi.html
У Запоріжжі Масляну відзначили за щедрим багатонаціональним символічним столом  [Електронний ресурс] // Запоріз. правда. - 2017. - 2 квіт. - Режим доступу: http://www.zp-pravda.info/kultura/3727-u-zaporizhzhi-maslyanu-vidznachili-za-shchedrim-bagatonatsionalnim-simvolichnim-stolom.html
Іванова А. У Запоріжжі пройшов «круглий стіл» до Дня рідної мови  [Електронний ресурс] // Пороги. - 2016. - 22 лют. - Режим доступу: http://porogy.zp.ua/2016/02/u-zaporijji-proyshov-krugliy-stil-do-dnya-ridnoyi-movi/
День рідної мови  «Рідна мово - ти у серці народу навік» [Електронний ресурс] : [відбувся 22 лют. 2016 р.] // КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтв» ЗОР : [сайт]. - Режим доступу: http://www.zomc.org.ua/natsionalno-kulturni/podiji/item/1005-den-ridnoi-movy-ridna-movo-ty-u-sertsi-narodu-navik
Ефір ТРК «Запоріжжя» щодо відзначення Міжнародного дня рідної мови  [Електронний ресурс] // Юстиція Запоріжжя. - 2017. - 22 лютого. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=TLtScx-mt_4


Шевченко Е. «Беларусь не пропадзе» : [глава обществ. орг. «Минск»  о жизни белоруссов Запорож. обл.] / Е. Шевченко // Верже. - 2016. - 14 квіт. - С. 9.
Ми — українські / [ авт. ідеї І. Панькіна, упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. - [Запоріжжя : Просвіта, 2012]. - Із змісту: Громадська організація Запорізького культурного товариства білорусів «Мінськ». - С. 42-43.
Зворигіна Н. Усі прапори в нас — як удома :  [святкування 10-річного ювілею громад. орг. Запоріз. культ. т-ва білорусів «Мінськ»] // Уряд. кур'єр. – 2012. - 19 верес. (№ 169). - С. 17.
Клочко Р. Поют в Запорожье «Белыя росы»: [ о белорус. нац.-культ. о-ве в Запорожье] // Надежда. - 2008. - 25 июля (№ 30). - С.10.

Підготували: О. Назаренко, Н. Приймаченко