Вы здесь

Земля славна, Оріхівська. Бібліографічний покажчик

 
Від укладачів

Пропонований увазі читачів сьомий випуск бібліографічного покажчика із серії "Міста і села Запорізької області" присвячений історії м. Оріхів.

Мета його - систематизувати наявний масив літературних джерел з історії міста. У посібнику зібрані різні види документів (книги, брошури, статті із видань, що продовжуються, збірників, журналів, газет, опубліковані українською та російською мовами) про історичне минуле та сьогодення м. Оріхів без типологічних та хронологічних обмежень.

Матеріал розміщено за систематичним принципом. У межах розділів література розташована в логічному, алфавітному, а подекуди й в зворотньо – хронологічному порядку. 
Структура покажчика складається із передмови укладачів, історичної довідки журналістки Т. Курочкіної тематичних розділів та допоміжного іменного покажчика. Бібліографічну частину окремих розділів доповнюють вступні статті. В разі потреби описи супроводжуються анотаціями довідкового, фактографічного або пояснювального характеру. Описи літератури мають суцільну нумерацію, на яку посилається довідковий апарат ("Іменний покажчик"). Відбір літератури завершено у грудні 2016 року.

Бібліографічний опис здійснено згідно з ДСТУ 7.1:2006 “Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання”. Скорочення зроблено відповідно до ДСТУ 3582-97 “Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила” та ГОСТу Р 7.0.12-2011 «Библиографическая запись. Сокращение слов и словосочетаний на русском языке. Общие требования и правила».

Матеріали розділів і підрозділів пов`язані системою посилань.

Бібліотека висловлює щиру подяку за підтримку ідеї, надання окремих матеріалів та уточнення фактів і подій

Постельняк Ользі Миколаївні, директорові КЗ "Оріхівська ЦБС”;

Курочкіній Тамарі Андріївні, почесному  журналісту України, досліднику історії Оріхівщини;

Посібник адресований науковцям, викладачам, студентам, працівникам музеїв та бібліотек, краєзнавцям, всім бажаючим дізнатися детально про м. Оріхів та його жителів. Видання не претендує на вичерпність.

Зауваження та пропозиції щодо структури та наповнення покажчика просимо надсилати за адресою: 

69600, м. Запоріжжя, 
пр. Леніна, 142 (відділ краєзнавства), 
телефон (061) 787-53-52 або Е-mail: kraeved@zounb.zp.ua. 

Вони будуть враховані при підготовці електронної версії посібника, який буде представлений на сайті Бібліотеки : www.zounb.zp.ua.

Місто Оріхів
(вступна стаття)
Щедра на плоди, на хліб багата,
Чистими криницями заграй,
земле люба, ти одна на світі,
та, що зветься отчий, рідний край.
Л. Глувко 
 

Історія Оріхова сягає своїм корінням у глибину віків .

З приєднанням Криму і перекопських степів до Російської імперії вихідці малоросійських губерній, яких приваблювали вільні території, почали заселяти місця, де раніше паслися тільки численні отари овець і табуни коней ногайців.

Прибували сюди селяни з сусідньої Катеринославщини, солдати і козаки скасованої Запорозької Січі, люди, що страждали від панщини, або були незадоволені порядками у себе на батьківщині. Траплялися і втікачі.

За свідченням очевидців, які передавали свої спогади з покоління в покоління, першим поселенцем у середині 70-х років ХVIII ст. став І. Юшка з с. Обмачева Чернігівської губернії. Поряд з ним поселилося ще декілька сімей. В 1786 р. було вже 20-30 дворів державних селян, переважно з Полтавщини.     Поселення розвивалося дуже швидко, бо знаходилось на перехресті чумацьких шляхів, на важливому торговому тракті з Росії до Криму.

Добрий слід залишили в Оріхові  меноніти (представники однієї з релігійно-протестантських громад), які  прибули  на нашу землю  в кінці 18-го ст. на запрошення імператриці Катерини II. Йоган Янцен в кінці 70-х років ХIХ ст. збудував перший паровий млин( у цій будівлі й тепер знаходиться цех з переробки зерна на борошно). Другий паровий млин він звів у 1880 р. разом зі своїм сином Генріхом. Завдяки зусиллям Янцена була відкрита школа для дітей менонітів, яка використовувалась і як церква. Сто років тому за рахунок коштів Янценів в Оріхові відкрили першу лікарню на 14 місць, збудували електричний ілюзіон (кінотеатр) і торговельні лавки при ньому, розпочали роботу з  електрифікації та телефонізації. Добре зберігся колишній особняк сім’ї Янценів , де тепер знаходиться міська рада.

19 лютого 1801 р. Оріхів отримав статус міста, ставши першим містом на території нинішньої Запорізької облаті. У 1804 р. Оріхів став центром нового Мелітопольського повіту Таврійської губернії. В ньому розпочали свою діяльність: канцелярія городничого, повітовий (дворянський)   та нижній земський суди, казначейство, поштова експедиція, духовне управління та інші повітові установи.

Склад жителів був неоднорідний: дворяни, купці, колишні офіцери і нижчі військові чини, міщани, державні селяни,  кріпосні дворові люди, та ремісники: каретних справ майстер, срібних справ майстер, годинникар, шорник, чоботар, три кравці, два бондарі, два теслярі, два шапники.  

Життя міста жвавішало, коли проходили ярмарки. Найбільші були чотири рази на рік: у березні - Євдокимівський, у квітні - Преполовенський, у вересні - Семенівський, у листопаді - Михайлівський.

Місту належало 2602 десятин землі. З найважливіших галузей сільського господарства - хліборобство, розведення худоби. Чимало поселян займалося валкою солі з кримських озер і її продажем на ярмарках, перевезенням пшениці до Бердянського, Таганрогського і Маріупольського портів.

Внаслідок пожеж 1842 і 1844 рр., які знищили половину Оріхова, населення міста зменшилось. Якщо у 1838 р. там проживало 6017 мешканців, то у 1844 залишилося 3195. Повітові установи на деякий час були переведені у Великий Токмак, а звідти до Мелітополя. Оріхів став заштатним містом новоствореного Бердянського повіту.

У 1904 році в нашому місті було завершено будівництво другої гілки Катеринінської залізниці. Хоча, згідно історичних документів, через Оріхів збиралися провести Лозово-Севастопольську залізницю ще в 70-ті роки 19 ст. Але через чиїсь бізнес-інтереси перша гілка обійшла місто стороною, і тепер проходить через Запоріжжя, Василівку, Мелітополь на Крим. Вокзал звели на тому місці, де пролягав історичний соляний тракт.

Перша світова війна дещо оживила місто. Відкрилося “Товариство допомоги хворим та пораненим воїнам”. З`явилося не менше тисячі біженців з Литви, Латвії, Польщі. Хоч і важко було розмістити таку кількість прибулих, всі знайшли притулок і заняття. Під час лютневих революційних подій 1917 р. виникли політичні партії, відкрилися читальні ”Народний дім”, чайна кооперативу, влаштовувалися мітинги,читалися лекції. У 1919 р. збудували електричну станцію.

У кінці 1921 р.  почали випускати продукцію заводи сільськогосподарських машин (колишній завод Крігера), борошномельний, кілька дрібних промислових підприємств та кустарних майстерень. 

У березні 1923 р. Оріхів став центром району.

На початку ХХ ст. У місті створено аматорський драматичний гурток, почало діяти товариство “Просвіта”.  Відкрилася міська, а через два роки - районна бібліотеки. Книжковий фонд обох становив майже п`ять тис. примірників книг. У 1920-1921 навчальному році в семи початкових школах навчалося 1007 дітей. Велику роль у підготовці спеціалістів сільського господарства і вчителів відіграли техно-агрономічна і педагогічна профшколи. 1925 р. У місті створено пожежну команду. 

Не збереглося ніяких документів про наслідки голодомору 1932-1933 рр. на Оріхівщині, але надійшла до нас “Оріхівська справа”, сфабрикована проти керівників, які прагнули захистити селян від голодної смерті і чинили опір насильницьким хлібозаготівлям.

Сталінський режим призвів і до масових репресій.

З ініціативи Оріхівської територіальної організації  Української спілки ветеранів Афганістану при підтримці депутатів міської ради і особисто голови Михайла Івановича Бережка та завдяки благодійним внескам колективів підприємств, організацій та установ, фермерських господарств та підприємців, депутатів і громадян було споруджено пам’ятний знак воїнам-інтернаціоналістам. Його урочисте відкриття у сквері Миру в Оріхові відбулося у червні 2005 року у День пам’яті і скорботи. На брилі з сірого граніту зверху було зображення гільзи з тюльпаном.

    На брилі під написом «Воїнам-інтернаціоналістам» - віршовані рядки поета Володимира Білогуба:

Ваша доля трагічна,
Ваша юність довічна,
А сердець ваших гомін
Стука в сум наш і спомин.

В Оріхові мешкає визнаний в усьому світі геніальний майстер мікромініатюри Володимир Казарян, який створив більше 500 унікальних робіт, неповторних за технікою виконання і вражаючих художньою досконалістю. Виставка мікромініатюр «Восьме диво світу» протягом 20 років періодично демонструється в найбільших містах України і за кордоном.

Багата талантами оріхівська земля. Варто побувати на виставі самодіяльного народного театру,колектив якого продовжує традиції аматорів минулих поколінь. А перший драматичний гурток був створений у місті на початку ХХ ст. Радує глядачів і юні учасники зразкового дитячого театру мод «Клеопатра», лауреати багатьох конкурсів, в тому числі всеукраїнського фестивалю «Краса і гордість козацького краю».

До Національного реєстру рекордів України подано заявку на рекорд «Найбільша вишита ілюстрована книга». Унікальна книга до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка створена руками 21 майстринь. Роботи вишивальниць - сюжети по творах Кобзаря - розташовані в спеціальних рамках, скріплених між собою. Книга має 26 сторінок, її загальна довжина 11 метрів.

Окрасою міста є величний Свято-Покровський храм. Перший храм Покрови Пресвятої Богородиці був закладений 29 травня 1873 р. , будівництво його було завершено в 1876-му. У 1932 р. споруда була знищена, а відновлено церкву в наші дні на місці розкопаного фундаменту і по вцілілих фотознімках. Розмір храму 18 х33 м,висота центрального куполу - 26 м, висота до хреста на дзвіниці - 33 м.

Час показав, що які б політичні, соціально-економічні, кризові, демографічні зміни не відбувалися в країні, Оріхів не тільки зберіг свій потенціал, але і розвивається. 

Тамара Курочкіна,
почесний журналіст України.


Загальні відомості

1. Запорожская область. Персональный гид : путеводитель / [авт.-сост. М. Мордовской]. – Запорожье : Дикое Поле, 2012. – 272 с. : ил., фото. – Из содерж. : Орехов. - С. 146-147.
2. Запорізький край : фотоальбом. – Запоріжжя : Дике Поле, 2011. – 376 с. - Із змісту : Оріхівський район. - С. 290-295.
3. Бажан, О. Г. Оріхів // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова), [та ін.] ; Ін-т історії України НАН України. - К. : Наук. думка, 2010. - Т. 7 : Мл - О. - С. 633.
4. Запорізький край / Запоріз. обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 210-217.
5. Супруненко В.  Имя на карте : геогр. названия Запорож. края / В. П. Супруненко ; Владимир Супруненко. – Запорожье : [б. и.], 2008. – 228 с. : ил., фото. – Из содерж. : Орехов. - С. 93.
6.  Князьков Ю.  Запорізька область. Історико-географічний і топонімічний словник. Вип. 2. (Великобілозерський, Кам'янсько-Дніпровський, Куйбишевський, Михайлівський, Оріхівський, Пологівський, Розівський, Токмацький райони) / Ю. П. Князьков ; Запоріз. наук. т-во ім. Я. Новицького, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України - Запоріз. від-ня. – Запоріжжя : Тандем-У, 2006. – 406 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 132-200.
7. Іваненко В.  Україна непівська : аналіз соціал. аномалій півден. регіону : монографія / Іваненко В., Іщенко І. - Дніпропетровськ : Вид-во ДНУ, 2006. - 280 с.- Із змісту : Оріхів. - С. 148.
8. Курочкіна Т.  Серед Таврійських степів зеленіє Оріхів / Тамара Курочкіна. - Запоріжжя : Запоріжжя, 2006. - 112 с.
9. Новітня історія України : Імена. Звершення. Творчість. Вип. 1 : Запоріжжя / авт.-упоряд. В. В. Болгов. – К. : Новий Світ, 2006. – 112 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 25.
10. Вілінов Ю.  На шляхах від порогів до синіх морів / Юрій . Вілінов. - Запоріжжя : [б. в.], 2005. - 350 с. - Із змісту : м. Оріхів. - С. 115-120.
11. Запорізька область : ілюстров. енциклопедія. [Т. 2] : Архітектура і містобудування. Культура. Економіка. Райони області / К. С. Карафін, О. І. Красюк. – Запоріжжя : Дике Поле, 2004. – 293 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 274-276.
12. Супруненко В.  Запорожский край : популяр.энциклопедия природ. и ист. достопримечательностей, традиций и названий / В. П. Супруненко ; Владимир Супруненко. – Запорожье : Мотор Сич, 2003. – 222 с. – Из содерж. : Орехов. - С. 215-216.
13. Гречило А.  Герби міст України (Х1V-Ххст.) / А. Б. Гречило, Ю.К. Савчук, І.І. Сварник. - К. : Брама, 2001. - 400 с. : іл. – Із змісту : Оріхів. - С.268.
14. Чиженок Ю. Из истории города Орехова // Чиженок Ю.А. Нариси історії Південної України. - Запоріжжя, 1997. - С. 7-9.
15. Запоріжжя - мій рідний край : (метод. рекомендації для вихователів дошкіл. закладів і груп продовженого дня).- Запоріжжя : [б. в.], 1992. - 74 с. - Із змісту : Оріхів. - С. 41-42.
16. Оріхів // Географічна енциклопедія України. - К, 1990.- Т. 2 : З-О. - С. 466.
17. Ковтун В. Города Украины : (экон.- геогр. справ.) / В. В. Ковтун, А. В. Степаненко. – К. : Вища школа, 1990. – 277,[2] с. – Из содерж. : Орехов. - С. 104.
18. Курочкина Т.  Орехов : краевед. очерки / Курочкина Т. А. - Днепропетровск : Промінь, 1986. - 80 с. : ил.
19. История городов и сел Украинской ССР : в 26 т. Запорожская область / редкол.: В. И. Петрыкин [и др.] / Ин-т истории АН УССР ; гл. редкол. : Тронько П. Т. (пред.) [и др.]. – К. : Глав. ред. УСЭ, 1981. – 726 с. – Из содерж. : Димитров, А. С. Орехов / А. С. Димитров, Л. Е. Нечаенко. - С. 506-516.
20. Орехов // Запорожье моє цветущее. - К., 1978. - С.64-65.
21. Історія міст і сіл Української РСР : в 26 т. Запорізька область / редкол. : Петрикін В.І. (голова) [та ін.] / Ін-т історії АН УРСР ; голов. ред. кол.: Тронько П. Т. (голова) [та ін.]. – К. : Голов. ред. Укр. рад. енциклопедії АН УРСР, 1970. – 765 с., 12 л. іл. : іл. – Із змісту : Оріхів. – С. 525-538.
22. Легенди рідного краю. Творчі роботи переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу / уклад. В. Писанець ; відп. за вип. Т. Петренко ; Упр. культури і туризму ЗОДА, КЗ "Запоріз. обл. б-ка для юнацтва" Запоріз. обл. ради. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 52 с. : іл. – На обкл.: 70 Запорізька область. Творчість молодих. – Із змісту : Горбенко В. Заплету вінки біля Конки ріки : [з історії м. Оріхів] / Вікторія Горбенко. - С. 22-23.
23. Сивогривова Д. Майбутнє Оріхова — індустріальний бум чи масова еміграція за кордон? Діана Сивогривова // Діловий Оріхів. - 2016. - 6 лип.(№ 9). - С. 4.
24. Вязовский Б. Запорожье, о котором ми не знаем : [о происхождении  названия г. Орехова ] / Б. Вязовский // Остров Свободы. - 2015. - 27 марта (№ 11). - С. 6-7.
25. Курочкина Т.  Город, в котором чувствую себя счастливой / Тамара Курочкина // Сила слова . - 2013. - 19 сент. (№ 38). - С. 11.
26. Кузьменко Н.  “Оріхівленд”як формула успіху // Запоріз. правда. - 2009. - 4 лип. (№ 94). - С.1.
27. Пирожок Е.  Мой край любимый - город Орехов! / Е. С. Пирожок // Компас. - 2008. - 17 апр. (№ 16). - С. 4-5 ; Патриот Приазовья. - 2008. - 25 апр. (№ 17). - С. 2.
28. Бережко М.  Славне місто моє / М. Бережко // Запорож. сан. вестн. - 2005. - № 10 (окт.). - С. 5.
29. Репортаж про святкування міста : [17 верес. Оріхів відзначив своє 230 - річчя] // Оріхів. - 2005. - 22 верес. - С. 1,2.
30. Гімн Оріхівській землі / [сл. П. Сумарокова] // Трудова слава. - 2002. - 21 груд.- С. 1.
31. Орехов // Добрый день! - 1998. - 24 янв.
32. Бочар І.  Знадобилось два століття : [герб і прапор Оріхова] / І. І. Бочар // Трудова слава. -  2001. - 22 верес.
33. Про герб і прапор м. Оріхова // Оріхів. - 2001. - 22 лют.
З святом, шановні земляки : [Оріхову - 225] // Трудова слава. - 2000. - 16 верес.
34. Орехову - 225 // Досье . - 2000. - № 11. - С. 2.
35. Сухар І.  Рідне місто, мені дороге ти, і любов до тебе не мине! // Трудова слава. - 1991. - 28 верес.
36. Шапошников С.  Оріхів: факти, документи, історія / С. Шапошников // Трудова слава. - 1991. - 3, 10 січ. ; 19, 26 берез. ; 25, 30 квіт. ; 22 серп.
37. Корецький Й.  Оріхів: факти, документи, історія. Великий ентузіаст : [Шапошников С.Р.] / Й. Корецький // Трудова слава. - 1990. - 27 листоп.
38. Молодій і розцвітай, Оріхів, мила серцю сторона! // Трудова слава. - 1987. - 24 верес.
39. Крысько С.  Вырос микрорайон / С. Крысько // Индустр. Запорожье. - 1985. - 2 июня.
40. Тригуб В. В центрі уваги - людина праці : [турбота про людей на Оріхівщині]  / В. Тригуб // Запоріз. правда. - 1978. - 7 квіт.
41. Оріхів // Трудова слава. - 1963. - 10, 14 верес.
42. Кашкуль В.  Оріхів / В. Кашкуль // Червоне Запоріжжя. - 1939. - 21 трав.
 
Відзначення 200-річчя м. Оріхів
 
43. Беляєва Є.  Залишити слід на землі / Є. Беляєва// Трудова слава. - 1983. - 3 верес. - С. 1.
44. Бережко М.  В ході підготовки до ювілею / М. Бережко // Трудова слава. - 1983. - 17 верес. - С. 1.
45. Венедіктова Н.  На ювілейній вахті / Н. Венедіктова // Трудова слава. - 1983. - 18 серп.
46. Галушко В.  Тих днів не змовкне слава / В. Галушко // Трудова слава. - 1983. - 15,17 берез.
47. До 200 річчя Оріхова . Слово до читачів // Трудова слава. - 1983. - 15 січ
48. Корецкий И.  Счастливые дни Орехова./ И. Корецкий ., А. Ланчик // Индустр. Запорожье. - 1983. - 18 сент.
49. Куко І.  Щаслива завидна доля / І.Куко // Трудова слава. - 1983. - 17 верес. - С. 1.
50. Курочкина Т.  К юбилею города / Т. Курочкина // Индустр. Запорожье. - 1983. - 8 июня.
51. Ольшанська Т.  Перша маївка / Т.Ольшанська // Трудова слава. - 1983. - 1трав.
52. Пелешко М.  Друга молодість міста-трудівника / М. Пелешко // Трудова слава. - 1983. - 18 верес. - С. 1.
53. Пелешко М.  Славні сторінки історії / М.Пелешко // Трудова слава. - 1983. - 17 верес. - С. 1.
54. Сходинками пятирічок // Трудова слава. - 1983. - 7 квіт.
Природа. Природні ресурси
 
55. Перелік об`єктів природно-заповідного фонду Оріхівського району // Інформаційний екологічний атлас Запорізької області. - Запоріжжя,2012. -С. 38-39.
56. Курочкина Т.  Беззащитная красота : [о природно-заповедном фонде Орехов. р-на] / Т. Курочкина // Сила Слова. - 2012. - 25 сент .- 2 окт. (№ 29). - С. 13.
57. Левченко Т.  В гармонии с крылатыми соседями / Т. Левченко // МИГ. - 2004. - 6 янв. (№ 2.). - С. 25.
58. Карпенко Л.  Ще раз про охорону природи / Л. Карпенко // Труд. слава. - 1989. - 2 верес.
59. Сухар І.  Любов- дбайлива : [про природоохоронну діяльність на Оріхівщині ] / І Сухар // Запоріз правда. - 1989, - 27 берез.
60. Третяк В.  Робота товариства : [охорони природи] / В. Третяк // Труд. слава. - 1985. - 19 берез.
61. Короткова О.  На рахунку комунгоспівців : [про роботу район. т-ва охорони природи] / О. Короткова // Труд. слава. - 1983. - 22 листоп..
 
Корисні копалини
 
62. Егоров Н.  Рудные ресурсы Украины / Н. Егоров, А. Ковшуля, В. Печковский. - К. : Наук. думка, 1964. - 190 с. – Из содерж. : [г. Орехов расположен в р-не месторождения марганцевых руд ] - С. 125.
63. Максимов Г.М.  Краткий очерк геологии и полезніх ископаеміх Запорожской области / Г. Максимов.- Запорожье : [б.в.д.]. - 39 с.– Из содерж. : [г. Орехов]. - С. 7, 19, 25, 26, 27, 30, 31, 32.
64. «Донецксталь» обойдется без запорожской руды : [о продаже Гуляйпольского железорудистого участка (Васиновское месторождение в Орехов. р-не)] // Мрія. - 2013. - 15 авг. (№ 34). - С. 5.
65. «Магнетит” готовит для Ореховского района проект на 1,5 млрд. долларов : [по строительству карьера для разработки Одаровского месторождения  мигматитов] // Миг. - 2012. - 12 янв.(№ 2). - С.7.
66. Пігулевський П.  Залежність розташування металогенічних зон від будови низів земної кори південно-cхідної частини УЩ: [закономірності розташування Дніпровської та Приазовської металогенічних областейЇ Криворізько-Кременчуцької та Оріхівсько-Павлоградської металогенічних зон] / П. Пігулевський // Вісник Київського Національного університету імені Т.араса Шевченка. Геологія. - 2011. - №54. - С.33-38.
67. Бережной А.  Властивості запорізького (з р. Кінської) талько-магнезиту як сировини для вогнетривів / А. Бережной // Доповіді Академії наук УРСР. - 1952. - №4. - С. 247.
68. Бурый уголь в Ореховском районе // Большевик Запорожья. - 1947. - 25 жовт.
69. Ореховское месторождение бурого угля // Большевик Запорожья. - 1947. - 5 серп.
 
Екологія
 
70. Програма моніторингу довкілля Запорізької області / ЗОДА, Держ. упр. екології та природ. ресурсів в Запоріз. обл. [та ін.] ; [ авт. : В. В. Головін, Н. І. Гаращук, В. Т. Коба та ін.]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2001. – 181 с. – Із змісту : Загальна характеристика Запорізької області : [табл.; в т. ч. дані про м. Оріхів]. - С. 135,142,152,161.
71. Твоє майбутнє - земля за порогами. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2014. - 272с. – Із змісту : [в т. ч. матеріали по м. Оріхів]. - С. 15, 36, 53, 54, 57, 79, 87, 94, 105, 106, 112, 176, 246, 265.
72. Програма поводження з токсичними відходами в Запорізької області ._ Запоріжжя : Дніпров. металург, 2005. - 170 с. – Із змісту : [в т. ч. матеріали по м. Оріхів]. - С. 38, 39, 40, 51, 103, 124.
73. Обласна програма з екологічної реабілітації гірничодобувних районів Запорізької області / Держ. упр. екології та природ. ресурсів в Запоріз. обл., ДП "Експерт.-техн. центр "Держнаглядохоронпраці України" ; [ авт. : В. О. Верещака, М.В. Бейлик, А. П. Плоский, В. І. Цапенко]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2005. – 144 с. – Із змісту : [в т. ч. матеріали по м. Оріхів]. - С. 13, 14, 16, 19, 22, 25, 35, 40, 42, 43, 44, 50, 54, 59, 64, 72, 79, 82, 83, 90, 91, 107, 108, 114, 117, 121. 
74. Корзун С.  Сучасний стан екосистем долини ріки Конки на ділянці Оріхів-Комишуваха / С. Корзун, Г. Губанова // Мій рідний край - Запоріжжя. - Запоріжжя, 2006. - С. 229-234.
75. Третяк В.  Робота товариства : [охорони природи] / В. Третяк // Трудова слава. - 1985. - 19 ,берез.
 
Промисловість
 
76. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : м. Оріхів. - С. 217.
77. Шкарупа С.»Наша техника не хуже заграничной. К тому же дешевле...» : [о продукции з-да «Агротех »] / Светлана Шкарупа // Миг. - 2015. - 4 июня (№ 23.). - С. 4-38.
78. Подоляк А. Через терни до ринку : [з-д “Металіст”] / А. Подоляк // Запоріз. правда. - 1991. - 17 трав.
79. На рахунку раціоналізаторів : [р-ну] // Трудова слава. - 1985. - 5 берез.
 
ВАТ “Машбудконструкція”
 
80. Чабаненко М.  Добробут для кожного / М. Чабаненко // Запоріз. правда. - 2005. - 22 січ. - С. 2.
81. Манько М.  Заводського життя парадокси : [з-ду“Машбудконструкція”] / М. Манько // Запоріз. правда. - 1992. - 24 черв.
82. Завод “Машбудконструкція” : колектив націлений у завтра // Трудова слава. - 1988 - 6 лют. - С. 2.
83. Плясовиця А. На потоці - новина / А. Плясовиця // Запоріз. правда. - 1985. - 15 трав.
 
