Вы здесь

Літературна хроніка Майдану. Ч. 1.

Як може у нас бути нормальне майбутнє у спілці із людьми, які кажуть, що України в принципі не було? Подивіться, скільки нас сьогодні тут! Ми сильні, розумні, витривалі! Ми віримо в себе! З нами – сила!
Ірена Карпа

 

Революція гідності - це подія, що розділила історію нашої країни на ДО та ПІСЛЯ. Криваві протести народу задля кращої долі, які назвали Євромайданом, назавжди залишили слід в історії. Осторонь цих подій не залишилися й українські письменники та журналісти. В видавництвах країни вийшли твори про Майдан різноманітних жанрів: спогади та щоденники учасників протистояння, хроніки соціальних мереж, художні романи та есе, вірші та фотощоденники.

До Дня вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні Відділ наукової інформації та бібліографії Запорізької обласної універсальної бібліотеки підготував віртуальну виставку «Літературна хроніка Майдану». Вашій увазі представлені книги з фондів бібліотеки, які допоможуть розкрити феномен Євромайдана.

 

 975446 66.3(4Укр) Б61 Білокопитов М. Г. Революційні вила : нотатки диванного вояка / Микола Білокопитов. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2015. - 76 с.

Нова книга відомого запорізького письменника й журналіста - це по суті емоційна оцінка актуальних подій, про які всі ми знаємо, які спостерігали по телевізору, або свідками яких були безпосередньо на Майдані під час Революції Гідності. Йдеться про період із листопада 2013-го по лютий 2015 рр. Сам автор називає це нотатками диванного вояка.

При написанні книги автор вдається до різних стилів і жанрів, але переважно дивиться на наше неспокійне життя-буття найбільш притаманним йому саркастично-гумористичним поглядом. Щоденник розраховано на «небайдужого читача з нормальним почуттям гумору».

Предварительный заказ

  Майдан гуде:                 
		ми європейські люди!
Хоч тягнуть нас               
		у феодальний « рай» .
 Без нас Європо, і тебе не буде...
Не забувай про це,        
			не забувай!                    
 М. Білокопитов

Ф83688 66.3(4Укр) В49 Виноградов О. Слово Майдана / Олег Виноградов. - К. : Изд. Корбуш, 2014. - 528 с. : ил. - Текст. рус., укр.

Український письменник-фантаст Олег Виноградов представив збірник зі ста історій учасників Майдану. На сторінках – розповіді з перших вуст: як тих, хто стояв на барикадах, так і волонтерів, сотників, медпрацівників, міліціонерів, комунальників, нянь, пенсіонерів, батьків загиблих активістів, – словом, всіх, хто мав якесь відношення до тих подій. Деякі з оповідань – коротенькі монологи на три-чотири абзаци, про те, чому той чи інший герой опинився на Майдані, а деякі – на чотири-п'ять сторінок з діалогами й описом ситуацій, у які вони потрапляли. Всі оповідання - цікаві, відверті, емоційні та по-своєму унікальні Книга майже без ілюстрацій – лише невеликі портрети оповідачів, багато з яких вирішили не називати прізвища.

Предварительный заказ


977413 66.3(4Укр) К93 Курков А. Ю. Дневник майдана / Андрей Курков. - Х. : Фолио, 2015. - 224 с., 16 л. ил.

«Дневник Майдана» − це документ, представлений як особистий щоденник.

Автор живе в центрі Києва в п'ятистах метрах від Майдану, в квартирі на четвертому поверсі, з балкона якої було видно дим від палаючих барикад та чутно вибухи гранат і постріли; в квартирі, з якої регулярно він та його сім’я виходили і на роботу, і на Майдан, і по інших справах. Весь цей час життя триває і жодного разу не зупиняється. І це життя письменник майже щодня записував, щоб зараз розповісти про нього своєму читачеві докладно, в деталях. Життя під час революції, життя в очікуванні війни, війни, яка виявилася набагато ближчою, ніж здавалося навіть тиждень тому.

«Дневник Майдана» був опублікований у перекладах англійською, німецькою, японською та іншими мовами.