"Орсільмаш"
84. До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про з-д “Орсільмаш”]. - С. 13.
85. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про завод сільгоспмашин]. - С. 214, 217.
86. Ореховский завод сельскохозяйственного машиностроения имени 60-летия СССР. - Запорожье : Облполиграфиздат, 1986. - 16 с.
87. Уменьшить ущерб природе : [из опыта работы з-да] , - Запорожье : Издатель,1992. - 4 с.
88. Оріхівщині в галузі машинобудування є чим пишатись : [ТОВ “Оріхівсільмаш”] // Орехов сити. - 2016. - 28 верес.(№36). - С.9.
89. Голод В.  Горе від власності?. Уроки приватизації на з-ді / В. Голод // Запоріз. Правда. - 2000. - 30 трав.
90. Орсельмашу турки выделили 50 миллионов долларов // МИГ по выходным. - 2005. - 16 сент. (№ 37). - С. 2.
91. Горбенко І.  Продукція “Орсільмашу” користувалась попитом на міжнародній виставці : [“Агро - 99”]  / І.Горбенко  // Трудова слава. - 1999. - 23 черв.
92. Ольшанська Т.  Оріхівська косарка / Т.Ольшанська// Запоріз. правда. - 1999. - 10 берез
93. Шаповал В. “Орсільмаш : так ми живемо сьогодні ” / В. Шаповал // Трудова слава. - 1991. - 7 листоп.
94. Максимов М. Естафета : [про трудові династії з-ду] / М. Максимов // Запоріз. правда. - 1982. - 25 квіт.
95. Соловей А. Росте наш завод “Орсільмаш”/  А Соловей // Трудова слава. - 1975. - 12 серп.
96. Твердохліб С. Творчі плани в дії / С. Твердохліб // Трудова слава .- 1975. - 21 серп.
97. Шкуро А. Вклад новатора П.І. Маркіна / А. Шкуро // Трудова слава. - 1975. - 16 серп.
 
Легка промисловість
 
Швейна фабрика
98. Запорізький край / Запоріз. обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про швейну фабрику]. - С. 215, 217.
99. Приватне акціонерне товариство “Оріхівська швейна фабрика”: [фінансовий звіт за 2014 рік] // Фінансовий вісник. - 2015. - 18 трав. (№ 289). - С. 51-55.
100. Яворськкий А. Умілець з Оріхова : [ С. І. Авраменко] / 
А. Яворський // Площадь Свободы. - 1997. - 25 дек.
101. Кліковка Г.  Марія  Михайлівна, майстер / Г. Кліковка // Запоріз. правда. - 1990. - 8 квіт.
102. П`ятецька Л. Зростають прибутки / Л. П`ятецька //  Трудова слава .- 1989.- 8 серп.
103. Попович Т. За разностью цифр - радость / Т. Попович // Индустр. Запорожье. - 1984.- 17 февр.
104. Максимов М. І труд переростає у красу / М. Максимов // Запоріз. правда. - 1982. - 8 берез.
105. Медведєва Н. Красиві вмінням і душею / Н. Медведєва // Запоріз. правда. - 1979. - 15 трав.
106. Медведєва Н. У цех прийшов політінформатор / Н. Медведєва // Запоріз. правда. - 1975. - 27 лип.
107. Нехтман Я. Фабрика-магазин- покупець / Я. Нехтман // Запоріз. правда. - 1966. - 15 берез.
108. Клименко М.  Служба доброго настрою / М. Клименко // Запоріз. правда. - 1964. - 20 груд.
109. Некрасова Р. Швачки / Р. Некрасова // Запоріз. правда. - 1962. - 9 трав.
 
Харчова промисловість
110. Керничний О. ВАТ “Оріхівський хліьокомбінат // Новітня історія України ”. Імена. Звершення. Творчість. - Запоріжжя, 2006. - Вип.1. - С. 64.
Слабишева Л. Хліб несмачним не буває : [про Оріхів. хлібокомбінат] Лідія Слабишева // Пологів. вісті. - 2016. - 16 листоп. (№45). - С. 8-9.
111. Горячковська Л. Без корів масла й сиру не буває : [про роботу Оріхів. маслозаводу] / Горячковська Л.А // Трудова слава. - 1999. - 15 груд.
112. Курочкина Т.  Музыка звучит на берегу : [открылось кафе «Набережное»] / Т. Курочкина // Индустр. Запорожье. - 1992. - 17 янв.
113. Фоменко В.  Затишок і комфорт. Це вигідно : [позитивні зміни в системі громад. харчування міста] / В. Фоменко // Запоріз. правда. - 1992. - 6 берез.
114 . Кулиш Є.  Не зная спроса : [эксперт на хлебокомбинате] / Е. Кулиш // Индустр. Запорожье. - 1984. - 14 авг.
 
Консервний завод
 
115. Клименко М.  Оріхівські консерви / М. Клименко // Запоріз. правда. - 1964. - 19 верес.
116. Ковальова А.  На зиму : [про роботу плодоконсервного заводу ] / А. Ковальова // Запоріз. правда. - 1962. - 3 серп.
 
Маслозавод
 
117. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про маслозавод]. - С. 215.
118. [Про роботу масложирзаводу] // Рад. Україна.- 1987. -  19 берез
119. П`ятирічка вагомих здобутків : [Оріхів. маслосирзаводу] // Трудова слава. -  1985. - 19 жовт.
120. Сергеєва І.  Підприємство високої якості продукції / І. Сергеєва // Запоріз. правда. - 1978 - 12 лип.
 
Комбінат хлібопродуктів
 
121. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про комбінат хлібопродуктів]. - С. 215, 217.
122. Новітня історія України: Імена. Звершення. Творчість. Вип. 1 : Запоріжжя / авт.-упоряд. В. В. Болгов. – К. : Новий Світ, 2006. – 112 с. : іл. – Із змісту : ВАТ «Оріхівський хлібокомбінат». - С. 64. 
123. Наумов А.  Не битва, а нормальная работа  / А. Наумов  // Запоріз. правда. - 1992. - 11 серп.
 
Транспорт
 
Залізничний транспорт
 
124. Богомаз М.  Станція називається... : (за станом на 21. 01. 91) / М. С. Богомаз. – Дніпропетровськ : Пороги, 1993. – 375 с. : іл. – Із змісту : Оріхівська - С. 233.
125. Курочкіна Т. Як будувалась залізниця в Оріхові Т. Курочкіна // Трудова слава. - 2002. - 22 трав. - С. 4.
126. Кисляк Г.  А вагони простоюють : [на станції “Оріхівська”] / Г. Кисляк // Трудова слава. - 1989. - 30 листоп.
127. Онищенко Н.  Всім вагонам бути в дорозі / Н. Онищенко // Сіл. вісті. - 1987. - 18 берез.
 
Зв`язок
 
128. Связь времён : История развития средств связи в Запорожской области / науч. ред. А. И. Карагодин. – Запорожье : Дикое Поле, 2007. – 192 с. : ил. – Из содерж. : [г. Орехов, Орехов. р-н]. – С. 33, 111, 149, 161, 180, 181, 182.
129. Курочкіна Т.  Засіли на кулі : [про буд-во райвузла зв`язку] / Т. Курочкіна // Запоріз. правда. - 1992. - 18 берез.
130. Безотосна Н.  Додаткові послуги міжміського зв`язку [для оріхівців] / Н. Безотосна // Трудова слава. - 1989. - 30 листоп.
 
Будівництво
 
131. Хелемендик К.  Будувати дешево і високоякісно : [з досвіду роботи Оріхів. міжколгосп. буд. організації] / К. Хелемендик // Сіл. будівництво. - 1958. - № 12. - С. 9.
 
Сільське господарство
 
132. Сільське господарство Запорізької області за 1990-2009 роки : стат. збірник / Держ. комітет статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. Р. Б. Сумцова]. – Запоріжжя : [Голов. упр. статистики], 2010. – 155 с. – Із змісту : [є матеріали по Оріхів р-у на с. 92, 65-143]. 
133. Сільське господарство Запорізької області за 1990-2008 роки : стат. щорічник / Держ. комітет статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. Р. Б. Сумцова]. – Запоріжжя : [Голов. упр. статистики], 2009. – 159 с. – Із змісту : [є матеріали по Оріхів р-у на с. 67-145]. 
134. Сільське господарство Запорізької області за 1990-2006 роки : стат. збірник / Держ. комітет статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. Р. Б. Сумцова]. – Запоріжжя : [Голов. упр. статистики], 2007. – 136 с. – Із змісту : [є матеріали по Оріхів р-у на с. 63-132]. 
135. Рослинництво Запорізької області за 1990-2007 роки: стат. збірник / Держ. комітет статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. Р. Б. Сумцова]. – Запоріжжя : [Голов. упр. статистики], 2008. – 109 с. – Із змісту : [є матеріали по Оріхів р-у на с. 29-99]. 
136. Тваринництво Запорізької області : стат. збірник / Держ. комітет статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. Р. Б. Сумцова]. – Запоріжжя : [Голов. упр. статистики], 2008. – 125 с. – Із змісту : [є матеріали по Оріхів р-у на с. 61-121]. 
137. Стан та перспективи розвитку галузей  сільськогосподарського виробництва Запорізької області :  колективна монографія / Таврійський Держ. Агротехнолог. ун-т; [О.В. Воронянська та ін.]. - Мелітополь: Вид. Дім ММД, 2011. - 128с.– Із змісту : [Оріхів р-н]. - С. 43, 72.
138. Система ведення сільського господарства Запорізької області / ред. кол. С. О. Левада, С. В. Бальошенко О. Л. Романенко [та ін.] ; відп. за вип. В. В. Іванова. - Запоріжжя : ЗЦНТЕІ, 2006. - 244 с. – Із змісту : [Оріхів р-н]. - С. 28, 219, 220, 223. 
139. Игнатов Ю.  История создания и развития государственной ветеринарной медицины Запорожской области / Ю. А. Игнатов. – Запорожье : ИВЦ сельского хозяйства, 2003. – 248 с. : ил. – Из содерж. : [г. Орехов]. – С. 23, 43, 68, 72, 78, 92-93, 114.
140. Шорохов А.  Животноводство и ветеринария - главное дело моей жизни. - Запорожье : ВАЛПИС,2012. - 124 с. – Із змісту : [Оріхів р-н]. - С. 62, 66, 80. 
141. Відродження запорізького садівництва / за ред. В. А. Рульєва. – Запоріжжя : Дике Поле, 2001. – 145 с. – Із змісту : [Оріхів. р-н]. – С. 22, 80, 84, 85, 114, 122.
142. Почвы Запорожской области. – Из содерж : [Орехов р-н]. - С. 22, 23, 24, 34, 46, 55, 71. 
143. Михайленко І. Бджолярі випереджають час / І. Михайленко // Трудова слава. - 1985. - 10 верес.
144. Курочкіна Т.  Профспілка АПК : на захисті прав та інтересів людей /  Т. Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 17 лют. (№ 6). - С. 3.
 
Районне управління “Райсільгосптехніка”
 
145. До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про заснування Оріхів. РТС]. - С. 12.
146. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про роботу МТС]. - С. 215.
147. Коробец М. Производители сельхозтехники нуждаются в особом внимании государства / Максим Коробец // Позиция. - 2013. - 19 дек. (№ 51). - С. 6.
148. Пономаренко В.  Від машинно-тракторної до машинно-технологічної станції : [ВАТ “Оріхівський агротехсервіс”] / В. Г. Пономаренко // Трудова слава. - 1999. - 27 жовт.
149. Кармазь В. Як справи у бджолярів? / В. Кармазь // Трудова слава. - 1994. - 5 лют.
 
Елеватор
 
150. Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про елеватор]. - С. 215.
 
Медицина
 
151. До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнав. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. в. д.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Медицина. - С. 15.
152. Обзор Таврической губернии за 1913 год. - Симферополь : [б.и.], 1914. - Из содерж. : Медицина в Орехове. - С. 54, 77,107,111,115.
153. Курочкіна Т.  Допомога вимушеним переселенцям від Товариства Червоного Хреста України / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 20 апр. (№ 15). - С. 9.
154. Курочкіна Т. Глинолікування : [в санаторії-профілакторії “Орсільмашу”] / Тамара Курочкіна // Трудова слава. - 1995. - 2 серп.
155. Лотвін А.  Найдорожчий скарб : [мед. обслуговування в р-ні] / А. Лотвін // Трудова слава. - 1977. - 11 січ.
Оріхівська районна санітарно-епідеміологічна станція
156. Духом и Здоровьем / [авт. и сост. Наталья Кузьменко, Николай Михайлов]. - Запорожье : Тандем-У, 2004. - 248 с. : ил. - Из содерж. : Ореховская районная санитарно-эпидемиологическая станция. - С. 168-170.
 
Оріхівська центральна районна лікарня
 
157. Медведь В. И.  Диалоги о медицине и жизни / В. И. Медведь ; В. Медведь. – К. : [ІНКОС], 2008. – 492 с. – Из содерж. : Любовь Трофимовна Малая : [док. мед. наук, проф., акад. НАН та АМН Украины, Герой Соц. Труда, Герой Украины ; урож. с. Копани Орехов. р-на ; в т. ч. о содействии в решении вопроса строительства Орехов. район. больницы]. - С. 265-284. 
158. Медицинские и оздоровительные учреждения г. Запорожья и Запорожской области : адрес.-телефон. справ. – Днепропетровск : ИМА-пресс, 2003. – 160 с. – Из содерж. : Ореховская районная больница. - С. 132.
159. Україна медична. Лікар 111 тисячоліття. - К., 2002. - 248с. - Із змісту: Петровська О.: [гол. лікар лікарні] .- С.15.
160. Медицина Запорізької області : іст. нариси / Упр. охорони здоров'я ЗОДА ; під ред. В. Г. Цисса. – Запоріжжя : Дике Поле, 2001. – 412 с. : іл. – Із змісту : Оріхівська центральна районна лікарня. - С. 359-368.
161. Кузьменко Н.  Лікарня, яку любить і Оріхів, і район / Н. Кузьменко // Запоріз. правда. - 2009. - 20 черв. (№ 87). - С. 1.
 
Лукашевич Валентин Михайлович,
заслужений лікар України, 
головний лікар Оріхівської районної лікарні
162. Медицинские династии Запорожской области / [сост.: Татаринова Л. С., Кривохатько С. С.]. – [Запоріжжя : Друкарський світ, 2013]. – 148 с. : ил. – Из содерж. : Династия Лукашевич : [ в т. ч. о В. М. Лукшевиче, глав. враче Орехов. район. больницей]. - С. 79. 

***

163. Багний Ю.  В Александровске врачи получали в четыре раза больше, чем дворники, но работали без выходных : [о старейшем земском враче Александровска М. А. Лукашевиче и его сыне Валентине (в годы Вел. Отеч. войны служил начальником воен. госпиталя, потом - глав. врач Орехов. район. больницы ; одному из первых в Запорож. обл. присвоили звание «Заслуженный врач Украины»)] / Юрий Багний // Суббота плюс. - 2016. - 18 февр. (№ 7). - С. 37. 
 
Лукашевич Світлана Валентинівна,
завідуюча хірургічним відділенням Оріхівської районної лікарні
164. Медицинские династии Запорожской области / [сост.: Татаринова Л. С., Кривохатько С. С.]. – [Запоріжжя : Друкарський світ, 2013]. – 148 с. : ил. – Из содерж. : Династия Лукашевич : [ в т. ч. об С. В. Лукашевич, зав. хирург. отделением Орехов. район. больницы]. - С. 79. 
 
***

165. Багний Ю.  В Александровске врачи получали в четыре раза больше, чем дворники, но работали без выходных : [о старейшем земском враче Александровска М. А. Лукашевиче и его внучке Светлане Валентиновне (в годы Вел. Отеч. войны служила медсестрой в госпитале отца, потом - зав. хирург. отделением Орехов. район. больницы] / Юрий Багний // Суббота плюс. - 2016. - 18 февр. (№ 7). - С. 37.
 
Сибірькова Зинаїда Якимівна,
завідуюча гінекологічним відділенням 
Оріхівської районної лікарні
 
166. Медицинские династии Запорожской области / [сост.: Татаринова Л. С., Кривохатько С. С.]. – [Запоріжжя : Друкарський світ, 2013]. – 148 с. : ил. – Из содерж. : Династия Лукашевич : [ в т. ч. о З. А. Сибирьковой, зав. гинекол. отделением Орехов. район. больницы]. - С. 79. 
 
Аптеки
 
167. Будько В.  Этапы и пути развития Запорожской фармации. История развития фармации в Запорожской области, 1922-2012 годы: 90 лет и 25-летие первичной ветеранской организации "Фармация Запорожья" / В. И. Будько, Т. Полторацкая. – Запорожье : Днепров. металург, 2012. – Из содерж. : [Орехов. р-н]. – С. 8,15,73. 
168. Медицинские и оздоровительные учреждения г.Запорожья и Запорожской области : адрес.-телефон. справ. – Днепропетровск : ИМА-пресс, 2003. – 160 с. – Из содерж. : Аптеки : ГКП ЦРА № 34. - С. 133.
169. Вітаємо! [про присвоєння почесного звання “Заслужений працівник охорони здоров`я” УРСР зав. Оріхів. центр. аптекою О.П. Рудяку] // Запоріз. правда. - 1977. - 18 січ.
 
Соціально-економічне та суспільно-політичне життя
 
170. Провідні підприємства, організації, установи Оріхівського району : [в т. ч. м. Оріхів] // Новітня історія України: Імена. Звершення. Творчість / авт.-упоряд. В. В. Болгов. - К., 2006. – Вип. 1. – С.25, 64, 91-92, 
 
Статистика
 
171. Міста та райони Запорізької області за 2011 рік: стат. щорічник : [є дані по Оріхів. р-ну] / Держ. служба статистики України, голов. управління статистики у Запоріз. обл. – Запоріжжя : [б. в.] , 2012. – 294 с.
172. Міста та райони Запорізької області за 2010 рік: стат. щорічник : [є дані по Оріхів. р-ну] / Держ. служба статистики України ; Голов. управління статистики у Запорізькій області. – Запоріжжя : Головне упр. статистики, 2011. – 278 с.
173. Ювілейний статистичний збірник Запорізької області : [є дані по Оріхів. р-ну] / Держ. комітет статистики України, Головне упр. статистики у Запоріз. обл. ; [за ред. В. П. Головешка; відп. за вип. Г. Ф. Песочина]. – Запоріжжя : [б. в.], 2008. – 80 с.
 
Населення
 
174. Міста та райони Запорізької області за 2011 рік : [в т. ч. дані по Оріхів. р-ну] : стат. щорічник / Держ. служба статистики України, гол. упр. статистики у Запоріз. обл. – Запоріжжя : [б. в.], 2012. – 293 с.
175. Діти, жінки та сім`я в Запорізькій області : [в т. ч. дані по Оріхів. р-ну] : стат. зб. – Запоріжжя, 2007. – 272 с.
176. Діти, жінки та сім`я в Запорізькій області : [в т. ч. дані по Оріхів. р-ну] : стат. зб. – Запоріжжя, 2007. – 225 с.
177. Населення Запорізької області: стат. довідник. Ч. 1 : (за данними Всеукр. перепису населення 2001 року). – Запоріжжя, 2003. – 114 с. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 21, 45, 63, 69, 76, 99.
178. Народжуваність у Запорізькій області : стат. зб. / М-во охорони здоров`я ЗОДА ; відп. за вип. Т. К. Тернікова, Л. С. Кавун. – Запоріжжя : [б. в.], 2001. – 16 с.
179. Численность населения Запорожской области : (по данням Всесоюзной переписи населения 1989 года) / Минстат УССР. – Запорожье: [б. и.], 1991. – 204 с.
180. Женщины и дети в Запорожской области : [в т. ч. данные по Оріхів. р-ну] : стат. сб. – Запорожье, 1975. – 127 с.
181. Про кількість та склад населення Запорізької області за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001: повідомлення Запорізького управління статистики // Запоріз. правда. - 2003. - 18 січ.- С. 5. 
 
Історія міста
 
182. Заснування міста Оріхова // До 90-річчя утворення Оріхівського району. - [б. в. д.]. - С. 7-10.
183. Легенди рідного краю. Творчі роботи переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу / уклад. В. Писанець ; відп. за вип. Т. Петренко ; Упр. культури і туризму ЗОДА, КЗ "Запоріз. обл. б-ка для юнацтва" Запоріз. обл. ради. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 52 с. : іл. – На обкл.: 70 Запорізька область. Творчість молодих. – Із змісту : Гімн Оріхову (сл. В. Білогуба, муз. Ю. Білогуба). - С. 22-23.
184. Чиженок Ю.  Из истории города Орехова // Нариси історії Південної України. - Запоріжжя, 1997. - С. 7-9. - (б-ка наук. краєзнав. часопису “Запорозька старовина” ; сер. 1).
185. Іваненко В.  Україна непівська : аналіз соціал. аномалій півден. регіону : монографія / Іваненко В., Іщенко І. - Дніпропетровськ : Вид-во ДНУ, 2006. - 280 с. - Із змісту : Оріхів. - С. 148.
186. Ковтун В.  Города Украины : (экон. - геогр. справ.) / В. В. Ковтун, А. В. Степаненко. – К. : Вища школа, 1990. – 277,[2] с. – Из содерж. : Орехов. - С. 104.
187. Історія міст і сіл Української РСР : в 26 т. Запорізька область / Ін-т історії АН УРСР. – К. : Голов. ред. Укр. рад. енциклопедії АН УРСР, 1970. - 765 с. - Із змісту : [Оріхів] - С. 525.
188. Галушко В.  У нашого міста - славна історія / В. Галушко // Трудова слава. - 2008. - 11 черв. (№ 45). - С. 1.
З історії нашого міста // Трудова слава. - 1983 - 17 верес. - С. 2.
 
Історія м. Оріхова до 1917 року
 
189. Карагодин А.И.  История запорожского края : (1770-1917). -  Запорожье : ЗГУ, 1998. - 285с. : карты. -  Из содерж. : [Орехов]. – С. 45-46.
190. Россія. Полное географическое описаніе нашого Отечества: настольная и дорожня книга. Т. 14 : Новороссія и Крым : со 150 политипажами, 46 діараммами, картограммами и схематическими профілями, 1 большой справочной и 10 малыми картами / сост. : Б. Г. Карпов [и др.] ; под ред. В. П. Семенова-Тян-Шанского. – СПб. : Изд. А. Ф. Девріена, 1910. – 984 с. – Из содерж. : [Орехов]. - С. 660.
191. Статистический справочник Таврической губернии. Ч. II. Вып. 1. - Симферополь, 1915. - Из содерж. : [Орехов]. – С. 18, 31, 32, 47, 52, 59, 60, 61, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 82, 86, 87.
192. Статистический справочник Таврической губернии. Ч. I, Ч. II. Вып. 3 - Симферополь, 1915. - Из содерж. :[Орехов].– С. 18, 31, 32, 33, 46, 52, 64, 65, 67, 68, 69, 87. 
193. Сборник по основной статистике. Подворная перепись. Бердянський уезд. - Вып. 1. Таблицы сведений о крестьянском населении, землевладении и хозяйстве - Симферополь, 1909. - 1144 с. - Из содерж. : [Орехов]. – С. 4, 20, 24, 40, 44, 54, 74, 90, 114, 124, 144, 166, 168, 170-171, 288-293, 410-413, 477, 596-597, 716-721.
194. Новицкий Я.  История города Александровска в святи с историей возникновения крепостей Днепровской линии 1770-1806 годов / Я. П. Новицкий. - Екатеринослав : Типография Губернського Земства, 1905. - 176 с. - Из содерж. : [Орехов]. – С. 90, 125, 254, 257, 268, 302, 303, 308-310.
195. Таврическая епархія : Гермогена, епископа Псковскго и Порховскаго, бывшаго Таврическаго и Симферопольскаго. – Псков : тип. Губернскаго Правленія, 1887. – 183-274 с. – Копия отд. страниц. – Из содерж. : [Орехов]. – С. 190.
196. Волости и важнейшія селенія Европейской Россіи : по данным обследованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Дел, по порученію Статистическаго Совета. Вып. VIII. Губерніи Новороссійской группы. – Изданіе Центральнаго статистическаго комитета. – СПб. : [б. и.], 1886. – С. 55.
197. Памятная книга Таврической губернии / под ред. К. А. Вернера. - Симферополь : Тип. газ.»Крым», 1889. – Из содерж. : [Орехов]. – С. 25, Отд. VI. - С. 63; Отд. VII. - C. 14-25.
198. Таврическая губерния. Список населенных мест по сведениям 1864 года. - СПб, 1865. - Из содерж. : [Орехов - географическое положение, число жителев, число дворов, пром. предприятий, культур. и учеб. заведений]. – С. 3, 26, 27, 31, 69.
199. Экономическое состояние городских поселений Европейской России в 1861-1862 гг. Ч. 1-2. – [СПб. : б. и., 1863]. – С. 36-37. 
200. Журнал Министерства  внутренних дел. - Спб, 1842. - Ч. ХLIII, №1. - Из содерж. : [об Орехове]. – С. LХI.
201. Статистико-хронологико-историческое описаніе Таврической епархіи. Общій и частный обзор / составлено кафедральным протоіереем Михайлом Родіоновым. – Симферополь : [б. и.], 1872. - 211 с.
202. Нариси історії Південної України. – Запоріжжя : Х-ПРЕСС, 1997. – 52 с. – (б-ка науково-краєзнавчого часопису "Запорозька старовина" ; сер. 1). – Із змісту : Чиженок, Ю. А.  Из истории Орехова. - С. 7-9.
Северная Таврия на почтовых открытках ХХ века / [рук. проекта В. И. Резник]. – К. : КВИЦ, 2010. – 340 с. – Из содерж. : Орехов. - С. 265.
Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. історія заснування м. Оріхів]. - С. 211-214.
До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнав. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Бібліогр.: с. 24 (9 назв). – Із змісту : Заснування міста Оріхова. - С. 7-10.
Гордійченко В.  Царська пригода в Оріхові : [про перебування рос. імператора Олександра 1 (1777-1825) у м. Оріхові] // Запоріз. правда. - 2009. - 10 листоп. (№ 166). - С. 4.
Вилинов Ю.  Память старого тракта : [г. Орехов с 1783 г.] / Ю. Вилинов // МИГ. - 2003. - 25 сент. (№ 39). - С. 15.
 
Оріхів в роки Першої світової війни
 

Турченко Г.  Південна Україна на зламі епох (1914-1922 рр.). - Запоріжжя : Просвіта, 2005. - 324 с. - Із змісту : [Оріхів]. - С. 215, 259.

Велика війна 1914-1918 рр. і Україна / упоряд. Олександр Реєнт ; НАН України, Ін-т історії України. – К. : КЛІО, 2013. – 784 с. – Із змісту : [м. Оріхів]. - С. ?.

Революція та громадянська війна

Гуржій О.  Славетні битви. Від Донбасу до Карпат. Від Києва до Криму / О. І. Гуржій, О. П. Реєнт. – К. : Арій, 2015. – 336 с. : іл. – Із змісту : Разгром армії П. Врангеля та ліквідація Південного фронту : [в т. ч. згадується м. Горохів (Оріхів)]. - С. 326-333.

Запорізький край / Запоріз. обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. історія м. Оріхів часів революції та громадян. війни]. - С. 214.

Калинин И.  Под знаменем Врангеля : заметки бывш. воен. прокурора / И. М. Калинин. - Ростов-на-Дону, 1991. – 351 с. - Из содерж. : [г. Орехов]. - С. 163-170, 176, 180.

Жигалов А. К..  Подвиг курсантов // Страницы славы. - Днепропетровск, 1975. - С. 25-27.

Чайкин В. Пламя юга. - Львов : Каменяр,1970. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 28.

Полководцы гражданской войны. - М. : Мол. гвардия, 1960. – 351 с. - Из содерж.: [Врангелевцы в Орехове]. – С. ?.

За власть Советов : (сб. документов и воспоминаний о борьбе трудящихся за установление и упрочение Сов. власти на территории Запорож. обл. в 1917-1920 гг.) / ред. Воробьёв И. Ф. – Запорожье : Облиздат, 1957. – 280 с. – Из содерж. : [г. Орехов]. - С. 97-98, 104, 175, 181, 272, 275.

Диденко Г.Д.  Рабочий класс Украины в годы восстановления народного хозяйства (1921 - 1925 гг.). - К., 1962. - 376 с. - Из содерж. : [о Токмаке]. – С. 207.

Летопись революции : журнал по истории КП(б)У и Октяб. революции на Украине. №4 (13). июль-август. – [Х.] : Гос. изд-во Украины, 1925. – 216 с. – Из содерж. : 1919 год в Екатеринославе и Александровске : [в т. ч. о г. Орехове]. - С. 84.

Качан І.  Робітничі страйки в Оріхові : [1905 р.] / І. Качан // Трудова слава. - 1975. - ?.

Ольшанська Т.  Перша маївка / Т. Ольшанська // Трудова слава. - 1983. - 1трав.

Пакета О.  Право на  пам`ять : [про першого голову Оріхів. райвиконкому С.І. Овчаренка] / О. Пакета // Трудова слава. - 1983. - 12 квіт.

Ещенко І.  В місті, зайнятому білими / І. Ещенко // Трудова слава. - 1975. - 26,31 лип .

Забашкін К.  На підступах до Оріхова // Трудова слава. - 1975. - 9 трав.

Дем`яненко М.  В роки буремні : [1918-1919 рр.] / М. Дем`яненко // Трудова слава. - 1963. - 12, 16 листоп.

В боротьбі за владу Рад // Ленін. шляхом. - 1957. - 11 жовт.

Голодомор. Репресії

Оріхівська справа, 1932 : документи та матеріали / НАН України [та ін. ; упоряд. В. Г. Ткаченко]. - К. : [б. в.], 2011. - 312 с. - (Джерела з історії соціальних рухів на Півдні України ; вип. 2).

Голодомор 1932-1933 років на території Запорізької області : свідчення очевидців / [упоряд.: Турченко Ф. Г. та ін.]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2010. – 352 с. - Із змісту :  Оріхів. р-н. - С. 259-271.

Алексєєв О.  “Оріхівська справа” в долі моєї родини. Вип. 2. - Запоріжжя : [Стат і Ко], 2009. - 46 с.

Національна книга пам`яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні. Запорізька область / [обл. редкол.: Старух О. В. та ін. ; наук.-ред. група : Турченко Ф. Г. (кер.) та ін.; відп. за вип. О. М. Лазутін ; Укр. ін-т нац. пам`яті ; Запоріз. ОДА]. – [Запоріжжя : Дике Поле, 2008]. – 1080 с. : іл. – (Україна пам`ятає – світ визнає! 1932-1933. Голодомор – геноцид українського народу). – Із змісту : Оріхів. – С. 394-398.

Розсекречена пам`ять : голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. - К. : ВД КМА, 2008. - 604 с. : іл. – Із змісту : [м. Оріхів]. – С. 25, 342, 463.

Голодомор, 1932-1933: Запорізький вимір / [редкол.: Ф. Г. Турченко (голова) та ін.]. – Запоріжжя : Просвіта, 2008. – 320 с. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 129, 132, 207, 310.
Український голокост. 1932-1933 : свідчення тих, хто вижив : у 3 т. Т. 2 / за ред. Ю. Мицика. - К. : Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2005. - 443 с. - Із змісту : На горіхи оріхівцям : [“Оріхівська справа”]. - С. 369-375.

Науменко І. Я.  Важкий час правди : докум.-публіц. розповіді про репресії на Запоріжжі / І. Я. Науменко ; Іван Науменко. - Запоріжжя : ЗЮІ МВС України, 2001. - 158 с. - Із змісту : Науменко І.  Оріхівська трагедія. - С. 3-11.

Голод 1933 року в Україні : свідчення про винищування Москвою українського селянства : [в т. ч. про події в Оріхів. р-ні]. - 2-ге вид., доп. - Дніпропетровськ : Мюнхен, 1993. - 223 с.

Кульчицький С. В.  Ціна “Великого перелому” / С. Кульчицький . - К. : Україна, 1991. - 431 с. : іл. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 267, 290.

***

Шак В.  Ореховское хлебное дело / Владимир Шак // МИГ. - 2012. - 19 янв. (№ 3). - С. 5.

Михайлюта О.  Болить мені серце / О. Михайлюта // Голос України. - 1993. - 2 верес.

Орел В.  Ореховское дело : голодомор - 33 / В. Орел // Запороз. Січ. - 1993. - 10 серп.

Науменко И.  Как судили райком : еще одна страница трагических 30-х : [о судьбе работников Орехов. райкома партии во главе с В. П. Головиным, осужденных сталин. судом] / Иван Науменко // Неделя. - 1989. - № 30. - С. 10.

Науменко І.  Оріхівська трагедія  спроба журналіст. розслідування однієї судової справи [над членами Оріхів. райкому партії] / Іван Науменко // Запоріз. правда. - 1989. - 22 січ.
Науменко І.  “Час правди прийде...” : роздуми над листами, які надійшли після опублікування “Оріхівської трагедії”, і документами 30-х років / Іван Науменко // Запоріз. правда. - 1989. - 13 трав.

Оріхів в роки Великої Вітчизняної війни

    Книга Пам'яті України : Запорізька область. Т. 8 : / голов. редкол. : І. О. Герасимов (кер.) [та ін.]. – Дніпропетровськ : Січ, 1995. – 543 с. – Із змісту : Місто Оріхів. Оріхівський район. - С. 17-342.

Книга Скорботи України : Запорізька область. – Запоріжжя : Обл. пошуково-вид. агентство "Книга пам'яті України", 2000. – 501 с. – Із змісту : Місто Оріхів. Оріхівський район. - С. 373-390.

***

Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко].  Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. історія м. Оріхів в роки Вел. Вітч. війни]. - С. 216.

Героев славных имена : 65-летию Великой Победы посвящается / авт.-сост. и гл. ред. Н. И. Кузьменко; автор. кол. В. Мороко, В. Чернолуцкий [и др.] - Запорожье : АА Тандем, 2010. - 224 с. : ил. - Из содерж. : [Орехов и Орехов. р-н]. - С. 193-196.

Меморіальні комплекси, пам`ятники, братські могили, поодинокі захоронення та пам`ятні знаки загиблим у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. на території Запорізької області. - Запоріжжя : [б. в.], 2008. - 60 с. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 44.

У пам'яті нащадків: Запорізька область : іл. зб., присвячений увічненню пам'яті жертв Другої світової та локальних війн XX століття / гол. ред. і упоряд. В. П. Сльота. – Запоріжжя : Дике Поле, 2005. – 248 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 178-191.

Запорожская область в годы Великой Отечественной войны (1941-1945 гг.) : сб. документов. – Запорожье : Кн.-газ. изд-во, 1959. – 362 с. – Из содерж. : [Орехов]. – С. 72-73,336,344.

Саитгалева М. “Мамы бросали в колонну военнопленных продукты” : [воспоминания «детей войны»] // Трудова слава. - 2010. - 22 квіт. (№ 16). - С. 4.

Солдаты СА, погибшие в немецких лагерях для военнопленных в 1941-1945 гг. [в Ореховском районе] // Надежда. - 2009. - 20 марта (№ 12). - С. 3.

Ляхов Л.  Є чим гордитись гвардійцям : [про 226-у стрілецьку дивізію, сформовану в 1941 році у м. Оріхів] // Трудова слава. - 1993. - 30 квіт. - С. 3.

Корецький Й.  Оріхівці на фронтах Великої Вітчизняної війни // Трудова слава. - 1982. - 8 трав.

Коваленко В.  Учасники незабутнього Параду : [Г. М. Силкін] / В. Коваленко // Трудова слава. - 1975. - 9 трав.

Рух Опору 

Запорізький рахунок Великій війні, 1939-1945 : [монографія] / [авт. : Ф. Турченко (наук. ред.) та ін.]. – Запоріжжя : [Просвіта], 2013. – 416 с. : фото. – Із змісту : Рух Опору : [в т. ч. про підпілля ОУН в м. Оріхів]. - С. 282.

Щур Ю. І.  Організація Українських Націоналістів на Запоріжжі. Короткий нарис. Вип. 1 / Ю. І. Щур ; Юрій Щур ; Запоріз. обл. краєзнав. музей [та ін.]. – Запоріжжя : [Друкарська дільниця Запоріз. наук. товариства ім. Я. П. Новицького], 2009. – 52 с. : іл. – (Повернута спадщина). – Текст укр., рос. – Із змісту : [підпілля ОУН в м. Оріхові]. - С. 18.
Народна війна 1941-1944. Антифашистський рух опору на території Запорізької області. Запорізький архів : зб. документів і матеріалів / Держ. архів Запоріз. обл. ; [авт.-упоряд. : В. О. Бондар, О. Г. Величко, І. В. Козлова]. – Запоріжжя : [Прем'єр], 2005. – 560 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район. - С. 368-386.

Щур Ю.  ”Будь першим в боротьбі і перемогах” : український націоналістичний рух на Запоріжжі (1920-1950-ті рр.) / Юрій Щур. - К.: Укр. видавнича спілка імені Ю. Липи, 1996. -169с. - Із змісту : Оріхівський район. - С. 17, 58, 93,97,143, 155, 158.

Маркович В.  Підпілля ОУН у Запорізькій області / В. О. Маркович. – Запоріжжя : [б. в.], 2001. – 51 с. –Із змісту : Оріхівський район. - С. 28-30.
Супруненко Н.  Украина в Великой Отечественной войне Советского Союза (1941-1945 гг.) / Н. И. Супруненко. - К. : Госполитиздат УССР, 1956. - 472 с. - Из содерж. : [о борьбе партизан с немцами в г. Орехове]. – С. ?.

***

Божко Д.  Останню кулю Василь Проскура залишив собі / Д. Божко // МИГ. - 2010. - 6 мая (№ 18). - С. 36.

Ложкін С.  Гортаючи архівні документи : [про діяльність  підпіл. молодіж. орг-ції “Щит” в Оріхові] / С. Ложкін // Трудова слава. - 1993. - 31 берез. - С. 2.

Визволення м. Оріхів

Покрышкин А.  Познать себя в бою / А. И. Покрышкин. - М. : Изд-во ДОСААФ СССР, 1987. - 478 с. – Из содерж. : [об участии в боях за Орехов]. – С. ?.

Голубев Г.  В. паре с “сотым”. - М.: Изд-во ДОСААФ, 1974. - 245с., - 27 л. ил. - Из содерж. : [об участии в боях за Орехов]. – С. 92.

Киселев М. Годы огневые / М. В. Киселев. - М. : Мол. гвардия, 1958. - ? с. - Из содерж.: [Оріхів]. – С. ?.

***

Акімова С.  Подвиг переможців буде існувати віками : [19 верес. - день заснування та день визволення м. Оріхова] / Світлана Акімова // Орехов сити. - 2015. - 23 верес. (№ 28). - С.9.

Пирожок Е.  Вахта памяти : посвящена 70-летию освобождения города и р-на от немецко-фашистских оккупантов / Евгения Пирожок // Компас. - 2013. - 1авг. (№ 30). - С. 5.

Корецький Й.  Жили два друга ... : [про учасника визволення Оріхова Ф. І. Суханова] / Й. Корецький // Трудова слава. - 1992. - 8 трав.

[Інформація про учасника визволення м. Оріхова Чаричанського Д. Ф. ] // Трудова слава. - 1988. - 9 січ.- С. 2.

Солдатський подвиг в світлій пам`яті живе : [до 45-річчя визволення Оріхова] // Трудова слава. - 1988. - 17 верес.-С. 3

Тебе, Оріхів рідний, славимо у праці і піснях : [до 45-річчя визволення Оріхова] // Трудова слава. - 1988. - 27 верес.

Гаврилов В.  І звільняли ми м. Оріхів / В. Гаврилов // Трудова слава. - 1983. - 15, 18 жовт.

Максимов М.  Полум`яних літ не змовкне слава ^ [до 40-річчя визволення міста] / М. Максимов // Запоріз. правда. - 1983. - 20 верес.

Володарський М.  Командир штурмового загону : [про учасника визволення міста Ф. І. Суханова ] // Трудова слава. - 1982. - 23 лют.

Павлов В.  Молодість наших батьків // Трудова слава. - 1977. - 17 верес.

Забашкін К.  На підступах до Оріхова / К. Забашкін // Трудова слава. - 1975. - 9 трав.

Гаврилов В.  В боях за Оріхів / В. Крилов // Трудова слава. - 1975. - 23, 25, 30 січ. ; 8, 18 лют. ; 22 берез.

Крилов В.  В боях за Оріхів : спогади учасника // Трудова слава. - 1975. - 23, 25, 30 січ. ; 8, 18 лют.

Покришкін О. В небі Оріхова : [уривок] / О. Покришкін // Запоріз. правда. - 1964. - 6 жовт.

Оріхівці – учасники Другої світової війни

Книга Скорботи України : Запорізька область. – Запоріжжя : Обл. пошуково-вид. агентство "Книга пам'яті України", 2000. – 501 с. – Із змісту : Місто Оріхів. Оріхівський район. - С. 14, 373-390.

Книга Пам'яті України : Запорізька область. Т. 8 / голов. редкол. : І. О. Герасимов (кер.) [та ін.]. – Дніпропетровськ : Січ, 1995. – 543 с. – Із змісту : м. Оріхів, Оріхівський район — С. 17-343.

Книга пам'яті України. Запорізька область. Т 22 (1) : Переможці / гол. ред. і упоряд. Сльота Василь Петрович. – [Запоріжжя : Дике Поле, 2010]. – 512 с. – Із змісту : [про уродж. Оріхівщини] .- С. 36, 105, 107, 120, 127, 128, 130, 131, 132, 133, 134, 140, 197, 231, 273, 277, 378, 381, 392, 403, 428, 433, 453, 469, 478, 495.

По ту сторону войны : Книга Памяти жертв нацистских преследований в годы Второй мировой войны / сост. Н. Михайлов, Н. Кузьменко. – Запорожье: Тандем-У, 2005. – 374 с. : ил. – Из содерж. : [ ореховцы в неволе]. – С. 144, 331.

Корецький Й.  Жили два друга : [про Ф. І. Суханова] / Й. Корецький // Трудова слава. - 1992. - 8 трав.

Лукаш І.  Гвардійський гарт : [про І. П. Прокоповича] / І. Лукаш // Трудова слава. - 1983. - 15, 18 жовт. - С.4.

Коваленко В.  Учасник незабутнього параду Перемоги з Оріхова // В. Коваленко // Трудова слава. - 1975. - 9 трав.

Галушко Василь Михайлович (1924-2014), 
голова Оріхівської районної ради ветеранів України, учасник бойових дій у
 Великій Вітчизняній війні, Почесний ветеран України

    Знаменні та пам`ятні дати Запоріжжя на 2014 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. Списками / [уклад. І. Шершньова, ред. І. Степаненко] ; КЗ “ОУНБ ім. О. М. Горького” ЗОР. - Запоріжжя : АА Тандем, 2013. - 272 с. : іл. - Із змісту : 6.05 — 90 років (1924) В. М. Галушці, голові Оріхівської районної ради ветеранів України, учаснику бойових дій у Великій Вітчизняній війні, Почесному ветерану України. - С. 64-65.

Див. також розд.: Почесні громадяни міста

Місто у роки Незалежності

Курочкина Т. Ореховцы первыми в регионе провозгласили Независимость / Т. Курочкина // Сила Слова. - 2013. - 29 авг. (№ 35). - С. 14.

Бережко М.  Головні проблеми розвитку Оріхова / М. Бережко // Трудова слава. - 2008. - 27 лют. (№ 16). - С. 1 ; 1 берез. (№ 17). - С. 2.    

Бережко М.  Розвиток Оріхова : найважливішв питання життєдіяльності міста / М. Бережко // Трудова слава. - 2008. - 27 лют. (№ 16). - С.1 ; 1 берез. (№ 17). - С. 2.

Пирожок Е.  Мой край любимый - город Орехов! / Е. С. Пирожок // Компас. - 2008. - 17 апр. (№ 16). - С. 4-5.

Бережко М.  Славне місто моє / М. Бережко // Запорожский санитарный вестник. - 2005. - № 10. - С. 5.

Сороченко М.  Створена “Оріхівська Січ” : козацьке товариство / М. Сороченко // Трудова слава . - 1995. - 25 січ.

Фалько Я.  Козаки хочуть повернутися на Хортицю : [у розпорядження “Оріхівського куреня” надано 300 гектарів сільгоспугідь для створення козацького фермерського господарства] // Робіт. газ. - 1995. - 9 лют.

Оріхів`яни - Герої Радянського Союзу

Плахотін, М. П.  Долі земляків з автографом війни / М. П. Плахотін ; Микола Плахотін. – Дніпропетровськ : [б. в.], 2010. – 48 с. : фото. - Із змісту : Ніхто не забутий... : [в т. ч. про погруддя оріхів`ян - Героїв Рад. Союзу в парку ім. Шевченка в Оріхові (І. Й. Проскуров, І. І. Клименко, М. М. Любименко, І. П. Приходько, Т. С. Доценко, В. С. Левітан, В. Г. Денисенко)]. - С. 5-8.

Приходько Іван Прокопович (1910-1984), 
Герой Радянського Союзу, 
учасник Параду Перемоги 1945 р.

Книга пам`яті України. Запорізька область. Т. 22(1) : Переможці / гол. ред. і упоряд. Сльота Василь Петрович. - [Запоріжжя : Дике Поле, 2010]. - 512 с. - Із змісту : Приходько Іван Прокопович (1910-1984) : [учасник Параду Перемоги 1945 р. ; уродж. м. Оріхів]. - С. 378.

Героев славных имена : 65-летию Великой Победы посвящается / [авт.-сост. и гл. ред. Наталья Кузьменко ; авт. кол. : Валерий Чернолуцкий и др.]. - Запорожье : АА Тандем, 2010. - 224 с. : ил. - Из содерж. : Приходько Иван Прокофьевич. - С. 133.

ЗАлК : серебристые крылья успеха / авт. :  В. О. Иванченко, Д. В. Ильинков, И. М. Бастрыга. - Запорожье : Тандем-У, 2007. - 224 С. : ил. - Из содерж. : И. П. Приходько — Герой Сов. Союза. - С. 95.

Голдобін А.  Приходько Іван Прокопович, Герой Радянського Союза // Голдобін А. Запорізька Аллея Слави - народна святиня. - Дніпропетровськ, 2002. - С. 398-400.
Лукаш І.  Велике бачиться на відстані : докум. повісті, нариси. - Дніпропетровськ : Січ, 1998. - 1135 с. - Із змісту : Лукаш И. Боги войны живут на земле : [в т. ч. о И. П. Приходько]. - С. 895-898.

Герои Советского Союза : крат. биограф. словарь : в 2 т. Т. 2 : Любов — Ящук / пред. ред. кол. И. Н. Шкадов. - М. : Воениздат, 1988. - 863 с. - Из содерж. : Приходько Иван Прокофьевич. - С. 320.

Лукаш И. М.  Солдаты славы не искали : очерки о Героях Сов. Союза — уроженцах Запорож. обл. / И. М. Лукаш ; [предисл. Н. М. Скоморохова]. - Днепропетровск : Промінь, 1984. - 398 с. : ил. - Из содерж. : Лукаш И. Прямой наводкой : (Приходько Иван Прокофьевич). - С. 278-281.

История гродов и сел Украинской ССР : в 26 т. Запорожская область / редкол.: В. И. Петрыкин [и др.] ; Ин-т истории АН УССР. - К. : Глав. ред. УСЭ, 1981. - 726 с. : ил. - Из содерж. : [Приходько И. П.]. - С. 514.

Подвигом славны твои земляки : рассказы о Героях Сов. Союза. - Запорожье : Кн.-газ. изд-во, 1962. - .351 с. - Из содерж. : На решающих участках. - С. 238-240.

***

Куперман Ю. В боях за Польшу / Юрий Куперман // Надежда. - 2015. - 23-29 дек. (№ 52). - С. 14.

Приходько (Коренева) Е. И.  Прямой наводкой : [воспоминания дочери И. П. Приходько] // Верже. - 2012. - 10 мая (№ 19). - С. 14.

Они защищали Родину! // Верже. - 2005. - 11 авг. - С. 6.

Кравець П. Пам`ять про героїв // Трудова слава. - 1986. - 21 черв.

Чайка Т. Вулиця імені Героя : [І. Приходька в м. Оріхів] // Патріот Батьківщини. - 1986. - 5 жовт.

Лукаш І.  Гвардійський гарт : / І. Лукаш // Трудова слава. - 1983. - 15, 18 жовт. 

Михайлов І.  Одна сторінка війни / І. Михайлов // Запоріз. правда. - 1982. - 17 серп.

Кучмій Ж.  Школа мужності // Запоріз. правда. - 1979. - 30 верес.

Коваленко В. Учасник незабутнього параду Перемоги з Оріхова // В. Коваленко // Трудова слава. - 1975. - 9 трав.

Затешилов В. И. С именем Ленина / В. И. Затешилов, Г. Мушенко // Индустр. Запорожье. - 1965. - 28 апр.

Почесні громадяни Оріхова
 
Авраменко Наталія Вікторівна, 
заслужений лікар України, головний лікар Запорізького обласного медичного центру репродукції людини

Краса і гордість Запоріжжя : альманах / [авт. нарисів Кузьменко В. В. ; фото Бурбовський О. О.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 96 с. : фото. – На обкл. і тит. арк.: ВЗ ("Відомі Запоріжці"). - Із змісту : Авраменко Наталія Вікторівна. - С. 11.

Вільнянськ : до 170-річчя від дня заснування міста (1840-2010) : бібліографічний покажчик / КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" Запоріз. обл. ради ; [ред. І. Степаненко ; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 108 с. : іл. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 3). – Із змісту : Авраменко Наталія Вікторівна. - С. 40-42.

Гордость Запорожья : альманах / [рук. проекта "Народный рейтинг" Яков Брынза ; авт. идеи альманаха "Гордость Запорожья", рук. творч. группы Наталья Кузьменко и др.]. – Запорожье : АА Тандем, 2009. – 88 с. : ил. – Из содерж. : Авраменко Наталья Викторовна. - С. 54.

Медицина Запорізької області : іст. нариси / Упр. охорони здоров'я Запорізької обл. держ. адміністрації ; під ред. В. Г. Цисса. – Запоріжжя : Дике Поле, 2001. – 412 с. : іл. – Із змісту : Запорізький обласний центр реабілітації репродуктивної функції сім`ї : [в т. ч. про Н. В. Авраменко]. - С. 167-175.

Герои и судьбы : интеллектуальный потенциал Запорожья на рубеже веков. Шестьдесят монологов / Шифрина А. И. – Запорожье : Дикое Поле, 2000. – 432 с. – Из содерж. : Авраменко Наталья Викторовна. - С. 8-14.

***

Наталія Авраменко - почесний громадянин Оріхова // Орехов-сити. - 2016. - 9 берез. (№ 9). - С. 3.

Авраменко, Н. “Звертайтеся, вас чують!” : підсумки роботи щодо розгляду звернень громадян до виконав. органів міськ. ради у 2009 р. / Наталя Авраменко // Запороз. Січ. - 2010. - 9 лют. (№ 28). - С. 4.

Авраменко, Н. Доктор Наталья Авраменко : “Приходите в наш центр за здоровім долгожданнім ребенком” : [беседа с глав. врачом КУ “Запорожский областной центр реабилитации репродуктивной функции человека” ; записала Е. Ахинько] // МИГ. - 2009. - 25 июня (№ 26). - С. 12.

Галушко Василь Михайлович (1924-2014),
голова Оріхівської районної ради ветеранів України, учасник бойових дій
у Великій Вітчизняній війні, Почесний ветеран України

Василь Михайлович Галушко народився 6 травня 1924 року в с. Новоселівка Оріхівського району. В 1938-1941 рр. навчався в Гуляйпільському педагогічному училищі. 27 липня 1941 року під час евакуації до Ворошиловградської (нині - Луганської) області втратив батька. Залишивсь сам, 17-річний юнак пішов добровольцем в армію. Вже у вересні 1941 р. разом із 20 солдатами був направлений на трьохмісячні курси підготовки молодших лейтенантів.