Предварительный заказ


Майдан: Дистанція Словом : поезія, драматургія / [упоряд.: О. Барліг, А. Косодій. - [Запоріжжя : ЗОО ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, 2015]. - 131 с. – Книга зберігається у відділі краєзнавства ЗОУНБ.

Збірка поезій і п’єс «Майдан: дистанція Словом» - результат проекту, що починався у форматі публічних читань і громадських обговорень. Події з листопада 2013 року по поточну мить не змогли залишити осторонь авторів художніх творів. В збірку ввійшло 15 авторів, 5 з них - запоріжці. Одна з пропонованих п’єс «Захопи мені облдержадміністрацію» Анастасії Косодій - це певною мірою літературний пам’ятник подіям Революції Гідності в Запоріжжі.

Аби передати настрої тогочасного Майдану автори вирішили проілюструвати обкладинку книги зображенням «тітушки» – міфічного персонажу в спортивному костюмі, в’язаній шапці та з битою в руках. «Цей тітушка - це загроза, про яку ми маємо завжди пам’ятати. Він не виник раптово під час Майдану. Він завжди був поруч з нами, а ми просто не звертали увагу. Він був і у 90-х, у спальних районах, всюди. Якщо ми заплющуємо на нього очі та не звертаємо увагу, то це не значить, що він зникне», – зазначив один із авторів збірки Олесь Барліг.


973042 66.3(4Укр) М14 Майдан. Жіноча справа / [авт. і упоряд. Виртосу І. Г.]. - К. : Укр. жіночий фонд, 2014. - 56 с.

У виданні представлені важливі соціальні ініціативи, які виникли на хвилі Майдану, і тепер втілюються в життя, сприяючи розвитку громадянського суспільства в Україні. І в цьому важливу роль відіграють саме жінки.

В книзі зібрані історії сімнадцятьох жінок, які брали активну участь у Майдані і творили його. Представлені розповіді авторки «Єлюди» Христини Бердинських, ініціаторки і координаторки Євромайдану SOS Олександри Матвійчук, лікарки Майдану Марії Матвіїв, режисерки #BABYLON’13 Лариси Артюгіної, представниці української діаспори в США Марти Коломиєць, «голови миру» Майдану Лесі Оробець, члена правління ініціативи «Родина. Майдан» Анни Гулевської-Черниш та інших.

«Мені цікава була історія жінки Майдану. Часто мене дивувала сором’язливість жінок, із якими я мала розмову. Вони відповідали, що нічого героїчного не зробили. Просто вони вірили, що можуть змінити країну, бо вже втомилися терпіти несправедливість. Та найважливіше – у цих жінок є сила творити державу і «після» Майдану. Бути громадсько активними, дивувати навколишній світ своїми креативними вчинками і брати відповідальність за них», - розповіла авторка й упорядниця видання, журналістка Центру інформації про права людини Ірина Виртосу.

Предварительный заказ


В2676 66.3(4Укр) М92 Мухарський А. Майдан. (R)еволюція духу / [авт. і куратор проекту] Антін Мухарський. - К. : Наш формат, 2015. - 304 с. : іл., фото. ; 31,5х23,8 см.

«Народу України присвячується», – такий напис зображений на першій сторінці альманаху. Це історично-культорологічний збірник, який містить свідчення очевидців, близько двохсот фотографій, есеї, репродукції та революційні вірші.

Публічні інтелектуали, громадські діячі, філософи, історики, письменники, художники, герої й очевидці революційних днів української історії в щоденниках, есе й ексклюзивних інтерв’ю розповіли про темний і світлий бік Майдану, версії причин і наслідків, «білих плям» і таємничих збігів у подіях листопада-лютого 2014 року. А на завершення – революційні вірші Сергія Жадана, Дмитра Бикова та інших відомих поетів.

Предварительный заказ


Ф84021 66.3(4Укр) Н39 Небесна сотня / [авт.: К. Богданович та ін.]. - Х. : Фоліо, 2015. - 208 с. : фото. - Текст укр., рос.

«І мертвим, і живим, і ненародженим…», – не дарма у «слові від авторів» ужиті саме ці Шевченкові рядки. Книга-посвята написана двома мовами – українською та російською. Як зазначено в передмові, «на знак поваги до людей, що приїхали на Майдан із різних куточків України».