З липня 1941 до грудня 1945 року – у лавах діючих частин Радянської Армії в складі 5-го гвардійського Донського козачого кавалерійського Будапештського Червонопрапорного корпусу. Приймав участь в обороні Кавказу, у визволенні міст Луганськ, Донецьк. Особливо тяжкі бої були біля с. Надєжда Волновахського району. Саме за цей бій В. М. Галушко отримав орден Червоної Зірки.

Потім визволяв Куйбишевський та Гуляйпільський райони Запорізької області, був поранений. Після одужання В. М. Галушко в званні лейтенанта приймав участь в Ясько-Кишинівській (21 серпня - 8 вересня 1944 року) та Будапештській (20 січня – 13 лютого 1945 року) операціях. 

Війну Василь Михайлович завершив в Австрійських Альпах біля м. Фішбах. Після Перемоги кавалерійський корпус повернувся на Батьківщину і розташувався на території Ростовської області.

Демобілізувавшись 1946 року, В. М. Галушко повернувся до м. Оріхів. Заочно закінчив Київський державний інститут фізкультури (1958) та Мелітопольський державний педагогічний інститут (1962). Працював вчителем фізкультури (1946-1960), директором місцевої СШ № 2 (1960-1988), директором Преображенського історико-краєзнавчого музею (1989-1992), заступником голови Оріхівської районної ради (1998-2002), радником голови Оріхівської районної ради (2002-2003). 

Оріхівська районна організація ветеранів, яку з 1987 року, від дня її заснування, очолює В. М. Галушко, проводить активну роботу: приймає участь в історико-краєзнавчих акціях до річниць Перемоги; разом із пошуковими загонами навчальних закладів збирає матеріали про бойовий шлях військових частин і з`єднань, які визволяли м. Оріхів і села району; приводить у належний стан меморіальні комплекси, братські могили, обеліски і пам’ятні знаки, організовує зустрічі з молоддю, уроки мужності, круглі столи, екскурсії, походи по місцях бойової слави.

За особисті заслуги і вагомий внесок у розбудову Української держави В. М. Галушко нагороджений Почесною відзнакою Президента України (1995), отримує довічну державну стипендію, призначену розпорядженням Президента України. Серед нагород Василя Михайловича: орден Червоної Зірки (1944), орден Вітчизняної війни І (1945) та ІІ ступеня (1985), орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (1999), медалі «За бойові заслуги» (1942, 1945), «За оборону Кавказу», «За взяття Будапешту» (1945); орден «За заслуги» ІІІ ступеня (2012).

Публікації

Книга пам`яті України. Запорізька область. Т. 8 : Оріхівський район ; Пологівський район / [голов. редкол. : І. О. Герасимов (керів.)та ін.]. – Дніпропетровськ : Січ, 1995. – 607 с. – Із змісту : Галушко В. Оріхівський район / В. М. Галушко. – С. 18-20.

Скоморохов І. Вже рік немає з нами незабутнього Василя Михайловича Галушко / І. Скоморохов // Трудова слава. - 2015. - 17 жовт.(№ 83). - С. 3.

Естафета пам`яті / В. Галушко // Труд. слава. – 2013. – 30 січ. (№ 7). – С. 1.

Честь вам і слава! / В. Галушко // Труд. слава. – 2011. – 28 верес. (№ 70). – С. 2.

Література про життя та діяльність

Плахотін М. Долі земляків з автографом війни / М. П. Плахотін ; Микола Плахотін. – Дніпропетровськ : [б. в.], 2010. – 48 с. – Із змісту : Ветеран, педагог, активіст. – С. 12-15.
Героев славных имена : 65-летию Великой Победы посвящается / [авт.-сост. и гл. ред. Н. Кузьменко ; авт. кол. : В. Чернолуцкий и др.]. – Запорожье : АА Тандем, 2010. – 224 с. : ил. – Из содерж. : Ореховская районная организация ветеранов : [в т. ч. о В. М. Галушко]. – С. 193-196.

Скоморохов І. Вже рік немає з нами незабутнього Василя Михайловича Галушко / І. Скоморохов // Трудова слава. - 2015. - 17 жовт.(№ 83). - С. 3.

***

Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2014 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / [ред. І. Степаненко, уклад. І. Шершньова] ; КЗ "Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя : АА Тандем, 2013. – 272 с. : іл. – Із змісту : 6.05 - 90 років (1924) В. М. Галушці, голові Оріхівської районної ради ветеранів України, учаснику бойових дій у Великій Вітчизняній війні, Почесного ветерана України. - С.  64-65. 

Рохліна Марія Михайлівна

Народилася 28 вересня1924 року в с. Берестове Запорізької області в сім`ї військовослужбовця. В 1941 році закінчила десять класів. На фронт попала 24 червня 1941 року, приєднавшись до танкістів під час  бомбардування  м. Києва. У складі 95-ї гвардійської стрілецької дивізії на посаді санінструктора приймала участь в Сталінградській, Курській битвах, в Ясько-Кишинівській операції, в звільненні Польщі, Чехословаччини. День Перемоги зустріла під Прагою. 

Після  війні довго жили з чоловіком в Австрії, потім працювала санітарним лікарем на Далекому Сході. 

Все своє життя займалася громадською роботою. Вона керує ветеранською організацією 95-ої гвардійської стрілецької дивізії. Багато років (з 1983 року) працює в Московському комітеті ветеранів війни. Про бойовий шлях цієї дивізії розповідають матеріали, що зберігаються в багатьох музеях. М. Рохліна приймає активну участь у їх роботі. Особливу увагу вона приділяє тим музеям, які знаходяться в Волгоградському чоловічому ліцеї, в с. Прохорівка, а також в м. Оріхів Запорізької області, де 12 липня 1941 р. дивізія формувалася.

Нагороди: орден Вітчизняної війни 1 ступеню, медалі «За бойові заслуги» (1942), «За відвагу» (1945), «За оборону Сталінграду», «За звільнення Праги», польська медаль «Одер-Нейсе», ювілейні медалі та знаки. Живе у м. Подольську Московської області.

Публікації

    Сестра милосердия / Мария Рохлина. - Волгоград : Лицей, 2009. - 171 с.

    Взгляд сквозь годы / Мария Рохлина // Правда. - 2007. - 14 дек. (№ 139). - С. 6. 

   
Література про життя та діяльність    

Рохлина Мария Михайловна // Солдаты ХХ века. - М., 2003. - Т. 2. - С. 406.

Дьякова Т. О на защищала Сталинград / Т. Дьякова // Подолье. - 2015. - №1-2. - С. 12-15.

Ярмульский Б.  Не прсто Мария... / Б. Ярмульский // Ветеран Украины. - 2015. - № 5. - С. 8.

Курочкіна Т.  А жінка в світ приходить для любові / Т. Курочкіна // Трудова слава. - 2014. - № 66. - С. 2.

Скоморохов Іван Георгійович

Скоморохов І.  Вже рік немає з нами незабутнього Василя Михайловича Галушко / І. Скоморохов // Трудова слава. - 2015. - 17 жовт.(№ 83). - С. 3.

Чаричанський Дмитро Федорович

Плахотін, М. П.  Долі земляків з автографом війни / М. П. Плахотін ; Микола Плахотін. – Дніпропетровськ : [б. в.], 2010. – 48 с. : фото. - Із змісту : Почесний громадянин Оріхова : [Д. Ф. Чаричанський]. - С. 11-12.

[Інформація про учасника визволення м. Оріхова Чаричанського Д. Ф.] // Трудова слава. - 1988. - 9 січ.- С. 2.

Чаричанський, Д.  В ті незабутні дні... : [до 20- річчя визволення м. Оріхова] / Д. Чаричанський // Трудова слава. - 1963. - 21 верес.

Відомі уродженці Оріхівщини

Запорізька пектораль: культура і мистецтво Запорізького краю. – Запоріжжя : Запоріжжя, 2004. – 58 с. – Із змісту : Ємець О.  Запоріжжя в особах : [в т. ч. уродженці Оріхів. р-ну]. - С. 52-53.

Доктор наук : [в галузі гідроакустики А.І. Гончар] // Оріхів. - 2002. - 10 січ.

Шмиголь В.  Славні мої земляки // Запоріз. правда. - 1979. - 20 січ.

Бабак Олег Якович, 
доктор медичних наук (1992), професор (1998), заслужений діяч науки і
техніки України (2001), директор Інституту терапії ім. Л. Малої АМН
України (з 2003 р.)

Новітня історія України: Імена. Звершення. Творчість. Вип. 1 : Запоріжжя / авт.-упоряд. В. В. Болгов. – К. : Новий Світ, 2006. – 112 с. : іл. – Із змісту : Бабак Олег Якович. - С. 37.

Ларьков, Н. С.  Все остается людям / Николай Ларьков. – Х. : Консум, 2004. – 180 с. – (Жизнь замечательных харьковчан). – Из содерж. : Олег Яковлевич Бабак. - С. 52-61.
Енциклопедія Сучасної України. Т. 2 : Б-Біо / редкол.: Дзюба І. М. (співголова) [та ін.; НАН України, Наук. т-во ім. Шевченка, Координаційне бюро Енциклопедії Сучасної України]. – К. : [Поліграфкнига], 2003. – 872 с. : іл. – Із змісту : Фадєєнко, Г. Д.  Бабак Олег Якович / Г. Д. Фадєєнко. - С. 9.

Славетні запоріжці =5270=

Білий В.Ф.
(1929-2009)
(геолог, заслужений діяч науки Російської федерації, професор Північно
Західного комплексного інституту АН СРСР в Магадані, уродженець м. Оріхова)
 
Булашев Георгій Онисимович (1860-?),
етнограф, літературознавець

Булашев, Г. О.  Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях : космогонічні укр. Нар. Погляди та вірування / Г. О. Ґ. О. Булашев. - К. : Довіра, 1993. - 414 с.

***

Історія української культури : у 5 т. Т. 4 : Українська культура першої половини ХІХ століття. Кн. 1 / [АНА України]. - К. : Наук. Думка, 2008. - 1008 с. - Із змісту : [в т. ч. згадується Ґ. Булашев]. - С. 451.

Енциклопедія Сучасної України. Т. 3 : Біо - Бя / [НАН України, Наук. Т-во ім. Шевченка, Координац. бюро Сучасної України]. - К. : [Поліграфкнига], 2004. - 696 с. - Із змісту : Шевчук, В. О. Булашев Георгій Онисимович. - С. 578.

Корецький, Й.  Георгій Булашев - наш земляк / Й. Корецький // Трудова слава. - 1993. - 17 квіт. - С. 2.

Глущенко Андрій Олександрович 
(18.04.1974, м. Оріхів),
український футболіст і тренер, вратарь

Глущенко Андрей Александрович [Электронный ресурс]. - Режим доступа : ru.wikipedia,org>Глущенко, Андрей_Александрович

Дудка Валерій Олександрович 
(1.10.1964, Оріхів - 14.06.2004, Харків),
радянський та український футболіст, голкіпер харківського “Металіста”

Курочкина, Т.  Турнир памяти погибшего футболиста прошел в Запорожской области // Тамара Курочкина // Индустр. Запорожье. - 2013. - 17 окт.

Зарудна Ніна Іванівна
(заслужена артистка України)
(1945 р.н.)

Гайдабура В.  И свет поэзии на сцене... // Гайдабура .В.  А що тато робить в театрі?. - К., 2011. - С.163-165.

Театральна повість на 4 дії з прологом, без антракту та з відкритим фіналом : [буклет до 80-річчя театру імені В. Магара]. - Запоріжжя : Кераміст, 2009. - 56 с. : іл. - Із змісту : про Н.І. Зарудну - С.32.

Гайдабура В.  Театр імені М.О. Щорса / В. Гайдабура. - К.: Мистецтво, 1979. - 128 с.- Із змісту : [про Н. І. Зарудну]. - С. 91, 97, 108.

Корецький Й.  Актриса в рідній школі / Й. Корецький // Трудова слава. - 1982. - 27 берез.

Гайдабура В.  И свет поэзии на сцене : творч. портрет засл. арт. УССР Н. Семенко (Н. Зарудной) / В. Гайдабура // Индустр. Запорожье. - 1981. - 16 янв.

Федоренко Т.  Пошук триває / Т.Федоренко // Запоріз. правда. - 1981. - 14 січ

Півненко А.  Пора високого неба / А. Півненко // Комсомолець Запоріжжя. - 1976. - 10 квіт.

Кібкало В.  Грає Ніна Зарудна / В. Кібкало //Укр. театр. - 1973. - № 4. - С. 27.

***

Сивогривова Д. Трагедія і тріумф оріхівського вченого : [ Піщанський В.К. - доктор наук натуральної медицини, прфесор] Д. Сивогривова //Діловий Оріхів. - 2016. - 7 черв. (№ 7). - С. 4-5.

Лазарян Всеволод Арутюнович (1909-1978),
учений в галузі механіки, академік АН УРСР (1972)

Шаромова, В. Р. Українські фізики та астрономи : посібник- довідник / В. Р. Шаромова. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2007. – 304 с. : іл. – Бібліогр.:с.294-299. – Із змісту : Лазарян Всеволод Арутюнович. - С. 87-88.

Пам`ятки історії та культури Запорізької області : (Бердянський, Гуляйпільський, Оріхівський, Пологівський райони). Вип. 4 / Упр. культури ЗОДА, Запоріз. обл. інспекція по охороні пам`яток історії та культури. – Запоріжжя, 2002. – 196 с. – Із змісту : Будинок, в якому народився В. Лазарян. - С. 120.

Курочкіна Т. В Оріхові з`явилась школа імені земляка - академіка / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2009. - 17 жовт. (№153). - С. 2.

Лазарян Всеволод Арутюнович // Вісн. НАН України. - 2009. - № 10. - С. 60-63.

Мороко Валерій Миколайович (14.11.1946 р.н.)

    Народився 14 листопада 1946 р. в м. Оріхові. У 1947-1959 рр. жив у Сумській області. У 1959 р. повернувся до Оріхова, де 1965 р. закінчив середню школу № 1. 1965-1968 рр. – армійська служба. 1968-1972 рр. – навчання на історичному факультеті Полтавського педінституту. 1972-1974 рр. – вчитель Малотокмачанської середньої школи Оріхівського району. 1974-1977 рр. – навчання в аспірантурі Запорізького педінституту. Після аспірантури працював у цьому ж вузі на кафедрі історії КПРС (пізніше політичної історії). З 1978 р. кандидат історичних наук. З 1982 р. – доцент. У 1992-2009 рр. працював доцентом кафедри новітньої історії України Запорізького університету. У 2009-2013 рр. – доцент кафедри українознавства Запорізької державної інженерної академії.

Автор 115 праць з проблем російської політичної еміграції початку ХХ ст., історії України і радянського суспільства, краєзнавства.

Вибрані праці

    Запорізький рахунок Великій війні.1939-1945 : [монографія] / Ф. Г. Турченко, В. М. Мороко, В. В. Мороко, О. Ф. Штейнле, В. С. Орлянський [та ін.]. – Запоріжжя : Просвіта, 2013. - 415 с.

Запорізька область в радянсько - німецькій війні 1941-1945 рр. Ч. 1./ В. М. Мороко. - Запоріжжя : ЗНУ, 2007. - 34 с.

Правофланговый электрометаллургии : очерк истории завода «Днепроспецсталь». – Днепропетровск : Промінь, 1983.- 127с. - (член авторського колективу).

Орсельмаш : [буклет] / сост. В. Н. Мороко., Н. Д. Некоз. – Запорожье : Облполиграфиздат, 1986.- [13с.]

Історія України : кінець  ХVIII- початок ХХ ст. : підручник для 9 кл. серед школи / Ф. Г. Турченко, В. М. Мороко. - Запоріжжя ; К. : Просвіта ; Генеза, 1999. - 423 с.

Запорожский коксохимический / авт. кол.: Мороко В. Н. [и др.]. – Днепропетровск : Січ, 1991. 

Всесвітня історія. 1945-1997 рр. : підручник для 11кл. / А. Давлєтов, В. Мороко. - Запоріжжя : Просвіта, 1997. - 544 с.

Промисловість Запоріжжя як дзеркало пострадянської економічної трансформаціїї / В, М. Мороко , В.В Мороко ко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2014 - Вип.41. - С.110-124.

ОУН на Запоріжжі у роки радянсько-німецької війни / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗДУ. – Дніпропетровськ, 1997. - Вип. II. - С. 156-158.

Закордонна організація ПСР напередодні і під час першої революції в Росії / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2001. - Вип. Х. - С. 218-229. 

Збройні сили України : посібник до спецкурсу “Військова історія України” для другого курсу історичного факультету ЗДУ / Л. Маленко, В. Мороко. - Запоріжжя : ЗДУ, 2001. - 62 с.

Історія України : кінець ХVIII - початок ХХ ст. : підручник для 9 кл. серед школи / Ф. Г. Турченко, В. М. Мороко. - Запоріжжя ; К. : Просвіта ; Генеза, 2001. - 424 с.

Умови життя учасників відбудови Запорізького індустріального комплексу (за архівними документами) // Історія України: маловідомі імена, події, факти / В. М. Мороко. - К., 2001. - Вип. 16. - С. 250-254. 

Всесвітня історія. Новітній період. 1939-2000 : підручник / А. Давлєтов, В. Мороко . - Запоріжжя : Просвіта, 2000. - 430 с.

Нариси суспільного руху в Україні в 20-30-ті роки ХХ ст. – Запоріжжя : Просвіта, 2000.

Спроби вижити : закордонні організації російських анархістів у 1907-1910 рр./ В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2002. - Вип. ХV. - С.231-238.

Діяльність російських анархістів-емігрантів напередодні першої світової війни (1911-1914 рр.) / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2003. - Вип. ХVI. - С. 257-267. 

Еміграція російських анархістів у роки першої світової війни / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2004.- Вип. ХVIII. - С.251-263.  

Закордонна організація ПСР у 1906-першій половині1907 року / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2005. - Вип. XIХ. - С. 303-312.

Історія рідного краю. 11 клас / В. М. Мороко, Ф. Г. Турченко. - Запоріжжя : Прем`єр, 2006. - 224 с.

Запорізька область в радянсько - німецькій війні 1941-1945 рр. Ч. 1./ В. М. Мороко. - Запоріжжя : ЗНУ, 2007. - 34 с.

Оборона запорізького Придніпров`я : епізод 3. Евакуація / В. М. Мороко, В. В. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2012. Вип. ХХХII. - С. 243-252.

Війна у правдивому вимірі (до 70-річчя оборони запорізького 

Придніпров’я) / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ.  – Запоріжжя, 2011. - Вип. ХХХ. - С. 63-72.    

Дніпрогес – чорний серпень 1941 року / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2010. - Вип. ХХIХ. - С. 197-202.

Мороко Владислав Валерійович (10.01.1973 р.н.)
кандидат історичних наук, 
директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації

Народився у м. Оріхові. в 1973 р. 1978 року сім`я переїжджає до Запоріжжя, де він закінчив СШ № 51 (1990) та історичний факультет  Запорізького національного університету (1995, диплом з відзнакою). Потім - три роки аспірантури. У 2009-му захистив кандидатську дисертацію.

Викладав у Запорізькій державній інженерній академії, потім - у Запорізькому обласному інституті підвищення педагогічної освіти. Працював у Національному музеї національної архітектури та побуту (музей Пирогово, м. Київ). З 2014-го - директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.

Творчий доробок Владислава Валерійовича складається з 69 наукових робіт, в тому числі 3 монографії, 42 публікації у наукових та фахових виданнях, понад 20 посібників з питань молодіжної політики, теорії державного управління, організації та адміністрування соціального управління.

Література

Усна історія російсько-української війни (2014-2016 роки). Вип. 2 / ред. Г. Васильчук, В. Мороко) ; Укр. ін-т нац. пам`яті, Запоріз. нац. ун-т, іст. ф-т, ЗОДА, Департамент культури, туризму, національностей та релігій, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Запоріз. відділення. - К. : К.І.С., 2016. - 464 с. : іл.  

Усна історія російсько-української війни (2014-2015 роки). Вип. 1 / за ред. Г. Васильчук, В. Мороко) ; Укр. ін-т нац. пам`яті, Запоріз. нац. ун-т., іст. ф-т, ЗОДА, Департамент культури, туризму, національностей та релігій, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Запоріз. відділення. - К. : К.І.С., 2015. - 176 с. : іл.
[Вступна стаття ] / В. Мороко // “Барви рідного краю”: інформ.-метод. збірник. - Запоріжжя, 2016. - С. 2.

Місце та роль сателітних організацій в партійному будівництві / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗДУ. – Запоріжжя, 2013 - Вип. ХХХVII. - С. 184-188. 

Енергія розвитку / В. Мороко .- Запоріжжя : [Постполіграф центр], 2012. - 86 с.: іл.

Історіографія еволюції сучасних політичних партій України / В. М. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗДУ. – Запоріжжя, 2012. - Вип. ХХХII. - С. 86-91.
Героев славных имена : 65-летию Великой Победы посвящается / авт.-сост. и гл. ред. Н. И. Кузьменко ; автор. кол.: В. Мороко, В. Чернолуцкий [и др.]. - Запорожье : АА Тандем, 2010. - 224 с. : ил. - Из содерж. : [об Орехове и Орехов. р-не]. - С. 193-196.

Реконверсія радянської партійно-господарської номенклатури в політичну систему України (1990-2008 рр.) / В. В. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2008. - Вип. ХIV. - С. 245-251.

Джерельна база історії сучасних партій України : архівні документи та матеріали особового походження / В. В. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2011. - Вип. ХХХ. - С. 268-272.

Партійно-політичні процеси в Запорізькій області на тлі виборчих кампаній 2004-2006 рр. / В. Мороко // Наукові праці історичного факультету ЗНУ. – Запоріжжя, 2009. - Вип. ХХV. - С. 146-153.

***

Запорізька трагедія серпня 41-го року : [підрив греблі Дніпрогесу] / Владислав  Мороко // Запороз. Січ. - 2013. - 20 серп. (№ 165). - С. 7.

 Література про життя та діяльність

    Юрик П. Душею народжені пісні : [є відомості про привітання переможців конкурсу ім. М. Брацило нач. департаменту В. Мороко] // Весела Січ : альманах. - Запоріжжя, 2015. - № 1-2. - С. 34.

***

Мороко В.  “Легше бути в ролі прохача, але повагу викликає роль господаря” : [В. В. Мороко - гість “Прямої лінії” в редакції газ. “ЗП”] / матеріал підготували М. Михайлов, Т. Тимошенко // Запоріз. правда. - 2016. - 9 берез. - С. 5.

Гордыбакина Н.  Культура нуждается в развитии : [есть сведения о В. Мороко] / Наталья Гордыбакина // Позиция. - 2016. - 18 февр. (№ 7). - С. 2. - (Запорожье вечернее).

Декомунізація в Оріхові : [активісти цивільного Корпусу АЗОВ Запоріжжя разом з В. Мороко відвідали місто ; є фото] // Орехов-сити. - 2016. - 8 черв. (№ 21). - С. 2.

Куда уехали вожди? В. Мороко об уголовной ответственности за пропаганду символов тоталитаризма ] // МИГ. - 2016. - 24 марта (№ 12). - С. 6.

Маковецька О. У “ Сузір`ї ” засяє зоря кожного народу : [дир. департаменту культури про роботу Центру нац. культур  обл. наукової бібліотеки] / Олена Маковецька // Запоріз. правда. - 2016. - 24 листоп. (№ 46). - С. 24.

Московцева В.  Щоб бути щасливим, треба мешкати у своєму власному раю! / В. Мороко розповів про Перший запоріз. туристичний фестиваль- ярмарок, який відбувся в парку “Дубовий гай” / В. Московцева] // Запоріз. правда. - 2016. - 2 черв.(№ 21). - С. 18-19.

Муха О.  Запоріжцям презентували “Усну історію російсько-української війни (2014-2015 рр.)” : [про нове видання розповідає уклад. і ред. В. Мороко] / О. Муха // Запоріз. правда. - 2016. - 14 квіт. (№ 14). - С. 31.

Муха О.  Процес декомунізації в області рухається динамічно : [проінформував на брифінгу В. Мороко] / О. Муха // Запоріз. правда. - 2016. - 21 квіт. (№ 15). - С. 7.

Ненадов А.  “Хоробрі серця” не кануть у забуття : [в обл. наук. б-ці відбулася презентація книги за участю В. Мороко] / А. Ненадов // Запоріз. правда . - 2016. - 16 черв. (№ 23). - С. 24.

Песне “Вставай, Україно!” - 25 лет : [В. Мороко презентовал совместный проект нового диска А. Сердюка] // МИГ. - 2016. - 18 авг. (№ 33). - С. 17.

Это есть наш последний... : [В. Мороко о памятнике нац. значения “Днепровский гидроузел - Днепрогєс”] // Позиция. - 2016. - 17 марта (№ 11). - С. 3.

    
Петровський Віталій Григорович 
(06.07.1938, м. Оріхів), 
голова правління ВАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ”

Шиханов, Р. Почесні громадяни міста Запоріжжя : біогр. нариси. - Запоріжжя : Привоз-принт, 2015. - 145 с. - Із змісту : Петровський Віталій Григорович. - С. 131-132.
Новітня історія Запорізького краю у подіях та особах, 1991-2011 / [авт. ідеї Валерій Фоменко]. – [Запоріжжя] : Запоріжжя Медіа, 2011. – 164 с. : фото. – На облж. : 20 років незалежності України. – Із змісту : Петровський В. Г. - С. 112-115.

Гордість Запорізького краю : альманах / [авт. ідеї, кер. творчої групи Наталія Кузьменко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 136 с. : іл. – Із змісту : Петровский Віталій Григорович, голова правління ВАТ “Страхова компанія “Оранта Січ”. - С. 87.

Гордость Запорожья : альманах / [рук. проекта "Народный рейтинг" Яков Брынза ; авт. идеи альманаха "Гордость Запорожья", рук. творч. группы Наталья Кузьменко и др.]. – Запорожье : АА Тандем, 2009. – 88 с. : ил. – Из содерж. : Из содерж. : Петровский Виталий Григорьевич, председатель правления ОАО “Страховая компания “Оранта Сич”. - С. 37.
Новітня історія України: Імена. Звершення. Творчість. Вип. 1 : Запоріжжя / авт.-упоряд. В.В. Болгов. – К. : Новий Світ, 2006. – 112 с. : іл. – Із змісту : Петровський, В. Відкрите акціонерне товариство “Страхова компанія “Оранта-Січ”. - С. 53.

Герои и судьбы : интеллектуальный потенциал Запорожья на рубеже веков : шестьдесят монологов. [Кн.] 2 / [авт. Шифрина А. И.]. – Запорожье : Дикое Поле, 2002. – 528 с. : ил. – Из содерж. : Шифрина, А. И. Петровский Виталий Григорьевич. С. 332-338.

Сергеев, Ю.  Виталий Петровский: “Оранта Січ” - это колоссальный опыт и гарантированная надежность // Индустр. Запорожье. - 2006. - 6 окт. (№ 151). - С. 6.

Нагороди держави : [В. Г. Петровский нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступ.] // Запоріз. правда. - 1998. - 14 жовт.

***

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2011 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ "ОУНБ ім. О. М. Горького" Запоріз. обл. ради ; [відп. за вип. : ред. І. Степаненко, уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 200 с. – Із змісту : 90 років (1921) від дня заснування Укрдержстраху в Запорізькій області (правонаступник - страхова компанія “Оранта Січ”) : [в т. ч. про голову правління В. Г. Петровського]. - С. 11-13.

Відомі діячі, чиї імена пов`язані з м. Оріхів

    Вулиці Запоріжжя - дзеркало історії : (довідник і короткі бібліогр. списки про вулиці, провулки, проспекти, бульвари та майдани міста) / [уклад. О. Дутова] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" Запоріз.обл. ради. – Запоріжжя : Дике Поле, 2008. – 268 с. : іл. – : Із змісту : Ковпак Сидір Артемович (1887-1967) : [рад. держ. діяч, один із організаторів партизан. руху в Україні в роки Вел. Вітч. війни, генерал-майор (1943), двічі Герой Рад. Союзу (1942, 1944). В 1921-1926 рр. - військовий комісар в містах Великий Токмак, Генічеськ, Кривий Ріг, Павлоград]. - С. 100.

Археологія

Князьков, Ю. П.  Запорізька область. Історико-географічний і топонімічний словник. Вип. 2 : (Великобілозерський, Кам`янсько-Дніпровський, Куйбишевський, Михайлівський Оріхівський, Пологівський, Розівський, Токмацький р-ни) / Ю. П. Князьков ; Запоріз. наук. т-во ім. Я. Новицького, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України – Запоріз. від-ня. – Запоріжжя : Тандем-У, 2006. – 406 с. : іл. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 176 -177.

Тощев, Г.  Древности Запорожского края : материалы к Своду памятников истории и культуры / Г. Н. Тощев ; М. В. Ельников, О. В. Дровосекова ; отв. ред. Д. Я. Телегин. – Запорожье : ЗГУ, 2003. – 124 с. – Из содерж. : Ореховский район. – С. 88-89.

Пам'ятки історії та культури Запорізької області : (Бердянський, Гуляйпільський, Оріхівський, Пологівський райони). Вип. 4 / Управління культури ЗОДА, Запоріз. обл. інспекція по охороні пам'яток історії та культури ; [відп. за вип. Л. Ю. Калмукіді]. – Запоріжжя : [б. в.], 2002. – 196 с. – Із змісту : Попандопуло З. Оріхівський район : Пам`ятки археології. - С. 92-115.

Старожитності Степового Причорномор`я і Криму. Вип. 1Х. - Запоріжжя, 2001. - 262 с. – Із змісту : Попандопуло, З.  Оріхівський клад - С. 168-175.

Курочкіна Т. Кургани археолога Костенка : [про В.І. Костенка - кандидата істор. наук,  відомого  сарматознавця] / Т. Курочкіна // Трудова слава. - 2000. - 29 квіт.

   
Курганний могильник Касилівські могили
За 0,5 км на схід від міста, 
на лівому березі р. Кінської 
(притока Дніпра)

Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про кургани в районі Касилівських могил]. - С. 211.

Пам'ятки історії та культури Запорізької області : (Бердянський, Гуляйпільський, Оріхівський, Пологівський райони). Вип. 4 / Управління культури ЗОДА, Запоріз. обл. інспекція по охороні пам'яток історії та культури ; [відп. за вип. Л. Ю. Калмукіді]. – Запоріжжя : [б. в.], 2002. – 196 с. – Із змісту : Попандопуло З. Курганний могильник Касилівські могили. - С. 94.

Соціально-економічний розвиток м. Оріхова

Будзієвський, Ю.  Йдемо до ринку. Який прогноз? / Ю. Будзієвський // Трудова слава. - 1992. - 29 січ.   

Трудові ресурси

Образование в Запорожье : подробный справочник об обучении, воспитании, развитии детей и взрослых / ген. директор Валерий Фоменко. – [Запорожье : Запорожье Медиа, 2011]. – 76 с. – Из содерж. : Ореховский районный центр занятости. - С. 72.

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. в. д.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про створення в Оріхові ЦІП (Центральний інститут праці розташовувався у приміщенні по вул. К. Маркса - колишній консервний завод)]. - С. 12.

Решетняк А. Чекати світла в кінці тунелю? Треба запалити його! : [ринок праці в р-ні] / А. Решетняк  // Запоріз. правда. - 2000. - 21 берез.

Бойко В. Проблеми зайнятості населення в умовах сьогодення / В. Бойко // Трудова слава. - 1998. - 12 серп. 

Бойко, В.  Хто не працює, крутиться, як може : [про роботу Оріхів. центру зайнятості] // Запоріз. правда. - 1997. - 20 серп.

Соціальний захист

Курочкіна Т. Діємо за соціальними стандартами / бесіда кор. з в. о. дир. центру соціальних служб для сім`ї, дітей та  молоді Л.В. Бойко / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 16 листоп. . (№. 43) - С. 8.

Юрик П. Обділеним долею - батьківська опіка й увага : [КЗ “Таврійський будинок інвалідів” ЗОР ] / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2016. - 8 верес. (№ 35). - С. 26.

Открытие Центра социальной реабилитации для детей-инвалидов расширит маленьким ореховцам жизненные горизонты // Сила Слова. - 2013. - 26 сент. (№ 39). - С. 3.

Оріхівський територіальний центр соціального захисту

Сивогривова Д.  Оріхівському териториальному центру - 25 років / Діана Сивогривова // Діловий Оріхів. - 2016. - 4 квіт. (№ 1). - С. 2.

Юрик, П.  Тут співають, варять вареники і дарують снагу до життя / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2012. - 31 січ. (№ 14). - С. 1.

Волонтерський рух

Курочкіна, Т.  Допомога вимушеним переселенцям від Товариства Червоного Хреста України / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 20 квіт.(№15). - С.9.

Курочкіна Т.  Мати комбата : [Т. І. Герасменко - приватний підприємець, активістка волонтерського руху, мати солдата Дмитра, який добровольцем пішов в зону АТО] / Т. Курочкіна // Запоріз. правда. - 2016. - 21 січ. (№ 2 ). - С. 4.

Бойко О.  “Оріхів - армії”: [волонтер. група] / Ольга Бойко, Денис Калентьєв // Орехов сити. - 2015. - 17 черв. (№ 14). - С. 3.

Наші земляки повинні повернутися живими! : [волонтер. діяльність оріхівців] // Орехов сити. - 2015. - 4 листоп. (№ 34). - С. 3.

Обєднують зусилля заради перемоги : [про діяльність волонтер. групи “Підтримай армію”] // Орехов сити. - 2015. - 2 груд. (№ 38). - С. 8.

Торгівля

Торгова мережа області : [в т. ч. Оріхів. р-н] : стат. зб. / за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. О. В. Жесткова. – Запоріжжя, 2008. – 36 с.

Торгівля на ринках області : [в т. ч. Оріхів. р-н] : стат. зб. / за ред. В. П. Головешка ; відп. за вип. О. В. Жесткова. – Запоріжжя, 2008. – 32 с.

Криворучко, В.  Чим займаються кооперативи / В. Криворучко // Трудова слава. - 1991. - 20 квіт.

Колодяжний С.  Збілішується торгівельна мережа / С. Колодяжний // Запоріз. правда. - 1984. - 21 серп.

Житлово-комунальне господарство

З обласного бюджету будуть виділені кошти на реконструкцію каналізаційних очисних споруд та водопровідної насосної станції м. Оріхів // Орехов сити. - 2016. - 20 квіт. (№ 15 ). - С. 2.

Курочкіна Т. КП “Житлосервіс ”: як вирішуються невідкладні проблеми // Орехов - сити. - 2016. - 3серп. (№ 28). - С. 3.

Коломієць Н.  День той наближали, як могли : [у місто прийшов газ] // Запоріз. правда. - 1995. - 13 груд. 

Ломонос, Н. Майже третина оріхівців перейшла на індивідуальне опалення / Н. Ломонос // Запоріз. правда. - 2007. - 6 листоп. (№ 167). - С. 2.

Шилин Д. Факел тепла : природный газ пришел в дома еще трех тысяч ореховцев / Дмитрий Шилин // Индустр. Запорожье. - 2002. - 8 нояб. - С. 3.

Брюллова С. Долгострой завершен : [о магистрал. газопроводе высокого давления Орехов-Гуляйполе-Пологи] / С.Брюллова // Наше время. - 1999. - (№5). - С.6.

Мірошниченко, В. В Оріхів прийшов газ / В. Мірошниченко // Запоріз. правда. - 1997. - 20 лют.

Будзієвський Ю. Природний газ : як вирішується ця проблема? : [в Оріхів. р-ні] / Ю.Будзієвський // Трудова слава. - 1990. - 17 лют.

Максимов М. Слово за проектувальниками : [газифікація населених пунктів р-ну] / М. Максимов // Запоріз. правда. - 1988. - 12 квіт. 

Побутове обслуговування

Пелешко М. Сервіс для селян / М. Пелешко // Запоріз. правда. - 1984. - 3 черв.

Коноваленко О. Сервіс для селян // Запоріз. правда. - 1983. - 4 лют.

Донченко Т. Струмування веселки : [про роботу майстрів райпобуткомбінату] / Т. Донченко // Служба побуту України. - 1978. - № 1. - С. 14.

Дерев`янко І.  Досвід побутового обслуговування жителів району // Служба побуту України. - 1977. - № 1. - С. 9.
Крат Г. Авторитетна

Суспільно-політичне життя міста
 
Піонерські організації

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнав. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. в. д.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про заснування в Оріхові піонерських організацій]. - С. 14.

Комсомольські організації

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В.

Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про заснування в Оріхові першої комсомол. орг-ції]. - С. 14.

Акимов А.А. Первый секретарь Ореховского райкома комсомола (1965-1967) // Носко П. Н. Мы юности нашей, как прежде верны : 95 - летию комсомола Украины посвящается. - Запорожье, 2014. - С. 36-37.

Тропешко, В. Доверие : энциклопедия комсомольских лидеров Запорожской области : к 95-летию  свобразования ЛКСМ Украины / В. С. Тропешко ; Виктор Тропешко. – Запорожье : Интер-М, 2014. – 376 с. : портр., ил. – Из содерж. : Первые секретари райкомов и горкомов комсомола Запорожской области в послевоенный период (1943-1991). Ореховский район. - С. 296-297.

Скрипник О.  Комсомольське підпілля в Оріхові / О. Скрипник // Трудова слава. - 1991. - 25 черв.

У нас на Оріхівщині: [з історії комсомол. орг-ції] // Комсомолець Запоріжжя. - 1976. - 6 листоп.

Шапошников С.Р.  І крізь бурі пройшли комсомольці двадцятого року / С. Шапошников // Трудова слава. - 1968. - 13 лип., 1 серп.

Національно-культурні товариства

Запорізька родина / Упр. культури і туризму ЗОДА ; Обл. центр нар. творчості ; авт. ідеї Л. Сізінцова, упоряд. Л. Брацило. - Запоріжжя : Запоріжжя, [б. р. в.]. - [16 с.]. - Із змісту : Оріхівське німецьке товариство “Фріденталь”. - С. 14

Курочкина,Т.  Доброе наследие меннонитов : [на Орехов. земле] // Сила слова. - 2012. - 29 нояб. - 5 дек. (№ 38). - С. 14.

Громадські організації

Чуприна А. В Орехове Народная рада интересуется бюджетом. Власти это не нравится / А. Чуприна // Миг. - 2015. - 26 марта. - (№13). - С.8.

Желнова Н. “Ореховская община”: деньги на доверии и ежедневное кино / Н. Желнова // Миг. - 2009. - 16 июля (№ 29). - С.8.

Оріхівська міська організація ветеранів

Героев славных имена : 65-летию Великой Победы посвящается / [авт.-сост. и гл. ред. Наталья Кузьменко ; авт. кол. : Валерий Чернолуцкий и др.]. – Запорожье : АА Тандем, 2010. – 224 с. : ил. – Из содерж. : Ореховская городская организация ветеранов : [пред. - В. Галушко]. - С. 193-196.

Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2014 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / [ред. І. Степаненко, уклад. І. Шершньова] ; КЗ "Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя : АА Тандем, 2013. – 272 с. : іл. – Із змісту : 6.05 - 90 років (1924) В. М. Галушці, голові Оріхівської районної ради ветеранів України, учаснику бойових дій у Великій Вітчизняній війні, Почесного ветерана України. - С.  64-65.

Союз “Чорнобиль”

Курочкіна Т.  У пам`яті нащадків не зітреться ця дата: [про ліквідаторів із Оріхова] / Т. Курочкіна // Орехов. сити. - 2016. - 27 квіт. (№ 16). - С. 9.
Сивогривова Д.  30-річчя ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції : [про ліквідаторів із Оріхова] / Діана Сивогривова // Діловий Оріхів. - 2016. - 27 квіт. (№ 4). - С. 3.

Органи державного управління

Хто є хто в місцевому самоврядуванні України. - К. : К.І.С., 2007. -464 с. - Із змісту : Бережко М. І. - міський голова. - С. 47, 152, 436, 440 ; Емельяненко В. А. - голова райради. - С. 48, 210, 432.

Емельяненко, В.  “Якщо ти обраний людьми, то захищаєш їх інтереси на будь-якому рівні”: [вважає голова Оріхів. район. ради] / В. Емельяненко// Запоріз. правда. - 2007. - 23 серп. (№ 125-126).

Головна сесія року // Трудова слава. - 1991. - 2 лют.

Звіт міського голови М. І. Бережка про роботу виконавчих органів ради в період з 24 трав. 2002 року по 24 трав.2003 року // Оріхів. - 2003. - 12, 19 черв.

Борко С.  Звітує виконком міської Ради / С. Борко // Трудова слава. - 1991. - 11 квіт.

Проблеми міста : як вони вирішуються : з сесії Оріхів. міськ. ради // Трудова слава . - 1991. - 3 верес.

Бойков В.  За пропозицією квартального комітету : [Оріхів. рай. Ради нар. депутатів] / В. Бойков // Запоріз. правда. - 1983. - 2 груд.

Дюженко А.  За наказом виборців : [про діяльність місцевих Рад народних депутатів] / А. Дюженко // Запоріз. правда. - 1978. - 18 берез.

Янцен Йоган Генріхович
(1837 - рік смерті невідом.),
перший міський голова м. Оріхова (з 1874 р.) 

    Народився Йоган Генріхович (відомий як Іван Андрійович) Янцен у 1837 році в колонії Шенвізе Хортицької волості, яка розташовувалася на березі притоки Дніпра річки Мокра Московка.  У 60-х роках ХІХ ст. декілька родин  із цієї колонії переїхали до м. Оріхова, в тому числі і сім`я Янценів. У 1867 році в місті мешкали 32 меноніти, основним заняттям яких  було сільське господарство (землеробство, тваринництво, садівництво та інші його галузі). Успішне ведення його сприяло накопиченню у менонітських сімей значних капіталів, на які безземельні сини та їхні нащадки засновували промислові підприємства.

У кінці 1870 року Йоган Генріхович Янцен збудував перший паровий млин у містечку (в цій будівлі і тепер знаходиться цех з переробки зерна на борошно). Другий паровий млин  він спорудив разом із своїм сином Генріхом Івановичем (Йогановичем) у 1880 році на вулиці Німецькій (сьогодні Карла Маркса; тепер тут розміщується плодоконсервний завод). Млини виробляли щороку до 150 тис. пудів високоякісного борошна.

У 1874 році Й. Г. Янцена було обрано першим міським головою Оріхова. Він виконував ці обов`язки упродовж 25 років. 1897 року завдяки зусиллям Й. Г. Янцена була відкрита школа для навчання дітей менонітів, яка використовувалась і як церква. Будівля збереглася донині і знаходиться на розі вулиць К. Маркса і К. Лібкнехта. Головний вхід підкреслюють чотири круглі колони, які підтримують невеликий фронтон. Кути будинку декоровані трьома пілястрами, карниз оздоблює декоративна цегляна кладка, стіни, включно з колонами, пілястрами та фронтоном, були оштукатурені. Автентична черепиця даху була замінена на шифер. Будівля експлуатується і до сьогодні.

У 1900 р. І. А. Янцен відкрив міську лікарню на 14 ліжок,  а Яків Іванович (другий син Янцена) почав спорудження електричного ілюзіону (кінотеатру) і торговельних лавок при ньому. Збереглися креслення цієї будівлі, виконані у 1912 році. 

Генріх Іванович Янцен у 1914 р.  почав облаштування електроосвітлення і телефонізацію вулиці Німецької (К. Маркса). Відомо, що Янцени займалися благодійництвом: під час різдвяних свят роздавали подарунки біднякам, безкоштовно давали борошно багатодітним сім`ям із навколишніх сіл.

Янцени на власні кошти збудували кілька житлових будинків, які і тепер прикрашають Оріхів. Їхня сім`я мешкала у великому двоповерховому будинку по вул. Василівській (зараз - Шевченка), що нагадував палац. Головним фасадом будинок виходив на вулицю. Він прикрашений великими арочними вікнами з декоративним обрамленням та високими грецькими колонами. Перший поверх, який високо піднятий над рівнем вулиці, підкреслював загальне враження величі. Будівництво закінчили у 1915 році. Зовнішні стіни були пофарбовані таким чином, щоб ще раз підсилити класистичний стиль споруди. Сьогодні у будинку міститься Оріхівська міська рада.

Відомостей про подальшу долю сім`ї Янценів немає. На центральному кладовищі м. Оріхова виявлено могилу Корнеліуса Янцена (1832-1890), але чи був він родичем цієї сім`ї невідомо.

Література про життя та діяльність

Фрізен, Р.  Менонітська архітектура. Від минулого до прийдешнього / Р. Фрізен; Руді Фрізен; передм. Федора Турченка. – Мелітополь : ВБ ММД, 2010. – 660 с. – Із змісту : [Й. Г. Янцен]. – С.643-644.

Курочкіна, Т.  Добрий слід в історії // Курочкіна Т. Серед Таврійських степів зеленіє Оріхів. – Запоріжжя, 2006. – С.17-18.

Пам`ятки історії та культури Запорізької області. Вип. 4 : (Бердянський, Гуляйпільській, Оріхівський, Пологівський райони). – Запоріжжя, 2002. – 195 с. – Із змісту : Млин. – С. 122-123.

***

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2012 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / КЗ"ОУНБ ім. О. М. Горького"ЗОР ; [ред. І. Степаненко ; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – Із змісту : 175 років від дня народження Й. Г. Янцена (1837 - рік смерті невідом.), першого міського голови в м. Оріхів (з 1874) ; уродженця колонії Шенвізе. - С. 14-15.

Органи внутрішніх справ

Рев`якін С.Д.  Історія Запорізької міліції 1917-2007 рр. / С.Д. Рев`якін. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2009. - 884 с. - Із змісту :Оріхів. р-н. - С. 868, 873, 874, 882.

Кирбятьев А.  Выбор : [о подполковнике милиции В. Шкаране] / А. Кирбятьев // Закон і право. - 2009. - 23 лют. (№ 1). - С. 6.

Махинько В.  Как дела, участковый? : [майор милиции В. Ф. Отришко]// Индустр. Запорожье. - 1991. - 5 дек.

Сітало В.  З нових позицій і вимог : [про стан боротьби зі злочинністю] / В. Сітало // Трудова слава. - 1989. - 17 серп.

Органи юстиції

Прокуратура Оріхівського району // Прокуратура Запорізької області. 15 років органам прокуратури України / [куратор проекту Віктор Занфіров ; координатор проекту Леонід Кириш ; фотохудожник Борис Дворний]. – [Б. в. д.], 2006. – С.48.

Адміністративні правопорушення в області у 2003 році : [стат. зб.] / Держкомстат України, гол. упр. статистики у Запоріз. обл. ; відп. за вип. Гонтаренко. - Запоріжжя : б. в., 2004. - 32 с.

Військова справа

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. РДА, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. в. д.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про створення в Оріхові товариства ТСОАВІХУМ]. - С. 13.

Шарпіта, П.Д.  Присягають офіцери України [райвійськкомату] / П. Шарпіта // Трудова слава. - 1992. - 25 січ.

Оріхівці в зоні АТО

Дегтяренко О. Допомагаємо підшефному батальйону : [ ВГ «Оріхів-армії» - 23-му батальйону територіальної оборони ] / Ольга Дегтяренко // Запоріз. правда. - 2016. - 1 груд. (№ 47). - С. 26.

Курочкіна Т. Комбата - випускника школи зустрічали хлібом-сіллю : [в гімназії “Сузір`я” відбулася зустріч з командиром 23-го окремого мотопіхотного батальйону майором Д. Герасименком, який перебував у зоні АТО] / Т. Курочкіна // Запоріз. правда. - 2016. - 9 берез. (№ 9 ). - С. 12.

Курочкіна Т. Мати комбата : [Т. І. Герасименко - приватний підприємець, активістка волонтерського руху, мати солдата Дмитра, який добровольцем пішов в зону АТО] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2016. - 21 січ. (№ 2). - С. 4.

Курочкіна Т. Почесна місія добровольців : [про волонтер. рух на Оріхівщині розповідає О. І. Ковалевська , депутат міськради] / Тамара Курочкіна Т.// Орехов сити. - 2016. - 30 листоп. - (№ 45). - С. 9.

Мирошниченко О. ДУК ПС в Оріхові : [база 18-ої сотні ДУК ПС відкрита у листопаді 2015 року] / Олена Мирошниченко // Орехов сити. - 2016. - 16 листоп. - (№ 43). - С. 2.
Центр допомоги учасникам АТО діє // Орехов сити. - 2016. - 2 берез. (№ 8). - С. 2.

Акімова С. Герой нашого часу : [боєць А. Руденко] / Світлана Акімова  // Орехов сити. - 2015. - 29 лип.(№20). - С. 9.

Более 50 запорожских участников АТО оформили земельные участки в собственность // Орехов сити. - 2015. - 9 груд. (№ 39). - С. 3.

Курочкіна Т. Об`єднавши зусилля організація виконує намічене : [19 жовт. 2015 р. в Оріхові зареєстрована громад. орг. “Учасники бойових дій та антитерористичних операцій”] / Т. Курочкіна // Орехов сити. - 2015. - 15 черв. (№ 22). - С. 3.

Курочкіна Т. Бойова нагорода комбата : [майору Д. Герасименку президент України П. Порошенко вручив нагороду - орден Богдана Хмельницького III ступеня] / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2015. - 21 жовт. (№ 32). - С. 8.

Пода М.  Вони захищали сон оріхівців : [А. Сидун] / М. Пода // Орехов-сити. - 2015. - 1 квіт. (№ 3). - С. 9.

Урочисто і зворушливо : [пройшла зустріч з учасниками АТО] // Орехов сити. - 2015. - 15 груд. (№ 39). - С. 3.

Учасники бойових дій у локальних війнах

Книга пам`яті України. Запорізька область. Інтернаціоналісти. Т 23 (і) / гол. ред. і упоряд. Сльота Василь Петрович. – Запоріжжя : Дике Поле, 2012. – 320 с. – Із змісту : [оріхівці, які пройшли через пекло локальних зарубіжних війн]. – С. 89.

Книга Памяти Украины о земляках-запорожцах, погибших в мирное время, выполняя воинский долг перед Отчизной / [гл. ред. и сост. Слёта В. П.]. – Запорожье : [Керамист], 2011. – 192 с. : фото. – Из содерж. : [г. Орехов]. – С. 8, 41, 47, 51, 69, 75, 91, 105, 121, 165, 169, 174, 179.

Курочкіна Т. А. Вони не знали, що йдуть на війну / Т. А. Курочкіна ; Тамара Курочкіна. – Запоріжжя : Акцент ІТ : ВАЛПІС, 2012. – 156 с. : фото.

Евтушенко Ю. Книга-мемориал памяти воинов-запорожцев, погибших в Афганистане и других локальных войнах / Ю. М. Евтушенко. – Запорожье : Выдавэць, 1994. – 80 с. – Из содерж. : Бублик Сергей Константинович. - С. 18 ; Левадный Николай Николаевич. - С. 41 ; Насыпайко Александр Викторович. - С. 47 ; Падалка Сергей Владимирович. - С. 49.

Курочкіна Т. Не ховалися за чужі спини, обов`язок воїна виконали : [про воїнів - афганців] / Т. А. Курочкіна // Запоріз. правда. - 2014. - 13 лют. (№ 17-18). - С. 18.

Курочкіна Т. Червона зірка Григорія Колесника : [про ветерана афганської війни] / Т. А. Курочкіна // Запоріз. правда. - 2013. - 17 січ. (№ 6-7). - С. 4.

Кліковка Г.  Від імені тих, хто повернувся : [про презентацію книги Т. Курочкіної “ Вони не знали, що йдуть на війну”про воїнів-афганців] / Ганна Кліковка // Запоріз. правда. - 2013. - 14 лют. (№ 18-19). - С. 5.

Ємельяненко В.  Залиште слід, що веде до добра // Трудова слава. - 1993. - 10 квіт. - С. 1.

Освіта

Козлова И.  Покровитель науки Евдоким Павлович Гранобарский : [о первом смотрителе первого учеб. заведении нашего края - уездного  училища в Орехове ] / И. Козлова // Созвездие . - 2000. - № 1. - С. 56.

Курочкіна Т. Інтереси дітей - на першому плані: [про роботу КЗ “Оріхівський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей” ЗОР] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 1 черв. (№ 20). - С. 9.