«Небесна сотня» – це не тільки коротка хронологія подій Євромайдану, що поєднує факти з переживаннями очевидців, а й біографії тих, кого забрала революційна зима 2014 року. Герої цієї книги - звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні - заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Хтось із них дуже любив театр, хтось писав вірші, хтось не уявляв життя без футболу, хтось вдягав рицарські обладунки та захоплювався історичною реконструкцією. Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Розповіді про героїв у книзі короткі та місткі. Також у книзі наведено список загиблих співробітників силових органів, інформацію про медиків, які самовіддано рятували життя українців тієї зими, героїв, які залишились живими. Завершує збірку настроєвий фоторепортаж «Майдан очима фотографа Наталі Кравчук».

Предварительный заказ


974518 У2 Р83 Рудневич М. Я з Небесної Сотні : повість / Марко Рудневич. - [К.] : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, [2014]. - 182+194 с., зустріч. паг. - (Доросла серія). - Текст укр., рос. - Книжка-перекрутка.

Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя – про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції... Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва.

Це повість про три вирішальні доби на Майдані. Читаючи твір ви згадаєте все, ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею – Макса зі Сміли…

Предварительный заказ


Бр2511 У2 С77 Стасюк О. Не хочу стояти осторонь. Стежками Революції / Ольга Стасюк. - [Вінниця : ФОП Рогальська І. О., 2014]. – 36 с.

Революція 2014 року не могла не зачепити серце молодої вінницької поетеси Ольги Стасюк. Її твори про Майдан сповнені віри, надії та щирого юнацького патріотизму. Ці події 2013-2014 років постають перед читачем як втілення глибокої ідеї переродження суспільства, коли народ виходить із давніх тенет рабства, а моральні та духовні цінності перемагають над матеріальними.

Тепер все інше. Це ще не свобода,
Але вже крок до неї. Навпрошки.
Ми довели, що воля - це природно,
Що українці - більше не «хохли»
Ольга Стасюк

977526 У2 У45 Україна - Європа / [упоряд. та вступ. ст. О. В. Красовицького]. - Х. : Фоліо, 2014. - 576 с. - Текст укр., рос.

Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають обличчя нашої літератури. І це обличчя повернуто до Європи. Напевно, читачі недорахують кількох важливих для себе імен, зате відкриють нові, раніше ще невідомі.

В книзі всього один поетичний твір - вірш Анастасії Дмитрук. Саме він відкриває видання.

В оповіданнях та уривках з іще невиданих романів - тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же й трагічна сучасність - в антології є й складні міжнаціональні стосунки на територїї нашої країни, і тема Майдану, і навіть збитий «Боїнг».

Серед інших в збірку ввійшли: оповідання «Полюса» Платона Беседіна про Антимайдан та його мешканців. Цілком протилежний погляд на події зими 2014 р. у повісті Юрія Сороки «Майдан. Кохання. Вічність». До книги увійшли уривки з іще не виданих романів Юрія Винничука, Галини Вдовиченко та Андрія Куркова. Найнесподіваніше оповідання у книзі - Марини та Сергія Дяченків «День Виборів». І повсталий з попелу Фенікс - наша Україна.

Предварительный заказ

 

Небо падає. Не мовчи,                  
мільйони нас, ми спіймаєм.         
Скільки вистачить сил – кричи,
нехай кожен у світі знає.            
Анастасія Дмитрук

Бр2130 66.4(4Укр) Ш45 Шеляженко Ю. В. Мій Євромайдан / Юрій Шеляженко. - К. : Вид. Шеляженко Ю. В., 2013. - 32 с.

Євроінтеграцію кожен має починати із себе. Такою є головна ідея цієї збірки публіцистичних та літературних творів, укладеної на честь Євромайдану - громадської акції за вступ України до Європейського Союзу. Читачеві пропонується подумати про майбутнє без фанатизму і, перш за все, відповісти на питання про свій власний внесок у побудову європейської України.

Підготувала Ю. Щеглова

Відділ наукової інформації та бібліографії