Ольшанська Т. Життя наповнене змістом : [про життєвий і творчий шлях ветерана нар. освіти І. П. Качана] / Т. Ольшанська // Трудова слава. - 1983. - 6 верес.

Дошкільні заклади

27 листопада КДНЗ “Червона шапочка” святкує своє 50-річчя // Орехов сити. - 2015. - 2 груд. (№ 38). - С. 8.

Соломонова, Л.  Уроки народознавства в дитсадку : [№ 9] / Л. Соломонова // Трудова слава. - 1992 - 18 берез.

Лукінська С.  Ще одне новосілля : [збудовано новий дитячий садочок] / С. Лукінська // Трудова слава. - 1985 - 1 берез.

Прощай, дитсадок! : [“Червона шапочка”] // Трудова слава. - 1983 - 7 черв. - С. 4.

Загальноосвітні школи

Горбачова, Т.  “Якщо добро й любов сьогодні ти посієш, то у житті своєму все зумієш...” : (під таким гаслом в Оріхів. район. будинку дитяч. творчості стартував І район. краєзнав. фестиваль “Стежками народної мудрості”) / Т. Горбачова // Трудова слава. - 2011. - 20 квіт. (№ 29). - С. 2.

Гаврилюк В. Здобута радість праці : [труд. виховання та профорієнтація учнів в р-ні] / В. Гаврилюк // Рад. освіта. - 1981. - 8 серп.

Юні краєзнавці - великі патріоти : [в Оріхів. будинку дитяч. творчості проходила район. відкрита краєзнав. конф. учнів. молоді “Мій рідний край”] / Тамара Курочкіна // Трудова слава. - 2006. - 11 листоп. (№ 88). - С. 4.

Ляшенко З.  В серці пам`ять живе : [в восьмиріч. школі № 5 створено музей бойової слави] / З. Ляшенко // Трудова слава . - 1983. - 17 груд.

Дніпренко В.  І співало осіннє листя : [про зустріч ветеранів - педагогів з молодими спеціалістами] / В. Дніпренко // Рад. освіта. - 1978. - 27 верес.

Лавин В.  Громадянин - це значить трудівник : [про покращення трудового навчання в школах Оріхівщини] / В.Лавин // Рад. освіта. - 1978. - 2 верес.

Високе звання : [“ Заслужений вчитель УРСР” присвоєне М. Л. Новікову - вчителю Оріхів. СШ № 2] // Запоріз. правда. - 1972. - 20 жовт.
    
Оріхівська гімназія № 1 “Сузір`я”

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : [Плюс 73], 2014. – 88 с., 6 л. ил. : ил. – Из содерж. : Оріхівська гімназія № 1 “Сузір`я”. - С. 30.

Легенди рідного краю : творчі роботи переможців та призерів Всеукр. конкурсу / уклад. В. Писанець ; відп. за вип. Т. Петренко ; Упр. культури і туризму ЗОДА, КЗ "Запоріз. обл. б-ка для юнацтва" Запоріз. обл. ради. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 52 с. : іл. – На обкл.: 70 Запорізька область. Творчість молодих. – Із змісту : Горбенко В.  Заплету вінки біля Конки ріки / Вікторія Горбенко, [учениця 10-Б кл. Оріхів. гімназії № 1 “Сузір`я”, 2008]. - С. 22-36.

Серед кращих краєзнавців області - Ксенія Гобачова : [учениця 10—А кл. за етнографічну статтю “Схід та Захід разом”]// Орехов сити. - 2016. - 30 листоп. (№ 45). - С. 16.
Курочкина Т.  Авторы выставки - бабушка с внучкой : в библ.-информ. центре Орехов. гимназии № 1 “Сузір`я” открылась необычная выставка «Зимняя сказка» / Тамара Курочкина // МИГ. - 2016. - 21 янв. (№ 3). - С. 16.

Сєліванова О. В. Тиждень іноземних мов в Оріхівській гімназії № 1 “Сузір`я” : [англ. мова] / Оксана Сєліванова // Орехов сити. - 2016. - 6 квіт. (№ 13). - С. 3.

Сивогривова, Д.  Віват,“Сузір`я” : [гімназія відсвяткувала 110 річницю] / Д. Сивогривова // Діловий Оріхів. - 2016. - 27 квіт. (№ 4). - С. 4-5.

Білодід Л.  Книжковий тиждень у “Сузір`ї” / Любов Білодід // Запоріз. правда. - 2015. - 28 берез. (№ 35). - С. 4.

Курочкина Т.  Гимназисты - защитникам Украины : [Орехов. гимназия № 1 “Сузір`я” собрала подарки для воинов АТО] / Тамара Курочкина // МИГ. - 2015. - 30 дек. (№ 53). - С. 21.

Ювілей - це не просто свято, це здобутки усіх років : [В. І. Галич 46 років очолює пед. колектив Оріхів. гімназії № 1 “Сузір`я”] // МИГ. - 2015. - 27 авг. (№ 35). - С. 17.
? // Оріхів. - 2006. - 2 листоп. (№ 44). - С. 1.

? // Трудова слава. - 2006. - 28 жовт. (№ 84). - С. 2.

Курочкіна Т.  “І мав би за найвищу нагороду потрібним бути власному народу” [про дир. В.І. Галича] / Тамара Курочкіна // Созвездие. - 2000. - № 3. - С. 66.

Нестеренко Є.  Крок до формування національної школи // Трудова слава. - 1991. - 30 трав.

Галич В.  Школа: проблеми, протиріччя, перспективи : [ст. дир. Оріхів. СШ № 1] // Трудова слава. - 1990. - 27 берез.

Галич В.  Можливості кабінетної : [досвід] // Запоріз. правда. - 1982. - 1 верес.

Пославская Л.  Увлекают увлеченные. Социальный портрет коллектива средней школы № 1 / Л. Пославская // Индустр. Запорожье. - 1976. - 3 окт.

Костенко Т.  Індивідуальний підхід до першокласників : (з досвіду роботи) // Початкова школа. - 1971. - № 2. - С. 38-41.

НВК № 1

(?) Курочкіна, Т.  Обмінялись досвідом : [у закладі пройшла наук.- практ. конф. “Сільська школа. Стан, перспективи”] / Т. Курочкіна // Освіта України. - 2000. - 12 лип.

НВК № 2 імені академіка В. А. Лазаряна

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Утворення Оріхівського району : [в т. ч. про НВК № 2]. - С. 14, 16.

Курочкіна, Т. До справи - з високою віддачею : [про Клиновську Г.І., заст. дир.] / Курочкіна Т. // Орехов сити. - 2016. - 3 лют.(№ 4). - С. 9.

Курочкіна Т.  Так тримати, НВК № 2! / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2015. - 16 груд. (№ 40). - С. 9.

Восьмирічна школа № 4

Кунер О.  Досліджують звитягу : [військ.-патріотич. виховання] // Комсомолець Запоріжжя. - 1982. - 16 лют.

Восьмирічна школа № 5

Курочкіна Т.  Клуб збирає друзів : [в Запоріз. ін-ті вдосконалення учителів узагальнено досвід роботи Н. О. Дуденко, учительки німец. мови, керівника клубу інтернац. дружби ім. Тельмана] // Рад. освіта. - 1986. - 5 верес.
Ляшенко З.  В серці пам`ять живе : [в восьмиріч. школі № 5 створено музей бойової слави] / З. Ляшенко // Трудова слава . - 1983. - 17 груд.
Дуденко Н.  Школа готується до ювілею // Трудова слава. - 1980. - 11 жовт.

КЗ “Оріхівський обласний притулок для дітей” 
Запорізької обласної ради

Оріхівський обласний притулок для дітей утворений у 1997 році з метою надання соціально-психологічної допомоги дітям, які опинилися у надзвичайно складних життєвих обставинах. Діти потрапляють у притулок за результатами інспектування неблагонадійних сімей. Термін перебування у притулку до вирішення подальшої долі дитини — 3 місяці.

За роки існування притулку педагогічні працівники закладу неодноразово ставали переможцями регіонального конкурсу “Кращий вихователь року”, переможцями регіонального конкурсу серед притулків “Кращий притулок року”. Керівництво закладу забезпечує надання дітям якісних соціальних послуг, захист прав та інтересів. Налагоджено тісні контакти із громадськістю, спонсорами.

У притулку впроваджуються такі напрями: антистресова програма (за період перебування дітей у закладі у них знижується рівень стурбованості, імпульсиновності, агресивності та страху), профілактика ВІЛ / СНІДу та ризикованої поведінки, танцювально-рухова терапія, програма невербального спілкування та емоційного розвитку, програма адаптації вихованців до сімейних форм виховання. Активно проводиться робота з розвитку творчих здібностей дітей: виготовляються вироби з бісеру, природного матеріалу, тіста, паперу, вишиваються картини в стилі українських народних традицій.

З вихованцями працює психолог: за індивідуально розробленими програмами для старшої групи - “Тренінг емоційної зрілості для вихованців”, для молодшої - “Корекційно-розвиваючі програми”, “Програма підготовки дитини до входження до входження в прийомну сім`ю”.

Література

    Ми малюємо рідний край : альбом / Запоріз. обл. рада, Служба у справах дітей ЗОДА, Запоріз. обл. благодійний фонд розвитку літ. "Натхнення" ; [кер. проекту Л. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – 66 с. : іл. – Із змісту : КЗ «Оріхівський обласний притулок для дітей» Запорізької обласної ради. - С. 5.
    Ахинько, Е.  “МИГ” привез целый автобус подарков в Ореховский приют / Елена Ахинько // МИГ. - 2012. - 5 янв. (№ 1). - С. 11.

Оріхівський професійний ліцей
(СПТУ № 33)

Куда пойти учиться? : справочник : учебные заведения Запорожья и Запорожской области, ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : [Плюс 73], 2014. – 88 с. : ил. – Из содерж. : Ореховский профессиональный лицей. – С. ?.

Куда пойти учиться? : справочник : учебные заведения Запорожья и Запорожской области, ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : [Плюс 73], 2013. – 147 с. : ил. – Из содерж. : Ореховский профессиональный лицей. – С. 62.

Справочник учебных заведений Запорожья и Запорожской области. – Запорожье, 2009. - С. ?.

Довідник навчальних закладів Запорізької області / Запоріз. обл. центр зайнятості, [та ін.] ; [Пругло О. В. та ін.]. – Запоріжжя : [б. в.], 2004. – 96 с. – Із змісту : Оріхівський професійний ліцей. - С. ?.

Довідник навчальних закладів Запорізької області / Держ. центр зайнятості М-ва праці та соціал. політики України, Запоріз. обл. центр зайнятості. – Запоріжжя : [б. в.], 1999. – 108 с. – Із змісту : Професійно-технічне училище № ?. - С. ?.

Довідник з навчальної мережі вузів, технікумів, професійно-технічних училищ Запорізької області / Запоріз. обл. Центр проф. орієнтації і населення. – Запоріжжя : [б. в.], 1994. – 49 с. – Із змісту : Оріхівське професійно-технічне училище № ?. - С. ?.

Оріхівський коледж Таврійського державного
агротехнологічного університету
(Оріхівський сільськогосподарський технікум)

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Освіта : [в т. ч. про Оріхів. сільгосп. технікум]. - С. 14.

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2010 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / КЗ"ОУНБ ім. О. М. Горького"ЗОР ; [ред. І. Степаненко ; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : Кругозір, 2009. – 152 с. – Із змісту : [в про Оріхів. сільгосп. технікум]. - С.71-73.

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : [Плюс 73], 2016. – 71 с., 6 л. ил. : ил. – Из содерж. : Ореховский колледж ТГАТУ. - С. 48.

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : [Плюс 73], 2014. – 88 с., 6 л. ил. : ил. – Из содерж. : Ореховский сельськохозяйственный техникум. - С. 60.

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих областей / [отв. ред. О. Меркулова]. – Запорожье : Плюс 73, 2013. – 148 с., 8 л. ил. – Из содерж. : Ореховский сельськохозяйственный техникум. - С. 62.

Запорізький край / Запорізька обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 288 с. : іл. – Із змісту : Оріхівський район : [в т. ч. про Оріхів. агротехн. технікум]. - С. 216.

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих обл. / отв. ред. О. Меркулова. – Запорожье : [Плюс 73], 2008. – 52 с. : ил. – Из содерж. : Оріхівський сільськогосподарський технікум. - С. 26.

Куда пойти учиться? : справочник : учеб. заведения Запорожья и Запорож. обл., ВУЗы близлежащих обл. / отв. ред. О. Меркулова. – Запорожье : [Плюс 73], 2000. – 56 с. : ил. – Из содерж. : Оріхівський сільськогосподарський технікум. - С. 25.

Довідник навчальних закладів Запорізької області / Держ. центр зайнятості М-ва праці та соціал. політики України, Запоріз. обл. центр зайнятості. – Запоріжжя : [б. в.], 1999. – 108 с. – Із змісту : Оріхівський сільськогосподарський технікум. - С. 43.

Курочкіна Т.  Шлях у довголіття : [про вчителя фізкультури Оріхів. коледжу ТДАТУ В. С. Дандика] / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 11 трав.(№17) . - С.8.
Курочкіна Т. E.  У житті йому завжди щастить : [про вчителя фізкультури В.С. Дандика] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2015. - 17 січ.

Оріхівський коледж відзначає ювілей : [95 р.] // Орехов сити. - 2015. - 18 листоп. (№ 36). - С. 15.

Курочкіна Т.  У житті йому завжди щастить : [Дандик В. С., викладач фізич. виховання] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2015. - 17 січ. (№ 5). - С. 4.

Оріхівський сільськогосподарський технікум відзначає ювілей : [80 р.] // Трудова слава. - 2000. - 1 листоп.

Оріхівський сільськогосподарський технікум // Трудова слава. - 1999. - 19 черв.

Оріхівському сільськогосподарському технікуму - 75 // Трудова слава. - 1995. - 28 жовт.

Борко С.  Протас, Пелехов та інші : [про викладача агрономії Оріхів. с.-г. технікуму Ф. М. Протаса та шкіл. вчителя І. П. Пелехова, репресов. в лют. 1933 р.] // Комсомолець Запоріжжя. - 1988. - 19 листоп. - С. 8. - 

Борко С.  Урок веде М. Ф. Чеховська / С. Борко // Трудова слава. - 1976. - 4 верес.

Юдавина, Л.  Жизнь с селом связал / Л. Юдавина // Индустр. Запорожье. - 1970. - 12 июня.

Фізкультура та спорт

Клейн А.  Чемпионат Украины по смешанным единоборствам прошел в Орехове / Ахмед Клейн // Діловий Оріхів. - 2016. - 4 квіт. (№ 1). - С. 6.

Курочкіна Т.  Спортивна гордість району / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 24 лют. (№ 7). - С. 3.

Сивогривова Д.  Тренер, наставник чи другий батько... : [О. А. Ненадов створив “домашній” спортивний зал] / Діана Сивогривова // Діловий Оріхів. - 2016. - 11 квіт. (№ 2). - С. 4-5.

Створено районну федерацію футболу // Орехов сити. - 2016. - 11 трав. (№ 17). - С. 9.

Карпенко, С.  Оріхів спортивний / Світлана Карпенко // Регион экспресс. - 2013. - 24 сент. (№ 34). - С. 7.

Курочкина Т.  “Железный человек родом из Орехова ” : [триатлонист С. Шкуро] / Т. Курочкина // Сила Слова. - 2013. - 14 нояб. (№ 46). - С. 5.

Клименко М.  Силачі з Оріхова : [борці брати Дмитро і Олександр Залозні] / М. Клименко // Запоріз. правда. - 1972. - 5 верес.

Лахнік О. Оріхівці перемагають : [на чемпіонаті обл. з ручного м`яча ] / О. Лахнік, В. Солодянников // Трудова слава. - 1964. - 27 серп.

Оріхівська дитячо-юнацька спортивна школа

Оріхівська ДЮСШ : цифри і факти // Орехов сити. - 2016. - 27 квіт. (№ 16). - С. 15.

Курочкіна Т.  І кожен вніс свій вклад у розвиток спорту / бесіда з В.М. Галчанським - дир. ДЮСШ 1974-1994 рр. / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 24 серп. (№ 31). - С. 2.

? // Трудова слава. - 2006. - 13 верес. (№ 71). - С. 2.

? // Комсомолець Запоріжжя. - 1981. - 24 листоп. 

Туризм. Туристичні об`єкти

Запорізький край / Запоріз. обл. рада, ЗОДА ; [авт.-уклад. та гол. ред. Н. Кузьменко]. – Запоріжжя: А.А. Тандем, 2008. - 228 с. : іл. – Із змісту : м. Оріхів. – С. 210-217.
Актуальні проблеми та перспективи розвитку туристичного і готельно-ресторанного бізнесу в Запорізькому регіоні : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, ЗНТУ ; [авт. кол.: Бєлікова М. В. та ін.]. – Запоріжжя : ЛІПС, 2012. – 400 с. – Із змісту : [в т. ч. Оріхів. р-н]. – С. 54, 105, 125, 222, 226, 228, 229, 230.

Перспективні туристичні маршрути Запорізької області / [Департамент культури і туризму ЗОДА, Запоріз. обл. турист.-інформ. центр]. – [Запоріжжя : б. в., 2010]. – 32 с. : іл. - Із змісту : "Історичні пам`ятки Оріхівщини”. – С. 21.

"Сучасний стан і проблеми розвитку дитячого туризму і краєзнавства у Запорізькій області": зб. матеріалів обл. наук.-практ. конф., присвяченої 60-річчю Запоріз. обл. центру туризму і краєзнавства учнів. молоді (13-14 берез. 2008 р.). – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 96 с. : іл. – Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 18.

Шелегеда, В.  Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді. Сторінки історії. 1948-2008 роки / В. І. Шелегеда, К. С. Гуленко, А. В. Волков. – Запоріжжя : [Кераміст], 2008. – 92 с. – Із змісту : [Оріхів. р-н]. – С. 54, 86.

Мандруємо запорізькими просторами : путівник-довідник / Упр. культури і туризму ЗОДА, Запоріз. обл. турист.-інформ. центр ; [упоряд. С. Білівенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 64 с. : іл. - Із змісту : [Оріхів. р-н]. – С. 42-43.

Качур, О.  Перспективи розвитку туризму [в Оріхів. р-ні] / О. Качур // Трудова слава. - 2008. - 16 січ. - С. 2.

Засоби масової інформації

Друк

Березняк, Б.  За технічну естетику : [з досвіду Оріхів. друкарні] / Б. Березняк // Друг читача. - 1970. - 21 лип.

Преса

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : ЗМІ. - С. 15.

Плахотін, М. Життя Оріхівщини відстанню у газетний рядок... / М. Плахотін ; Микола Плахотін. – Дніпропетровськ : [б. в.], 2008. – 238 с. : іл. – До 85-річчя утворення Оріхівського району.

Трудова слава” (“Ленінським шляхом”),
Оріхівська міськрайонна газета 

Дбаючи про головне : [висвітлення стану справ в тваринництві  на шпалтах газети]// Запоріз. правда. - 1984. - 1984. - 10 січ.

Персоналії журналістів
 
Курочкіна Тамара Андріївна (8.09.1952),
почесний журналіст України

Окремі видання

Вони не знали, що йдуть на війну / Т. А. Курочкіна ; Тамара Курочкіна. - Запоріжжя ; Акцент ГГ : ВАЛПІЧ, 2012. - 156 с. : фото.

Серед Таврійських степів зеленіє Оріхів / Т. А. Курочкіна . - Запоріжжя: Запоріжжя, 2006. - 112 с.

Орехов : краевед. очерки / Т. А. Курочкина. - Днепропетровск : Промінь, 1986. - 80 с. : ил.

Література про життя та діяльність

Пером і словом / Нац. Спілка журналістів України, Запоріз. обл. орг-ція ; [редкол.: Кучмій Ж. А. (гол. ред.-упоряд.) та ін.]. - [2-ге вид., перероб. і доп.]. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2010. - 328 с. - Із змісту : Курочкіна Тамара Павлівна. - С. 110-111.

Знаменні та пам`ятні дати Запоріжжя на 2012 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / КЗ “ОУНБ ім. О. М. Горького” ЗОР ; [уклад. І. Шершньова, ред. І. Степаненко]. - Запоріжжя : АА Тандем, 2011. - 224 с. - Із змісту : 8.09 - 60 років (1952) Т. А. Курочкіній, почесному журналісту України, автору збірок краєзнавчих та публіцистичних нарисів. - С. 140-141.

Кліковка Г.  Жіночий характер / Г. Кліковка // Запоріз. правда. - 2008. - 15 берез. (№39) . - С.4.

Її життя - це творчість і натхнення // Трудова слава.- 2007. - 8 верес. (№ 69). - С. 2.

Курочкіна Тамара Павлівна [Електронний ресурс] // Славетні запоріжці. - Режим доступу : http://sites.znu.edu.ua/news_details/news_id=6510=&lang=ukr

Манжура Валентина Миколаївна (09.01.1950),
член Національної спілки журналістів України

Вартові пам`яті. Музеї бойової слави Запорізької області : 70-річчю визволення України від німецько - фашистських загарбників присвячується / Н.І. Кузьменко, В. Манжура. - Запоріжжя : АА Тандем, 2014 . - 176 с., іл.

Пером і словом / Нац. Спілка журналістів України, Запоріз. обл. орг-ція ; [редкол.: Кучмій Ж. А. (гол. ред.-упоряд.) та ін.]. - [2-ге вид., перероб. і доп.]. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2010. - 328 с. - Із змісту : Бордюжа М. Манжура Валентина Миколаївна / Микола Бордюжа. - С. 134.

Серпневі монологи Валентини Манжури // Федина В. Два крила моєї долі. - Запоріжжя, 2014 . - С.177.

Манжура Валентина Миколаївна [Електронний ресурс] // Славетні запоріжці. - Режим доступу : http://sites.znu.edu.ua/news_details/news_id=6510=&lang=ukr

Книжкова торгівля

Азрельян, П.  У ореховских книжников // Индустр. Запорожье. - 1965. - 20 июля.

Культура. Культурно-освітня робота.

Шевчук Г.  Культурне будівництво на Україні у 1921-1925 роках / Г. М. Шевчук. - К., 1963. - 128 с. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. ?.

Курочкіна, Т. Примножуватит культурні надбання, долаючи труднощі і проблеми : [про підсумки роботи закладів культури розповідає нач. відділу культури і туризму райдержадміністрації О.Д. Качур] / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 17 лют. (№ 6). - С. 8.

Курочкіна, Т. Шляхом збереження традицій і творчості \ бесіда кор. із. зав. відділом культури оріхів. райадміністрації Л.Ф. Кравченко / Тамара Курочкіна // Трудова слава. - 2000. - 23 лют.

Качан І.  На початку століття : [про культурне життя ] / І. Качан // Трудова слава. - 1983. - 2 серп.,15 верес.

Культурно-освітня робота

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. в. д.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Культура : [в т. ч. про Оріхів. будинок культури]. - С. 14.

Курочкіна Т.  Головне - бути потрібною людям / інтерв`ю з худож. керівником Оріхів. район. Будинку культури О. В. Басань / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 24 лют. (№ 7). - С. 8.

Курочкіна, Т. Чи легко бути універсалом? / бесіда з зав. муз. сектором Оріхів. РБК М.П. Самойлик // Орехов сити. - 2016. - 14 груд. (№ 47). - С. 8.

Курочкіна Т.  Двадцять років на сцені : [нач. відділу культури і туризму Оріхів. РДА, режисер нар. театрал. колективу Олена Качур] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2014. - 11 груд. (№ 142-143). - С. 6.

Культура робить нас неповторними // Трудова слава. - 2013. - 18 трав. (№ 36). - С. 2.

Качур Е.  Как покрыть Ореховщину «кустами» досуга // МИГ. - 2012. - 13 дек. (№ 50). - С. 39.

Курочкіна Т.  Культура будет жить ! / Тамара Курочкіна // Сила Слова. - 2013. - 26 дек. (№ 52). - С. 15.

Кравченко Л.  Щоб людей чарувало мистецтво : [підсумки роботи закладів культури] / Л. Кравченко // Трудова слава. - 1994. - 26 лют.

Миленко Т.  Є у нас багато талантів : [про творчий колектив район. Будинку культури] // Трудова слава. - 1993. - 27 листоп.

Розсохач Ю.  Об`єднавши зусилля : [про роботу Оріхів. культурно-спортивного комплексу] / Ю. Розсохач // Запоріз. правда. - 1985. - 10 серп.

Кунець В.  З чого починається культура?.../ В. Кунець // Комсомолець Запоріжжя. - 1983. - 26 лип.

Греськів Ярослав Васильович (28.10.1935 - 2014), 
заслужений працівник культури України ; 
в 1964-1967 рр. очолював Оріхівський районний відділ культури 

Корифей Запорізької культури

Для культурної громадськості нашого регіону ім`я заслуженого працівника культури України Ярослава Васильовича Греськіва ототожнюється з бурхливим розвитком мережі культосвітніх закладів на селі, створенням культурно-спортивних комплексів та районних організаційно-методичних центрів, проведенням вперше на острові Хортиця Всеукраїнського фестивалю, присвяченого 500-річчю запорозького козацтва. А ще — перші діорами у музеї історії Запоріжжя історико-культурного заповідника “Хортиця”, нова будівля обласної наукової бібліотеки, нове приміщення обласного краєзнавчого музею, одна з перших на Україні Дирекція фестивалів та концертних програм.

Пройшовши шлях від організатора-методиста клубної роботи до заступника начальника обласного управління культури, він до всього підходив із селянською кмітливістю, розсудливістю, наполегливістю. Працюючи, після навчання у Мелітопольському культосвітньому технікумі, методистом, директором районних Будинків культури, завідуючим відділу культури у Бердянському, Якимівському, Оріхівському (1964-1967) районах, заступником директора в обласній філармонії та театрі ім. М. Щорса (нині В. Магара), він по крихтах збирав досвід організації та управління у сфері культури. І це стало в нагоді, коли йому запропонували посаду заступника начальника обласного управління культури.

Майже три десятки років (1970-1997) Я. В. Греськів очолював найскладніший напрямок культосвітньої діяльності, цілеспрямовано вибудовуючи мережу установ культури, взаємовідносини органів влади із працівниками культури. У складі президії обкому профспілки працівників культури завжди захищав їх інтереси.

Публікації

А зима вже на порозі : [про стан підгот. культосвіт. закладів обл. до зими] / Я. Греськів // Запоріз. правда. - 1987. - 14 листоп.

У міру і до місця : [культпрацівники обл. на жнивах] / Я. Греськів // Культура і життя. - 1984. - 29 лип.

Міцніють шефські зв`язки : [про шеф. діяльність культ. - освітніх установ і мистецьких закладів на ударних будовах області] / Я. Греськів // Соц. культура. - 1976. - № 6. - С. 11-12.

Міжвідомчим радам культури - діяти. / Я. Греськів // Запоріз. правда. - 1971. - 28 берез.

Література про життя та діяльність

Смиченко Л. І.  Цими днями йому виповнилося б 79.../ Смиченко Л. І., Чаюха В. С., Степаненко І. П. [та ін.] // МИГ. - 2014. - 30 окт. (№ 44). - С. 12.

    Вітаємо : [повідомлення про присвоєння почес. звання засл. працівника культури УРСР Я. В. Греськіву] // Запоріз. правда. - 1985. - 24 листоп.

    Вітаємо : [про присвоєння почес. звання засл. працівника культури УРСР Я. В. Греськіву] // Индустр. Запорожье - 1985. - 24 нояб.

    Зорін Я.  Штаб культури району : [виступ Ярослава Греськіва на зональному семінарі завідуючих районними відділами культури в м. Одеса] / Я. Зорін // Культура і життя. - 1965. - 21 жовт.

Бібліотеки

Северин Т.  З минулого - у сьогодення : [як зароджувалась і розвивалась бібл. справа в Оріхів. Р-ні ] / Т. Северин // Трудова слава. - 2008. - 27 верес. (№ 76). - С. 2.

Бібліотеки: 20 років в умовах централізації // Трудова слава. - 1996. - 21 лют.

Сергієнко Г.  Бібліотеки допомагають виборцям : [в Оріхові] / Г. Сергієнко // Червоне Запоріжжя. - 1939. - 8 верес. - С. 3.

Центральна районна бібліотека

Історія створення бібліотек в Оріхівському районі починається в ХІХ ст. Згідно архівних документів та матеріалів найстарішою була бібліотека, що функціонувала при Оріхівському повітовому училищі з 1838 року, книжковий фонд якої складав 190 томів.

В роки жовтневої революції та громадської війни бібліотечна справа в районі не розвивалася, та з часом почали відроджуватися бібліотеки, хати-читальні, цьому сприяли відповідні рішення радянського уряду, в яких великого значення надавалося саме розвитку бібліотечної справи. Розпочався процес побудови мережі бібліотечних установ в  районі.

В 1922-1923 рр.  хати-читальні в сільській місцевості входили в сільські клуби і існували насамперед за рахунок ентузіазму керівників закладів та самих читачів. Коштів на утримання культурно-освітніх закладів виділялося дуже мало.

В 1923 році була утворена бібліотека для дорослих. Її книжковий фонд тоді становив всього 2304 примірника книг. Працівники районної бібліотеки керували роботою сільських бібліотек, хат-читалень. Характерною особливістю роботи цих установ на той час було влаштування голосних читань у виробничих бригадах, червоних кутках, на полі.

Районна бібліотека спочатку знаходилася у двох великих кімнатах відомої всім старовинної будівлі по вулиці К. Маркса, (тривалий час там був краєзнавчий музей). Кімнати були високі і напівтемні, стелажі здавалося сягають стелі, а на них – безліч книжок.

Вільного доступу до фондів тоді не практикували, треба було вистояти велику чергу до бібліотекаря, який видавав книги. Дітей і дорослих обслуговували окремо, видаючи кожному тільки 1-2 книги.

З 1962 до 1966 р. бібліотеку очолювала Брусинська Марія Кузьмівна. Бібліотечні працівники обслуговували читачів  на виробничих дільницях  «Сільгосптехніки», швейної фабрики, заводу «Орсільмаш» та інших підприємствах міста, де  були оформлені спеціальні куточки.

Інтерес до літератури особливо збільшився під час «хрущовської відлиги». В той час книжкові фонди зростали дуже швидко. Крім книг, на той час популярними серед читачів були і періодичні видання, зокрема такі як «Иностранная литература», «Нева», «Юность», «Знамя», де публікувалися нові переклади Ремарка, Хемінгуея, Боккаччо, що були для багатьох читачів, насамперед інтелігенції міста, молоді, немов ковтком свіжого повітря. Читачам вже не вистачало в бібліотеці місця. Ось тоді і виникла нагальна потреба у новому приміщені для бібліотеки.

1964-1967 рр. під керівництвом завідуючого районного відділу культури Я. В. Греськіва за спеціальним типовим проектом розпочалося будівництво нового двоповерхового приміщення сучасної районної бібліотеки. Ярослав Васильович Греськів був людиною надзвичайної ерудиції, цілеспрямованості, справжнім подвижником культурного життя району, і саме завдячуючи йому бібліотека була побудована у надзвичайно короткий  термін. 

На той час це було справжньою сенсацією і великим дарунком як для читачів, так і бібліотечних працівників.

Загальна площа бібліотеки – 884 кв. м. Не багато районних бібліотек області мали таке просторе, світле двоповерхове приміщення з читальним залом, методичним кабінетом, книгосховищем та іншими відділами.

Директором бібліотеки з 1968 року по 1973 рік була Сиволгіна Олена Павлівна. За значні успіхи в роботі, 1969 року нашій бібліотеці було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи». Слава про бібліотеку  ширилася далеко за   межами району і саме тому  вона стала  стартовим майданчиком для новітньої справи – створення централізованої бібліотечної системи – першої в Запорізькій області.

В 1976 році рішенням Оріхівської районної Ради народних депутатів всі державні бібліотеки району об’єднані в централізовану бібліотечну систему з єдиним штатом і книжковим фондом. Наша бібліотека стала  головною  бібліотекою району.

Централізована бібліотечна система налічувала – 25 сільських, 2 міські, 2 бібліотеки для дітей та районну бібліотеку.

Вмілим організатором цієї нової справи стала Постельняк Катерина Прокопівна, справжній професіонал і досвідчений фахівець, яка 43 роки віддала бібліотечній справі. На той час в системі працювало – 45 працівників. Книжковий фонд на початок централізації налічував 115 тис. 773 прим. видань. (на 01.01.1976 р.).

Бібліотечні працівники провели велику роботу по створенню зведеного каталогу в районній бібліотеці, для цього всі фонди кожної бібліотеки були звірені з єдиним каталогом і зроблені відповідні помітки про наявність книги в тій чи іншій бібліотеці. Книжкові фонди почали стрімко рости, в середньому  до районної бібліотеки щомісячно надходило 400 прим. книг.

Перші роки централізації були продуктивними. Було організовано новий відділ організації і використання єдиного фонду, тепер кожна бібліотека отримала можливість ним користуватися. Ще один новий відділ – нестаціонарного обслуговування читачів. В 1976 році віддалені села, в яких не було бібліотеки, обслуговувались бібліобусом, яким періодично, відповідно до графіку, привозили книги в кожне село. За організацію нестаціонарного обслуговування бібліотека була відзначена грамотою Міністерства культури. На базі нашої бібліотеки була створена школа передового досвіду по централізації. До нас приїздили не тільки бібліотечні працівники з області, а й колеги з Латвії, Москви, Ленінграда, Києва, Одеси, а в 1979 р. проводився семінар республіканського значення для директорів всіх областей України.

Районна бібліотека стала методичним центром і для всіх сільських бібліотек району. Для бібліотечних працівників проводились семінари,  заняття шкіл.  

Великий вклад в розвиток бібліотечної справи внесла Юкальчук Любов Вікторівна, яка з 1986 по 2005 роки була директором централізованої бібліотечної системи.

Багато уваги вона приділяла зміцненню матеріально-технічної бази, як районної, так і сільських бібліотек. Ряду сільських бібліотек замінили стелажі, придбали столи, стільці, телевізори, пилососи, телефони. В 1989 році зроблено великий капітальний ремонт центральної районної бібліотеки, яка змінила свій естетичний вигляд і донині залишається сучасною і привабливою.

Любов Вікторівна за свій внесок в розвиток бібліотечної справи нагороджена значком Міністерства культури – «За відмінну роботу» та відзначена     обласною премією в галузі бібліотечної справи ім. Бальцера. 

Період початку перебудови значно вплинув і на розвиток бібліотечної справи. В ці роки постійно зменшувалося фінансування бібліотек, тому бібколектори почали закриватися і надходження нової літератури до бібліотек зупинилося.

Та незважаючи ні на що  бібліотечні працівники починають шукати нові шляхи і методи роботи.    Збільшується кількість масових заходів, це і  засідання клубу знавців «Що? Де? Коли?», літературно-музичної вітальні,  зустрічі з місцевими поетами, а згодом і створення літературної студії «Ластівка», проводяться тематичні вечори, виступи на радіо. 

Значне місце в роботі бібліотек приділяється відродженню української мови, в практику впроваджуються такі форми роботи, як уроки народознавства,  які нагадали всім про забуті звичаї, символіку та традиції нашого народу , краєзнавчі читання та зустрічі з  місцевими поетами (В. Білогуб, Т. Курочкіна , Л. Чорновал, Л. Юкальчук), журналістами.
    З початку 90-х надходження нової літератури стрімко почало падати і тоді постало питання, як працювати далі без нових надходжень? Вперше за багато десятиліть в 1994 р. бібліотекарі змушені були встановити спочатку добровільні внески за користування книгами підвищеного попиту та підручниками, а потім ці внески переросли в платні послуги, які були узаконені спеціальною постановою Міністерства культури.

Оплата була настільки мізерною (10-15 коп. за добу), що зовсім не відлякувала читачів, але завдяки цьому читальний зал мав змогу придбати необхідні підручники та передплатити нові ілюстровані журнали, а абонемент – порадувати своїх читачів новими жіночими романами та детективами.

В перелік послуг входила плата за перереєстрацію  читачів, користування книгами підвищеного попиту, видача книг по нічному абонементу в читальному залі. Кожна гривня витрачалася тільки для придбання нової літератури. Інформація про те, що за 30-40 копійок можна почитати нову сучасну літературу розповсюджується в місті і спостерігається постійне збільшення кількості користувачів. Так у бібліотеці був знайдений вихід для поновлення своїх фондів. 

З 01.01.2005 року відбулась децентралізація бібліотечної системи (рішення сесії Оріхівської районної ради «Про децентралізацію бібліотечної системи»).    

Щоб забезпечити наших відвідувачів оперативною інформацією в 2009 році бібліотека приймає участь у Всеукраїнському конкурсі в рамках програми «Бібліоміст». Три роки напруженої роботи, написання спеціальних проектів для конкурсів нарешті принесли успіх, наша бібліотека була названа серед переможців. В рамках програми центральна районна бібліотека отримала 9 сучасних комп’ютерів і безкоштовний доступ до мережі Інтернет. 

Відтепер джерелами інформації для відвідувачів бібліотеки є не лише книги, а й електронні носії інформації – всесвітня мережа Інтернет, веб-спілкування.

Сьогодні районна бібліотека спрямовує  свою діяльність на співпрацю з органами місцевої влади, громадськими організаціями, соціальними службами та іншими установами. 

В приміщенні бібліотеки організовуються виставки малюнків учнів художньої школи, доробок вихованців Оріхівського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей, виробів майстрів декоративного мистецтва. 

Протягом всієї історії свого існування про свою роботу і діяльність  бібліотека звітує на сторінках районної газети «Трудова слава».

Рішенням сесії Оріхівської районної ради від 25.10.2013 № 12 бібліотека набула статусу юридичної особи, ставши комунальним закладом «Оріхівська центральна районна бібліотека» Оріхівської районної ради.

В бібліотеках завжди працювали одержимі, самовіддані нелегкій справі люди, тому вся історія нашої бібліотеки, всі перемоги і досягнення здійснювалися нашим дружним колективом. Під керівництвом директора  бібліотеки Постельняк Ольги Миколаївни нинішній колектив бібліотеки продовжує їхню справу.

Зібрали матеріал та упорядкували: О. Х. Авраменко,
Л. М. Чорновал.
Література 

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Літвак О.В., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя :     Кругозір, 2015. – 233 с. – Із змісту : Центральна районна бібліотека . - С. 133.

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Палівода Т. М., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 176 с. – Із змісту : Оріхівська центральна районна бібліотека для дітей. - С. 133.

Курочкина, Т.  В ногу со временем : от избы читальни - к интернет-центру / Тамара Курочкина // Сила Слова. - 2013. - 21 нояб. (№ 47). - С. 14.

Курочкіна, Т.  Библиотека открывает двери / Тамара Курочкина // Сила Слова. - 2012. - 2-9 окт. (№ 30). - С. 13.

Свириденко К.  Оріхівська молодь обирає... читання / К. Свириденко // Запоріз. правда. - 2011.- 29 верес. (№ 144-145). - С. 8.

Курочкіна, Т.  Місце зустрічі змінити не можна : [до 85-річчя б-ки ] / Тамара Курочкина // Запоріз. правда. - 2010.- 30 верес. (№145-146). - С. 3.

Чорновал Л. Бібліотеки і краєзнавство : [ під такою назвою в б-ці пройшов обл. семінар] / Л. Чорновал // Трудова слава. - 2009. - 17 черв. (№ 46). - С. 4.

Ольшанська М.  Книжковий храм / М. Ольшанська // Трудова слава. - 2003. - 12 квіт. - С. 4.

Бідна О.  Єдиний фонд / О. Бідна // Комсомолець Запоріжжя. - 1984. - 20 верес.

Сиволгіна О.  Зростає книжковий фонд / О. Сиволгіна // Запоріз. правда. - 1982. - 13 берез.

Оріхівська районна бібліотека для дітей

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Літвак О.В., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя :     Кругозір, 2015. – 233 с. – Із змісту : Оріхівська центральна районна бібліотека  для дітей. - С. 133.

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Палівода Т. М., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 176 с. – Із змісту : Оріхівська центральна районна бібліотека для дітей. - С. 133.

Курочкина, Т.  В ногу со временем: от избы-читальни-к интернет-центру / Тамара Курочкина // Сила Слова. - 2013. - 21 нояб. (№ 47). - С. 14.

Курочкіна, Т.  Інтернет-центр у бібліотеці / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2013. - 2 лют. (№ 14). - С. 4.

Курочкіна, Т.  Клуб цікавих : [“Що? Де? Коли?” створено в б-ці] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 1992. - 16 квіт.

Центральна міська бібліотека

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Літвак О.В., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "ЗОУНБ ім. О. М. Горького" ЗОР. – Запоріжжя : Кругозір, 2015. – 233 с. – Із змісту : Оріхівська центральна  міська бібліотека. - 134с.

Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / [уклад. : Палівода Т. М., відп. за вип. ред. Степаненко І. П.] ; КЗ "Запоріз. обл. універсальна наукова б-ка ім. О. М. Горького" Запоріз. обл. ради. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 176 с. – Із змісту : Оріхівська центральна міська бібліотека. - С. 134

Курочкина Т.  Библиотека открывает двери / Т. Курочкина // Сила Слова. - 2012. - 2-9 окт. (№ 30). - С. 13.

Пам`ятки історії та культури

Об`єкти культурної спадщини Запорізької області : каталог-довідник / упоряд., фото : Дровосєкова О. В., Калмукіді Л. Ю., Савостіна Л. Є. – К. : Фенікс, 2012. - 478 с., 16 с. іл. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 317-321.

Меморіальні комплекси, пам`ятники, братські могили, поодинокі захоронення та пам`ятні знаки загиблим у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. на території Запорізької області / Запоріз. обл. рада, Запоріз. обл. орг-ція Укр. т-ва охорони пам`яток історії та культури. – Запоріжжя : [б. в.], 2008. – 60 с. – Із змісту : [м. Оріхів]. – С. 44.

У пам`яті нащадків. Запорізька область : іл. зб., присвяч. увічненню пам`яті жертв Другої світов. та локал. війн XX ст. – Запоріжжя : Дике Поле, 2005. – 248 с. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 222-227.

Пам`ятки історії та культури Запорізької області : (Бердянський, Гуляйпільський, Оріхівський, Пологівський райони). Вип. 4 / Упр. культури ЗОДА, Запоріз. обл. інспекція по охороні пам`яток історії та культури. – Запоріжжя, 2002. – 196 с. – Із змісту : Пам`ятки історії. Оріхів, місто. - С. 119-123.

Памятники истории и культуры Украинской ССР / [авт. : П. Т. Тронько, В. И. Тимофеенко, Р. И. Бондаренко и др.] ; редкол.: П. Т. Тронько (гл. ред.) [и др.] ; Ин-т истории; АН УССР [и др.]. – К. : Наук. думка, 1987. – 735 с. : цв. ил. – Из содерж. : [Оріхів]. – С. 209-210.

В услугах ленинских юнкеров больше не нуждаются : [о снесении памятника петроградско-московским курсантам, отправленным в Украину в 1920 году] // МИГ. - 2016. - 19 мая. - (№20). - С. 9.

Декомунизировали ленкурсантов : // МИГ. - 2016. - 29 сент.(№39). - С. 3.

Курочкіна Т.  Пам`ятні знаки у місті / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 20 січ. (№ 2). - С. 9.

Разгон Ю.  В Орехове законно демонтировали памятник Ленину / Ю. Разгон // Запороз. Січ. - 2016. - 19 берез. - С. 5.

Розкаряка В. Дозвіл є, дій немає : [на своїй сторінці у фейсбуці В. Мороко опублікував матеріал про декомунізацію в Оріхів р-ні] / В. Розкаряка // Запоріз. правда. - 2016. - 12 трав. (№ 18). - С. 2.

В Оріхові відкрито пам`ятник воїнам-інтернаціоналістам // Запоріз. правда. - 2005.-  25 черв. - С. 3.

За жертвами фашизму сумує “Скорботний янгол” : [в Оріхові відкрито пам`ятник] // Запороз. Січ. - 2003. - 13 трав. - С. 3.

Сидоренко, М.  Новий па`мятник в Оріхові : [жертвам фашизму] / Михайло Сидоренко // Запоріз. правда. - 1995. - 22 верес.

Гармаш, Н.  Крепкий Орехов :[демонтаж памятников Ленину] / Н. Гармаш // Независимость - 1992. - 10 окт.

Кравець, П.  Як народжувався меморіал : Алея Героїв / П. Кравець // Трудова слава. - 1991. - 21 берез.

Кириченко, Ю.  Пам`ятаємо, шануємо, гордимося : [про відкриття Алеї Героїв Рад. Союзу] / Ю. Кириченко// Трудова слава. - 1991. - 9 січ.

Пам`ятки архітектури

Об`єкти культурної спадщини Запорізької області : каталог-довідник / М-во культури України [та ін. ; відп. за вип. Савостіна Л. Є.]. - К. : Фенікс, 2012. - 480 с. - Із змісту : м. Оріхів : [в т. ч. архіт. пам`ятники]. - С. 320-321.

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. райдержадміністрація, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнавч. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Найбільш популярні та відвідувані об`єкти історико-культурної спадщини : Будинок міської управи (нині Оріхівський районний краєзнавчий музей) ; Торгові ряди (нині Оріхівський районний будинок культури) ; Будинок Янцена (нині міська рада) ; Свято-Покровскький храм. - С. 20-23.

Пам'ятки історії та культури Запорізької області : (Великобілозерський, Куйбишевський, Розівський, Токмацький райони). Вип. 5 / Упр. культури ЗОДА, Запоріз. обл. інспекція по охороні пам'яток історії та культури ; наук. ред.-упоряд. Т.К. Шевченко. – Запоріжжя, 2002. – 242 с. - Із змісту : Пам`ятки архітектури. - С. 192-195.

Фрізен Р.  Менонітська архітектура. Від минулого до прийдешнього / Р. Фрізен. - Мелітополь : ВБ ММД, 2010. - 660 с. : іл. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 642-647.

Музеї

Левандовська, Т.  Розвивати музейну справу і туризм у районі / Тетяна Левандовська // Орехов сити. - 2016. - 13 квіт. (№ 14). - С. 9.

Оріхівський краєзнавчий музей

Експонат року : Перший обласний музейний фестиваль : каталог (15-20 трав. 2009 року) / Упр. культури і туризму ЗОДА, КЗ "Запорізький обласний краєзнавчий музей" Запорізької обласної ради [наук. ред. Шаповалов Г. І.]. – [Запоріжжя, 2009]. – Із змісту : Оріхівський міський краєзнавчий музей. – С. 15.

Експонат року : Другий обласний музейний фестиваль : каталог / Упр. культури і туризму ЗОДА, КЗ "Запорізький обласний краєзнавчий музей" Запорізької обласної ради [наук. ред. Шаповалов Г. І.]. – Запоріжжя, 2010. – Із змісту : Оріхівський міський краєзнавчий музей. - С. 16.

Истоки вдохновения и творчества : [в музее открылась выставка художника А.Завгороднего] // Индустр. Запорожье. - 1999. - 3 февр. 

***

Курочкіна, Т.  Що залишимо нащадкам у спадок? / Т. Курочкіна // Трудова слава. - 1996. - 10 квіт.

Ольшанська, Т.  Неповторність витворів рук людських : [в музеї відкрилася експозиція “Виставка виробів  народних умільців ”] / Т. Ольшанська // Трудова слава. - 1996. - 2 жовт.

Відновимо районний краєзнавчий музей // Трудова слава. - 1995. - 8 лют. 

Новые музеи // Выбор. - 1993. - 13 февр..

Дерябкіна, Л.  Музей і зона його впливу // Запоріз. правда. - 1975. - 26 лип.

Інші музеї

Шак В.  В Орехове остался без хозяина музей “Альтернатива”: [умер хозяин частного музея В.Н. Саенко] // Владимир Шак // МИГ. - 2016. - 26 мая (№ 21). - С. 9.

Шак В. Ореховская «Альтернатива» : [ в городе открылся первый частный музей] // Владимир Шак // МИГ. - 2012. - 15 марта (№ 11). - С. 14.

Ляшенко З. В серці пам`ять живе : [в восьмиріч. школі № 5 створено музей бойової слави] / З. Ляшенко // Трудова слава. - 1983. - 17 груд.

Топоніміка

Князьков, Ю. П.  Запорізька область. Історико-географічний і топонімічний словник [Текст]. Вип. 2. (Великобілозерський, Кам'янсько-Дніпровський, Куйбишевський, Михайлівський, Оріхівський, Пологівський, Розівський, Токмацький райони) / Ю. П. Князьков ; Запоріз. наук. т-во ім. Я. Новицького, Ін-т укр. археографії та джерелознавства Ім. М. С. Грушевського НАН України - Запоріз. від. – Запоріжжя : Тандем-У, 2006. – 406 с. : іл. – Тит. л. англ., укр. – Бібліогр.: с. 315-326. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 176-177.

Коваль, А. П.  Знайомі незнайомці: Походження назв поселень України / А. П. Коваль. – К. : Либідь, 2001. – 304 с. – Із змісту : Місто Оріхів (Запорізька область). - С. 92. 

Кругляк, Ю.  Ім`я вашого міста : походження назв міст і селіщ міськ. типу УРСР / Ю. М. Кругляк. – К. : Наук. думка, 1978. – 152 с. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 99-100.

Фоменко, В.  Звідки ця назва? : [історія виникнення назв річок, населених пунктів, урочищ, курганів на Запоріжжі] / В. Г. Фоменко. – Дніпропетровськ : Промінь, 1969. - 103 с. – Із змісту : [Оріхів]. – С. 72-74.

Літературне життя

Передзвін : літ. альманах поетів Оріхівщини. - Оріхів : Оріхів. район. друкарня, 1993. - 184 с.

Білогуб Володимир Григорович (1935-2012)

Твори

З ювілеєм, Петре Павловичу / В. Білогуб // Весела Січ. - 2013. - №1-2. - С.181.

Еней у парламенті  / В. Білогуб // Весела Січ. - 2011. - №1-2. - С.84-87.

На вершині : [привітання П.П. Ребра] / В. Білогуб // Весела Січ. - Запоріжжя, 2008. - № 1-2. - С. 191-192.

Керівні колеса : [байка] / В. Білогуб // Весела Січ. - Запоріжжя, 2007. - № 3-4. - С. 8-9.

Ярмаркуй, Миколо! / В. Білогуб // Весела Січ. - 2006. - №2. - С.81.

З людським обличчям ковбаса / В. Білогуб // Перевесло : поезії. - Запоріжжя, 2005. - С. 187-189.

Гуморески / В. Білогуб // Зачарований Дніпро. - Запоріжжя, 2004. - Вип. 2. - С. 160-161.

Пародії / В. Білогуб // Весела Січ. - Запоріжжя, 2001. - №8. - С.20-21.

Хай живуть самогубці / В. Білогуб // Весела Січ. - Запоріжжя, 1999. - Вип. 6. - С. 115-117.

Складна зоологія ; “Не той мене піп хрестив” ; Патріарху запорізької поезії... : [пародії та епіграми] / В. Білогуб // Веселий курінь. - Запоріжжя, 1997. - С. 81-83.

Нахаби : [пародія] / В. Білогуб // Хортиця : альманах. - Запоріжжя, 1994. - Вип. 3. - С. 128.

[Добірка віршів] / В. Білогуб // Передзвін : альманах. - Оріхів, 1993. - С. 5-15.

***

Електронна таблетка; Очна ставка : [гуморески] / В. Білогуб // Запоріз. правда. - 1995. - 18 лют.

Неповторимое мгновенье ; Весна : [вірші] / В. Білогуб // Трудова слава. - 1993 - 17 квіт. - С. 3.

Абрикос :[вірш] / В. Білогуб // Комсомолець Запоріжжя. - 1988. - 30 квіт. - С. 12.

Література про життя та діяльність

Презентація збірки віршів  “Перегук сердець” / Оріхів. - 2006. - 22 черв. (№ 25). - С. 1.

Юрик, П.  Життя серед життя Володимира Білогуба / Пилип Юрик // Запороз. Січ. - 2006. - 10 жовт. (№ 201). - С. 7.

Володимиру Білогубу - 70 // Трудова слава. - 2005. - 12 лют. - С. 3.

Ребро, П.  Вітаємо! : [оріхів. поету - 60] / П. Ребро // Запоріз. правда. - 1995. - 18 лют.

Володимир Білогуб : [некролог] // Весела Січ. - 2013. - № 1-2. - С. 246.

Недописанные строки // Сила Слова. - 2012. - 13-20 нояб. (№ 36). - С. 8.

Юрик, П.  Він пішов у вічність / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2012. - 6 листоп. - С. 4.

Буряк Михайло Михайлович (1965 р. н.)

Твори

Вибране : поезії / М. Буряк. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2004. - 164 с. : портр. [Добірка віршів ] / М. Буряк // Обрус. - Запоріжжя, 2008. - С. 243-248.

Весела Січ : альманах Міжнар. асоціації гумористів і сатириків №7 . - Запоріжжя : Хортиця, 2000. - 171 с. - Із змісту: Буряк М.  Схованка : [гумореска]. - С.119.

Передзвін : літ. альманах поетів Оріхівщини / упоряд. і худож. редактор Сумароков П.І. - Оріхів : [б. в.]. - 188 с. - Із змісту : [Добірка віршів] .- C. 16-19.

Великий Луг : поезії / упоряд. П. Ребро. - Запоріжжя : Видавець - Берегиня,1992. - 148 с. - Із змісту : Буряк М. 1937-й : [ вірш]. - С. 82.

Хортиця  : альманах Запорізької організації спілки письменників України №2. - Запоріжжя : Видавець, 1992. - 200с.- Із змісту : [Добірка віршів] .- C.45.

Твоє кохання врятувало : [вірш] / М. Буряк // Хортиця : альманах . - 2011. - № 2. - С. 53-55.

Життя, немов запалений сірник : [вірш] / М. Буряк // Хортиця : альманах. - 2011. - №1. - С. 32.

Я навчився бути самим собою : [вірш] / М. Буряк // Хортиця : альманах. - 2009. - № 2. - С. 3-6.

Література про життя та діяльність

Михайло Буряк // Письменники України : бібліогр. довідник. - К., 2006. - С. 46.

Лютий Г. Михайло Буряк // Письменники Запорізького краю (20-90-ті роки ХХ ст.). - Запоріжжя, 2002. - С. 532-535. 

Лютий Г.  Він-вітер, що наскрізь пронизує душу... / Буряк М.  Криниця, що відлунює слова. - Запоріжжя,1999. - С. 3-4.

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2015 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / Упр. культури ЗОДА ; ОУНБ ім. О.М. Горького ; [ ред. І. Степаненко; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : Поліграф, 2014. –  Із змісту : [про М. Буряка]. - С. 101-102.

Лютий Г.  Вітаємо нових членів Національної спілки письменників  // Запороз. Січ. - 2002. - 15 січ.
 
Сумароков Павло Іванович

[Добірка віршів ] / П. Сумароков // Обрус. - Запоріжжя, 2008. - С. 466-467.

Весела Січ : альманах Міжнар. асоціації гумористів і сатириків №9 . - Запоріжжя : Хортиця, 2000. -171с.- Із змісту: Лисиця-депутат : [гумореска]. - С.104 — 105.

Весела Січ : альманах Міжнар. асоціації гумористів і сатириків №8 . - Запоріжжя : Хортиця, 2001. -141с.- Із змісту: Охрімів бізнес : [гумореска]. - С.68.

Передзвін : літ. альманах поетів Оріхівщини  / упоряд. і худож. редактор Сумароков П.І.]. - Оріхів, 1993. - 188с. - Із змісту : [Добірка віршів] .- C.16 -19, 96-136.

Великий Луг : поезії / упоряд. П. Ребро. - Запоріжжя : Видавець - Берегиня, 1992. - 148 с. - Із змісту : Буряк М. 1937-й : [ вірш]. - С. 82.

Хортиця : альманах Запорізької організації спілки письменників України №2. -Песиміст і оптиміст ; Молодиця- жартівниця : [гумор. вірші] / П. Сумароков // Весела Січ. - Запоріжжя, 1999. - № 6. - С. 116-119.

Пегас дядька Панька / П. Сумароков // Веселий курінь. - Запоріжжя, 1997. - С. 85-88.

[Добірка віршів] / П. Сумароков // Передзвін. - Оріхів, 1993. - С. 96-136.

Конкуренти : [з студент. гумору ] / П. Сумароков // Трудова слава. - 1995. - 1 квіт.

“Папа” : [оповідання] / П. Сумароков // Запоріз. правда. - 1995. - 26 трав. - С. 4.

Невдала гостина : [гумореска] / П. Сумароков // Трудова слава. - 1992. - 15 квіт.

Сонети пережитим дням : [ вірші] / П. Сумароков  // Запоріз. Правда. - 1991. - 23 серп. 

Ода мудрості : [гумор. вірші] / П. Сумароков // Трудова слава. - 1986. - 22 листоп.

***
 

Бражник, Л.І.  Урок-зустріч “Я прийшов з тисячоліття” : [з літератором і художником П. Сумароковим / Л. Бражник, Є. Будім // Література рідного краю. - Запоріжжя, 2005. - С. 163-168.

Нестеренко, Є.  Павлу Сумарокову - 75! // Трудова слава. - 2002. - 23  серп.

Сухар Іван Потапович (1935-1999)

Твори

Розкуття : поезії. - Гуляйполе : Рай. друкарня, 2000. - 110с.

Вічні сурми : худож. - публіцист. видання.  - Гуляйполе : Рай. друкарня, 1998. - 95с.  

Ой, заграло наше море : співаник. - Гуляйполе : Рай. друкарня, 1998. - 68с.

Заплакана доля : зб. поезій. - Гуляйполе : Рай. друкарня, 1997. - 124 с.

Летіли орли з чотирьох вітрів : співаник. -  Гуляйполе : Рай. друкарня, 1998. -112 с.

***
 

[Добірка віршів / І. Сухар] // Обрус. - Запоріжжя, 2008. - С. 231-235.

[Добірка віршів / І. Сухар] // Передзвін. - Оріхів, 1993. - С. 137-159.

“Україна... і небо синє...”/ І. Сухар // Перегук сердець. - 2004. - С. 14.

В селі Любицькому; Горобина ніч на баштані : [вірші] // Хортиця : альманах. - 2003. - №4. - С. 56.

На Хортиці : [вірші] // Хортиця : альманах / І. Сухар - 1992. - №2. - С. 48.

 Чого Україна... / І. Сухар // Запоріз. правда. - 1991. - 14 груд.

Дума про Україну : [сл. і муз. І. Сухаря ] / І. Сухар // Трудова слава. - 1991. - 27 лип.

Література про життя та діяльність

Іван Сухар // Горпинич О., Кушніренко І. Література Гуляйпільського краю. -  Запоріжжя, 2015. - С.152-153.

 Юрик П. Іван Сухар // Письменники Запорізького краю (20-90-ті роки ХХ ст.). - Запоріжжя, 2002. - С.496-502.

Кушніренко І.  Іван Сухар - поет - пісняр, громадянин // Сухар І. Розкуття : поезії. - Гуляйполе, 2000.-С.3 -14.

Осадчук П. Правда життя - краса поезії // Сухар І. Заплакана доля : зб. поезій. - Гуляйполе, 1977. - С.5.

Талант - самородок Іван Сухар / В. Федина. І голос той, іті слова... .- Запоріжжя, 2006. - С. 220-227.

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2005 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / Упр. культури ЗОДА ; ОУНБ ім. О.М. Горького ; [ ред. І. Степаненко; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – Із змісту :  [про І. Сухаря]. - С.34-35.

Оріхівському поету І. Сухарю - 60 // Трудова слава. - 1995. - 26 лип.

Я цяточка тіні і мислі ковток // Світло Оріяни. - 1995. - № 1. - С. 7.

Інші письменники

Ткаченко О.  Моя ріка : [вірш ] / О. Ткаченко // Обрус. - Запоріжжя, 2008. - С. 474.

***

Сороченко М. Байки / М. Сороченко // Обрус. - Закпоріжжя, 2008. - С. 498.

Черниш Т. ”Я буду сильною, як ти того хотів...”:[вірш ] / Т. Черниш // Обрус. - Запоріжжя, 2008. - С. 484.

Федоріщева Валентина Іванівна : [добірка віршів. є біографія] // Передзвін : альманах. - Оріхів, 1993. - С. 160-163.

Бондаренко О.  Листівка : [вірш] / О. Бондаренко // Діловий Оріхів. - 2016. - 4 квіт. (№ 1). - С. 7.

Павлова А.  Люблю, боготворю, лелею  : [стих.] /Анна Павлова // Діловий Оріхів.- 2016. - 4 квіт. (№ 1). - С. 7.

Павлова А. Маме : [стих] /Анна Павлова // Оріхів. - 2016. - 11 квіт. (№ 2). - С. 7.

Оріхів в художній літературі

Бондаренко О.  Оріхів : [вірш] / О. Бондаренко // Діловий Оріхів. - 2016. - 11 квіт. (№ 2). - С.7.

Сороченко, М.  Пісня про Оріхів // Трудова слава. - 1983. - 15 верес. - С. 4.

Ковтун, С.  Чорні діри Оріхова; Роботяга : [вірші] // Хортиця. - 2003.- № ?. - С. 61.

Белогуб В. 200 лет Орехову :[стих.] / В. Белогуб // Трудова слава. - 1983. - 17 верес. 

Про перебування відомих письменників

    Гордійченко, В. Олександр Пушкін своїми очима бачив Оріхів / В. Гордійченко // Трудова слава. - 2004. - 14, 18, 21 серп.

Мистецтво
Образотворче мистецтво

Курочкіна Т.  Незареєстрований рекорд : [до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка майстрині хрестиком вишили книгу за мотивами його творів.  Книга має 26 сторінок, її загальна довжина 11 м] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 23 берез. (№ 11). - С. 9.

Курочкіна Т. Як багато у нас талантів : [в район. Будинку дитячої творчості відкрито виставку декоративно-ужиткового мистецтва “Знай і люби свій край”] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 9 берез. (№ 9). - С. 3.

 Рекорд зареєстровано : [“Найдовша вишита ілюстрована книга-складанка”вишита оріхів. майстринями занесена 20 жовт. 2016 р. у Києві до Нац. Реєстру Рекордів України] // Орехов-сити. - 2016. - 2 листоп.. (№ 41). - С.16.

Акімова С.  Майстрині Оріхова розкрили свій секрет // Орехов-сити. - 2015. -9 верес.(№ 26). - С.9.

    Ореховские мастерицы вышили карту своего края // МИГ. - 2012. - 19 янв. (№ 3). - С. 2.

Платонова, Л.  Карта, вишита любов`ю : [карта району вишита майстринями Оріхівщини ] / Лідія Платонова // Запоріз. правда. - 2012. - 10 берез. (№ 35-36). - С. 1. 

    Шкуро А. Прем`єра вдалась : [в Оріхів. нар. театрі  поставили п`єсу М. Кропивницького “По ревізії”] / А. Шкуро // Трудова слава. - 1992. - 11 берез.

Шкуро, А. Фотоклуб “Оріхів” : 10 років творчості // Трудова слава. - 1996. - 23 берез.

Клименко М. Оріхівські килимарки / М. Клименко // Запоріз. правда. - 1976. - 14 берез..


Казарян Володимир Едуардович
мікромініатюрист

Курочкіна Т. Життєва філософія Володимира Казаряна / Тамара Курочкина // Орехов сити. - 2016. - 13 січ. (№ 1). - С. 8.

Рідному місту - «Козацькі розваги на березі Конки» : [ В. Казарян виступив організатором, спонсором, активним учасником свята] // Трудова слава. - 2005. - 5 жовт.. - С.1.

Курочкина Т.  Руки чародея / Тамара Курочкина // Улица Заречная. - 2003. - 3 апр. (№ 11). - С. 3.

Курочкина Т.  Волшебник живет в Орехове / Тамара Курочкина // Созвездие. - 2000. - № 3. - С. 32.

Бойко Л.  Дивовижні руки майстра, або Восьме диво світу... / Л. Бойко // Новий день. - 1995. - 13 трав.

Гальперин Г.  Необыкновенное чудо / Г. Гальперин // Аргументы и факты. - 1995. - 3 апр (№ 28). - С. 6.

Кузнецова Л.  Восьмое чудо света / Л. Кузнецова // Кіровець. - 1995. - 13 квіт.

Шмиголь В.  Мікромініатюри Е. Казаряна / В. Шмиголь // Запоріз. правда. - 1980. - 4 черв.    

Архітектура

    Об`єкти культурної спадщини Запорізької області : каталог-довідник / упоряд., фото : Дровосєкова О. В., Калмукіді Л. Ю., Савостіна Л. Є. – К. : Фенікс, 2012. – 478 с., 16 с. : іл. – Із змісту : м. Оріхів. – С. 317-318.

Фрізен Р.  Менонітська архітектура. Від минулого до прийдешнього / Р. Фрізен. - Мелітополь : ВБ ММД, 2010. - 660 с. : іл. - Із змісту : [м. Оріхів]. - С. 642-647.

Тимофеенко В.И.  Формирование градостроительной культуры  юга Украины / В. Тимофеенко . - К. : 1986. - 283 с. - Из содерж. : [г. Орехов]. - С. 74, 80, 111, 112, 168, 195, 197, 202, 228, 234, 239, 254, 255.

Крысько С.  Вырос микрорайон / С. Крысько // Индустр. Запорожье. - 1985. - 2 июня. - С. 2.

Див. також розд.: “Пам`ятки архітектури”

Вулиці

В Орехове появилась улица Героев Крут // МИГ. - 2016. - 2 июня (№ 22). - С. 3.

Курочкіна, Т. Вулиця примадонни : [в Оріхові буде вулиця М. Сокіл] / Т. Курочкіна // Запоріз. Правда.  - 2016. - 3 берез.(№ 8).- С.8.

Про перейменування вулиць : [в Оріхові] // Орехов - сити. - 2016. - 2 берез. (№8). - С.2.

Ручиця А.  Духовний Чорнобиль : [про необхідність повернення м. Оріхову старих назв вулиць] / А. Ручиця // Трудова слава. - 1992. - 24 черв.

Ручиця А.  Чи жив Маркс в Оріхові? : [про перейменування вулиць в місті] / А. Ручиця, П. Сумароков // Запороз. Січ. - 1992. - 15 лип.

Сухар І.  Встаємо з колін : [про перейменування вулиць в Оріхові ] / І.Сухар // Трудова слава. - 1992. - 8 лют.

Бартиш В.  Немає порядку на вулиці : [обличчя вулиць міста] / В. Бартиш // Трудова слава. - 1989. - 22 серп. 

Дереза А.  Всім було цікаво і весело : [свято вулиці імені 95-ої гвардійської дивізії] / А. Дереза // Трудова слава. - 1989. - 16 верес.

Вулиці і провулки Оріхова : звідки ця назва? // Трудова слава. - 1987. - 29, 31жовт. ; 10, 17 листоп. ; 10 груд.

Чайка Т. Вулиця імені Героя [Приходько И. П.в м. Оріхів] // Патріот Батьківщини. - 1986. - 5 жовт.

Каліберда Р.  Свято вулиці : [ім. Ленінград. Курсантів] / Р. Каліберда // Трудова слава. - 1984. - 14 черв.

Корецький Й.  Вулиця імені Карла Маркса / Й. Корецький // Трудова слава. - 1982. - 4 трав.

Театральне життя
Оріхівський народний театр

Чипигина, М.  Мельпомена прописалась в Орехове с прошлого столетия : [Орехов. нар. театр] / М. Чепигина // Надежда. - 2005.- 28 окт. - С. 7.

Курочкіна Т. “Кайдашева сім`я” на  оріхівській сцені : [прем`єра вистави присвячена 65-річчю театру] / Тамара Курочкіна // Запоріз. Правда. - 2016.  - 2016. - 7 квіт.(№13). - С.28;  Орехов-сити. - 2016. - 30 берез.(№12). - С.6.

Курочкіна Т. Колоритна українка : [Таміла Дейнега - член Асоціації діячів естрадного мистецтва України і Запоріз. асоціації гумористів і сатириків “Весела Січ”, артистка Оріхів. нар. театру] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 7 верес. (№ 33). - С. 2.

Курочкіна, Т.  Двадцять років на сцені : [нач. відділу культури і туризму Оріхів. РДА, режисер нар. театрал. колективу Олена Качур] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2014. - 11 груд. (№ 142-143). - С. 6.

Палій Г.  За творчі успіхи : [нагороджені знаком Міністерства культур СРСР “За досягнення в самодіяльній художній творчості ” режисер нар. театру Лубенський А.В., актор М.С. Куко] / Г. Палій // Трудова слава. - 1983. - 2 квіт

Корецький Й.  Зустріч із Заньківчанами / Й. Корецький // Запоріз. правда. - 1982. - 18 лип.

Палій Г.  У народному театрі - прем`єра : [ вистави “Гніздо глухаря”] / Г. Палій // Трудова слава. - 1982. - 13 трав.

Музичне життя

Столярчук Б. Контрабасисти України : біограф. словник. - Рівне : [б. в.],1992. - 68 с. - Із змісту :

Курочкіна Т. Для художника важливе креативне мислення : [ про викладача худож. відділення дитячої муз. школи ім. М. Сокіл Т.В. Кармазь] / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 16 берез. (№ 10). - С. 9.

Курочкіна Т. Збуваються мрії співачки : [засл. артистка естрад. мистецтва України С. Шапошник презентувала новий альбом “Пісні для душі” в Оріхів. ЦРБ] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 13 квіт. (№ 14). - С. 3.

Курочкіна Т. Оркестр - творчість колективна : [про нар. аматор. оркестр народ. інструментів рай. Будинку культури] / Тамара Курочкіна //Орехов-сити. - 2016. - 27 лип. (№ 27). - С. 3.

Курочкіна Т. Творчість наших земляків : [ про музиканта Ю. Мельникова (1949 - 1911), засл. артистку естрадного мистецтва України С. Шапошник  ] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 24 лют. (№ 7). - С. 3.

Курочкіна Т. У світ музики вести за собою : [Оріхів. муз. школі - 55] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 7 груд. (№ 46). - С. 8.

Курочкіна Т.  “Україна - це ми” : [під такою назвою пройшов район. фестиваль патріотич. пісні] / Тамара Курочкіна // Запоріз. правда. - 2016. - 9 берез. (№ 9). - С. 23.

Курочкіна Т. Через призму емоцій : [про співачку з Оріхова С. Клименко] / Тамара Курочкіна // Орехов-сити. - 2016. - 13 лип. (№ 25). - С. 8.    

Передає учням любов до музики : [Ібрагімова А. П. - викладач дитячої музичної школи] // Орехов-сити. - 2016. - 30 берез. (№ 12). - С. 9.

Жидков Ю.  Оріхівській дитячій музичній школі - 35 / Ю. Жидков // Трудова слава. - 1996. - 11 груд.

Самсика А.  Оріхівські бандуристки / А. Самсика // Запоріз. правда. - 1970. - 27 черв.

Фестивалі, свята, конкурси, концерти, 
культурно-мистецькі акції

Коба І.  Славиться Оріхівський край солов`їними голосами!!! : [І. Фірсова перемогла в обл. конкурсі патріот. пісні “Спадщина”] / Інна Коба // Орехов сити. - 2016. - 27 квіт. (№ 16). - С. 6.

Курочкіна Т.  Звітували аматори Оріхівщини : [відбувся концерт переможців район. фестивалю мистецтв] / Тамара Курочкіна // Орехов сити. - 2016. - 20 квіт. (№ 15). - С. 9.

Рідному місту - «Козацькі розваги на березі Конки» : [ В. Казарян виступив організатором, спонсором, активним учасником свята] // Трудова слава. - 2005. - 5 жовт.. - С.1.

Спортивне свято «Козацькі розваги на березі Конки»// Оріхів. - 2005. - 29 верес.

Художня самодіяльність

Чипигина Н.  Одна, но пламенная страсть : [о руководителе хора «Таврия» В.З. Чепурко] / Н. Чипигина // Надежда. - 2006. - 21 апр. - С. 1, 7.

Черняк І.  “Мені ніколи не буває сумно” : [про роботу хореографа районного Будинку культури А. Куко ] / І. Черняк // Трудова слава. - 1985. - 30 берез.

Каліберда Р.  Оперативний жанр : [про роботу агітбригад клубних закладів р-ну ] / Р. Каліберда //Трудова слава. - 1984. - 7 черв.

Жидков Ю.  Звітують самодіяльні колективи / Ю. Жидков // Трудова слава. - 1983. - 6 груд.

Никитенко Л.  Песня в награду : [о творчестве Орехов. агитбригады рай. Дома культуры «Темп»] / Л. И. Никитенко // Индустр. Запорожье. - 1983. - 8 июля.

Палій Г.  Культурний комплекс в дії / Г. Палій // Трудова слава. - 1982. - 5 черв.

Дорошенко В.  Мальви окрай поля : [про агіт. культ. бригаду рай. Будинку культури “Колос”] / В. Дорошенко // Комсомолець Запоріжжя. - 1981. - 14 лип.

Релігійне життя

Запорожская епархия, 1992-2012 : библиограф. указат. / КУ “ЗОУНБ им. Горького” Запорож. обл. совета ; [сост. Л. Изюмова]. - Запорожье : [RVG], 2013. - 92 c. : ил. - Из содерж. : Ореховский благочинный округ. - С. 72-73.

Свято-Покровський храм

До 90-річчя утворення Оріхівського району / Оріхів. РДА, відділ культури і туризму, Оріхів. район. краєзнав. музей ; [авт. тексту та упоряд. С. В. Коваленко]. – [Б. м. : б. в., б. р.]. – 24 с. : іл. – Із змісту : Свято-Покровський храм. - С. 23.

“Любовь милосердствует”: в ореховском благочинии все неравнодушные сдали кровь для больных детей // Летопись православия. - 2016. - апрель. - С.4.

Шак В.  “Являлся участником фашистской шпионской группы...” : [священномученник И. А. Блюмович (1888-1938) и храм во имя Покрова Богородицы в г. Орехове] / Владимир Шак // МИГ. - 2014. - 9 янв. (№ 2). - С. 12.

Курочкина Т.  Дорога к храму / Т. Курочкина // Сила Слова. - 2012. - 23 окт. (№ 32). - С. 17.

Фесенко А.  З історії Покровського соборного храму / З. Фесенко // Трудова слава. - 2011. - 15 січ. (№ 3). - С. 2.

Шак В.  Иконописцы из Запорожской глубинки / В. Шак // МИГ. - 2010. - 15 апр. (№ 15). - С. 15.

Курочкіна Т.  П`ятнадцятирічний іконописець : [О. Звєрєв] // Запоріз. правда. - 2010. - 18 берез. (№ 40-41). - С. 11.

Шак В.  Под покровом Божьей Матери : [освящен новый храм] / В. Шак // МИГ. - 2009. - 15 окт. (№ 42). - С. 3.

Над Ореховом вознесся крест - в сопровождении двух орлов // МИГ. - 2006. - 5 окт.

Фесенко А.  Свято-Покровскую церковь возродим всем народом / З. Фесенко // МИГ. - 2006. - 25 мая. (№ 21). - С. 14.

Покровская соборная церковь г. Орехова // Бердянск православный. - 2005. - № 8. - С. 2.

З історії церкви міста Оріхова // Оріхів. - 2000. - 26 жовт.

І возвеличиться Покровський храм : відроджуймо наші наші духовні скарбниці : [про заснування храму в 1873 р. ] // Запорожье Православное. - 1998. - № 9. - С. 4.

Фесенко А.  125 лет храму в Орехове // Запорожье Православное. - 1998. - № 9. - С. 4.

Дела приходские // Запорожье Православное. - 1997. - № 14. - С. 1.

Фесенко А.  Новая волна : [жизнь воскресной школы] / А. Фесенко // Запорожье Православное. - 1997 - № 15. - С. 5.

Бережко М. І.  Про повернення приміщень дитячої бібліотеки і фотографії райпобуткомбінату Свято-Покровській православній церкві / М. Бережко // Трудова слава. - 1992. - 26 лют.

Про відродження храму в Оріхові // Трудова слава. - 1992. - 11 квіт.

Фоменко В.  Депутати вирішили відновити храм Святої Покрови / В. Фоменко // Запоріз. правда. - 1992. - 13 берез.

И. А. Блюмович (1888-1938), священномученик 

Шак В.  “Являлся участником фашистской шпионской группы...” / Владимир Шак // МИГ. - 2014. - 9 янв. (№ 2). - С. 12.

Бібліографічні покажчики про Оріхів

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2016 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / КЗ"ОУНБ ім. О. М. Горького"ЗОР ; [ред. Т. Пішванова ; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : Кругозір, 2015. – 400 с. – Із змісту : [про Оріхів. р-н]. - С.36.

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2015 рік : (календар і короткі бібліогр. списки) / Упр. культури та туризму ЗОДА, ОУНБ ім. О. М. Горького ; [ ред. І. Степаненко; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2014. – 299 с. – Із змісту :  [про Оріхів.]. - С.193.

Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2014 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / Упр. культури ЗОДА ; ОУНБ ім. О.М. Горького ; [ ред. І. Степаненко; уклад. І. Шершньова]. – Запоріжжя : Поліграф, 2013. – 271 с. – Із змісту :  [про Оріхів.]. - С.23,65.

Гімн Оріхову

                                                                          сл. В. Білогуба
                                                                          муз. Ю. Білогуба

В краї Таврійськім, вигрітий сонцем,
Врісши корінням в порох століть,
Красень Оріхів - місто на Конці
В шатах зелених гордо стоїть !
Приспів :
Ти здавна став і хлібом, і криницею,
Твоя звитяга кличе, мов зоря,
Оріхів рідний, в гомоні традицій
Ти- снага й сила й сила трударя!
 
Звівся у сквері воїн Атлантом,
Зброя гранітна в дужій руці,
Тиша над прахом юних курсантів,
Смуток у бронзі славних бійців ... 
 Приспів
В праці і спорті здібностей прояв,
В склі і металі злет і порив,
Місто студентів, місто Героїв,
Тут підприємців смілий порив!
Приспів
Нас надихає свято Покрови,
Рід наш козацький славу зберіг.
Світиться Конки срібна підкова
На перехресті древніх доріг. 
Приспів